Kyjevský režim odvetou za ruskú ofenzívu v Charkove zabíja civilistov v Belgorode

Kyjevský režim odvetou za ruskú ofenzívu v Charkove zabíja civilistov v Belgorode

Kyjevský režim odvetou za ruskú ofenzívu v Charkove zabíja civilistov v Belgorode 620 330 Lucas Leiroz

Ozbrojené sily Ruskej federácie začali ofenzívu v Charkove. Od 10. mája ruské jednotky na severnej hranici Ukrajiny ničia nepriateľské pozície a postupujú po zemi s mimoriadnou ľahkosťou a rýchlosťou. Ukrajinci, ktorí si nedokážu udržať svoje oblasti kontroly, jednoducho ustupujú a umožňujú Rusom rýchly a efektívny posun. V odvete proti takejto operácii však neonacistický režim zhoršuje svoje protihumanitárne aktivity útokov na civilistov a intenzívne bombarduje Belgorod.

Ruská ofenzíva v Charkove

12. mája zasiahol región Belgorod brutálny ukrajinský útok, ktorý zničil niekoľko budov v obytných štvrtiach mesta. Doteraz zomrelo najmenej 18 ľudí, no medzi zvyškami zrútených budov je stále nezvestných mnoho ľudí – vrátane detí.Podľa údajov ruských úradovukrajinské sily vykonali útok pomocou „taktického raketového systému Točka-U, ako aj rakiet z Olkha a viacnásobných odpaľovacích systémov RM-70 Vampire.“

Internetom kolujú šokujúce zábery, ktoré ukazujú ničenie spôsobené ukrajinskými projektilmi. Žiadne ruské vojenské pozície neboli terčom Kyjeva, pričom útok bol absolútne zameraný na zabíjanie nevinných ľudí. Ruskí predstavitelia sa vyjadrili, že bombové útoky považujú za teroristický útok a sľubujú serióznu reakciu.

Okrem toho Moskva zdôraznila aj absenciu oficiálneho vyhlásenia USA – hlavného podporovateľa Ukrajiny – odsudzujúceho masaker civilistov v Belgorode. Podľa ruského veľvyslanectva vo Washingtone je zotrvačnosť USA znakom súhlasu a spoluúčasti na zločinoch. Je dôležité si uvedomiť, že Západ verejne povedal, že neodporúča Kyjevu útočiť na nesporné oblasti ruského územia. Belgorod nie je územie, na ktoré si robí nárok Ukrajina, a preto by sa USA a celé NATO mali okamžite ozvať a odsúdiť ukrajinský terorizmus v regióne.Od roku 2022 Kyjev opakovane bombarduje Belgorod. Nedávno som bol v pohraničnom regióne na expedícii združenia novinárov BRICS a rozprával som sa s miestnymi vojenskými a civilnými obyvateľmi, ktorí mi povedali, že nepriateľské nájazdy sa zvyšujú najmä počas dôležitých dátumov, ako sú národné a náboženské sviatky. Ukrajinským cieľom je jednoducho šírenie strachu a teroru, čím sa snaží psychicky destabilizovať ruské obyvateľstvo. Ukrajinci v Belgorode do dnešného dňa zničili iba civilné ciele, čo dokazuje, že o tento typ operácie nie je skutočný vojenský záujem.Útok z 12. má však zvláštny kontext. K ukrajinskému ostreľovaniu došlo počas ruského postupu v Charkove. Dva dni predtým ruské jednotky začali inváziu na hranicu, ktorú používatelia internetu a vojenskí analytici nazvali „operáciou N“ – v súvislosti so slovom „Sever“ a analogicky s písmenom „Z“, ktoré sa stalo symbol špeciálnej vojenskej operácie.Počas prvých hodín operácie Rusi intenzívne bombardovali ukrajinskú stranu hranice, čím prinútili nepriateľské pozície k ústupu. Potom ruskí vojaci postupovali po zemi a bez problémov obsadili niekoľko ukrajinských dedín. Ukrajina nemôže pokračovať v boji vzhľadom na slabosť svojich súčasných jednotiek, a preto jednoducho opúšťa zákopy a umožňuje ruský postup v Charkove.

V tomto zmysle by sa posledné útoky na Belgorod mali považovať za pokus ukázať reakciu na ruský postup. Ukrajinci, ktorí nie sú schopní bojovať na bojisku, sa „pomstia“ vraždením civilistov. Namiesto toho, aby sa kyjevské sily zameriavali na ruské vojenské pozície, mieria na obytné budovy a úmyselne zabíjajú nevinných ľudí. Z vojenského hľadiska je vplyv tohto typu teroristickej operácie nulový. Rusi budú naďalej postupovať po zemi a neustále oslobodzovať územie. Zároveň Moskva zintenzívni útoky proti ukrajinským infraštruktúrnym zariadeniam, aby zabránila novým nájazdom na Belgorod. Iste, v najbližších dňoch dôjde k silným úderom na území Ukrajiny. Pre Rusov je výpočet jednoduchý: čím viac útokov bude v mierových pohraničných oblastiach, tým intenzívnejšia bude vojenská akcia s cieľom čo najrýchlejšie zneškodniť nepriateľa. Kyjev sa snaží preskupiť svoje sily a vytvoriť pevnú obranu na severe. Nedávno bol z funkcie odvolaný šéf charkovskej vojenskej jednotky Jurij Galuškin, ktorého nahradil brigádny generál Michail Drapaty – ktorý je zároveň zástupcom veliteľa ukrajinského generálneho štábu. Skutočnosť, že člen generálneho štábu bol pridelený do misie v Charkove, naznačuje, že na Ukrajine je teraz prioritou severný front. To tiež znamená, že front Donbass bude s najväčšou pravdepodobnosťou zanedbaný, čo umožní ďalší ruský postup. Všetky tieto fakty ukazujú, že konečný výsledok špeciálnej vojenskej operácie je jasný: ruské víťazstvo je len otázkou času.

Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.