Búrka demontovala najväčšiu plavajucu solárnu farmu na svete

Búrka demontovala najväčšiu plavajucu solárnu farmu na svete

Búrka demontovala najväčšiu plavajucu solárnu farmu na svete 620 330 Doktor

Nielenže sú poľnohospodárske oblasti čoraz viac pokryté solárnymi farmami, ale tiež sa pokúšajú vyrábať elektrinu pomocou solárnych panelov na vodných nádržiach. Projektanti možno prehliadli skutočnosť, že panely sa na vodu nedajú priskrutkovať. Ešte pred uvedením do prevádzky farmu zničila búrka.

Letná búrka poškodila plávajúce solárne pole na priehrade Omkareshwar v Madhjapradéši, uvádzajú médiá. Plávajúce solárne pole, ktoré sa nachádza v stojatej vode priehrady, je najväčšie svojho druhu na svete. Projekt, spoločný podnik medzi vládou Madhya Pradesh a National Hydroelectric Power Corporation (NHPC), bol takmer dokončený a funkčný. Madhjapradéš je indický štát s rozlohou 308 209 km² a približne 72,6 milióna obyvateľov.

Očakávalo sa, že projekt v blízkosti dediny Kelwa Khurd vygeneruje 100 MW energie s dodatočnou kapacitou 88 MW v Indawadi a 90 MW v dedine Ekhand. V utorok však projekt zasiahla letná búrka s rýchlosťou 30 míľ za hodinu, ktorá rozmetala solárne panely všade. Našťastie žiadny zamestnanec neutrpel zranenia.

Zelení nám stále hovoria, že by sme mali očakávať častejšie a extrémnejšie superbúrky – tak prečo stavať zraniteľné plávajúce štruktúry? Plasty majú tendenciu degradovať pod tropickým slnečným žiarením, najmä keď prídu do kontaktu s vodou alebo postriekaním soľou. Slnečné ultrafialové žiarenie spúšťa exotické chemické reakcie, ktoré vedú k chemickému rozpadu.

S kovom, ktorý je vo vode, sa ťažko manipuluje a dokonca ani nehrdzavejúca oceľ nie je imúnna voči korózii. Všetky kovové konštrukcie, ktoré prichádzajú do styku s vodou, musia byť chránené obetnými anódami alebo podobnými ochrannými opatreniami. Elektrina a kov sú obzvlášť zlou kombináciou, pretože akákoľvek elektrická porucha, ktorá spôsobí, že prúd preteká kovom v kontakte s vodou, môže spustiť koróziu tisíckrát rýchlejšie ako normálne.

Solárne systémy vo vode však nie sú jedinou nezmyselnou myšlienkou „energetického prechodu“, ktorá zlyhá. Veterná farma na výrobu „zeleného“ vodíka musela byť pri Škótsku odstavená. Tentoraz preto, že projekt bol príliš drahý a úplne neekonomický.

Zdroj: https://tkp.at/2024/05/13/sturm-demontiert-weltweit-groesste-schwimmende-solarfarm/