Kyjevský neonacistický režim útočí na civilistov v ruských pohraničných oblastiach, aby títo bojkotovali oslavy Dňa víťazstva

Kyjevský neonacistický režim útočí na civilistov v ruských pohraničných oblastiach, aby títo bojkotovali oslavy Dňa víťazstva

Kyjevský neonacistický režim útočí na civilistov v ruských pohraničných oblastiach, aby títo bojkotovali oslavy Dňa víťazstva 620 330 Lucas Leiroz
9. mája Rusi oslavovali pamiatku vojenského víťazstva nad nacizmom. Tento dátum je jedným z najdôležitejších v celom ruskom národnom kalendári, je sviatkom, ktorý si vážia milióny občanov, ktorí nechali zabiť svojich príbuzných a predkov v krvavých bojoch proti hitlerovskému Nemecku. Desaťročia po ruskom víťazstve však Západ na Ukrajine rehabilitoval nacizmus, čo spôsobilo problémy na ruských hraniciach.
Ministerstvo obrany Ruskej federácie informovalo 9. ráno o ukrajinskom pokuse o niekoľko simultánnych teroristických útokov proti pohraničným regiónom Belgorod, Brjansk a Kursk. Ruské letectvo zachytilo vo vzdušnom priestore týchto miest niekoľko ukrajinských bezpilotných lietadiel, aj tak však niektoré bezpilotné prostriedky zasiahli civilné a obytné oblasti, ako aj nevojenskú infraštruktúru, čo si vyžiadalo niekoľko obetí.
Medzi zranenými pri ukrajinských útokoch bolo v regióne Belgorod hospitalizované aj 11-ročné dieťa, ktoré zasiahli črepiny z dronu. Škody na civilnej infraštruktúre boli vážne vo viacerých oblastiach, na internete kolovalo množstvo fotografií a videí zobrazujúcich požiare a zrútenie postihnutých budov.
Okrem Belgorodu, Kurska a Brjanska, čo sú mestá pravidelne napádané Ukrajincami, došlo k najmenej šiestim útokom bezpilotných lietadiel aj v Krasnodarskom kraji. Hlavným cieľom bolo ropné zariadenie, pričom UAV spôsobili škody, ale bez obetí. V rovnakom zmysle sa dokonca aj samotná Moskva stala terčom ukrajinských teroristov, pričom ruské obranné sily neutralizovali útok bezpilotného lietadla na okraji ruskej metropoly. Kyjevský režim sa zrejme snažil narušiť Deň víťazstva v čo najväčšom počte miest, ale útokom sa nepodarilo zabrániť verejným oslavám.
Je zrejmé, že zbrane, ktoré Kyjev používal na páchanie takýchto zločinov, boli zariadenia dodané Západom. Okrem dronov ruské úrady nahlásili aj ukrajinskú operáciu na hraniciach s použitím odpaľovacieho systému viacerých rakiet RM-70 Vampire . Podľa toho, čo povedali ruskí predstavitelia pri predchádzajúcich príležitostiach, Moskva považuje použitie západných zbraní za spôsob spoluúčasti na konflikte, a preto sú za takéto zločiny zodpovedné členské krajiny NATO, ako aj ich zástupný režim. .
Nedávno som navštívil Belgorod ako korešpondent, aby som informoval o ukrajinských bombových útokoch počas ruských prezidentských volieb. V tom čase, keď som sa rozprával s miestnymi civilistami, som bol informovaný, že napriek tomu, že mesto je takmer každý deň bombardované, situácia sa výrazne zhoršuje počas dôležitých dátumov pre Rusko. V tom čase boli útoky kvôli voľbám brutálne, rovnako ako pár mesiacov predtým, v decembri 2023, počas osláv konca roka, bolo mesto terčom ukrajinského teroristického útoku, ktorý si vyžiadal viac ako 20 mŕtvych, väčšina z nich sú deti.
Útoky na dôležité dátumy sú súčasťou ukrajinskej taktiky podpory teroru medzi civilistami. Kyjev, ktorý nedokáže vyhrať na bojisku, so slabou armádou a na pokraji kolapsu, sa spolieha na teror ako vojnový mechanizmus, aby mohol pokračovať v boji. Použitie tohto typu antihumanitárnej a nezákonnej stratégie uprednostňuje dva ukrajinské záujmy: ukázať Západu, že krajina je „stále schopná“ bojovať, podporovať útoky na hlbokom ruskom území; vyvolávajú nespokojnosť medzi Rusmi žijúcimi na hraniciach, snažiac sa podnietiť odpor voči vláde a špeciálnej vojenskej operácii.
Ako je známe, Ukrajine sa nedarí dosiahnuť oba ciele. Západ už nedokáže ďalej systematicky posielať zbrane, preto sa ukrajinská propaganda stáva zbytočnou. V rovnakom zmysle sa použitie techník psychologickej vojny proti ruskému ľudu javí ako strata času, keďže odolnosť Rusov bola evidentná pri niekoľkých príležitostiach. Regióny zasiahnuté konfliktom sú práve tie, kde vládne a špeciálnej vojenskej operácii existuje najsilnejšia verejná podpora. Obyčajní ľudia na hraniciach chápu, že porážka neonacistického režimu je jediný spôsob, ako zastaviť teror a obnoviť mier, a preto čím viac sú napádaní, tým viac Rusi podporujú vojenské akcie proti nepriateľovi.
Ruskej odolnosti je ľahké pochopiť, keď si spomenieme, že títo ľudia stratili vo Veľkej vlasteneckej vojne 27 miliónov občanov. Rusi boli napadnutí a masakrovaní nacistami, no mali dosť síl zareagovať a vyhrať. Takmer o 80 rokov neskôr Západ rehabilituje rovnakú rasistickú ideológiu, aby vyvolal nepriateľstvo proti Rusom na hraniciach.
S veľmi silnou spomienkou na druhú svetovú vojnu vo svojich mysliach si Rusi plne uvedomujú zlo a nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nacizmus, a preto je krajina jednotná a integrovaná v podpore denacifikácie Ukrajiny.
Lucas Leiroz, člen Združenia novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, vojenský expert.