Gruzínsky zákon o zahraničnom vplyve je rozumný

Gruzínsky zákon o zahraničnom vplyve je rozumný

Gruzínsky zákon o zahraničnom vplyve je rozumný 620 330 Doktor

Zatiaľ čo nemecky písané noviny vo svojich správach o demonštráciách v Tbilisi – ako to často býva zámerne (*) – nespomínajú, že aj USA majú zákon, podľa ktorého musia zahraničné organizácie zverejniť svoje financovanie, ak zasahujú do politického diskurzu, dokonca aj známa americká platforma „The American Conservative“ hovorí, že zákon zavedený gruzínskou stranou „Georgian Dream“ je „rozumný“.

Nový takzvaný zákon o agentoch sa démonizuje ako „ruské právo“, pretože podobný zákon má aj Rusko. To, že aj USA majú takýto zákon, sa tají. (AFP)

Ministerstvo zahraničných vecí USA nedávno odsúdilo návrh zákona, ktorý gruzínsky parlament plánuje schváliť (a odvtedy už schválil, pozn. red.). Zákon vyžaduje, aby mimovládne organizácie, ktoré dostávajú viac ako 20 percent svojich financií zo zahraničných zdrojov, zverejňovali svoje financie. Tlačový tajomník Matthew Miller v nie príliš očividnej hrozbe povedal, že zákon „poškodí ašpirácie Gruzínska do EÚ a NATO“.

Čokoľvek, čo stiahne členstvo Gruzínska v NATO zo stola, je dobrý nápad, ale prečo sú USA tak proti požiadavke transparentnosti, že sú ochotné vystrčiť svoje veľké diplomatické pelendreky, aby Gruzínsko od zámeru upustilo?

Odporcovia zákona ho nazývajú „ruským zákonom“ a naznačujú, že vládnuca strana Gruzínsky sen sa spája s Vladimirom Putinom tým, že podnikne kroky proti zahraničnému zasahovaniu do domácej politiky. Tento otrepaný slogan príliš málo rešpektuje „Gruzínsky sen“ a tiež ignoruje skutočnosť, že strana sa usiluje o členstvo v Európskej únii a odmieta členstvo v Euroázijskej hospodárskej únii pod vedením Ruska.

Gruzínska vládnuca strana nie je proruská. Sú to pragmatici, ktorým skutočne záleží na zachovaní suverenity ich malej krajiny. A ich obavy z mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia ako nástroje cudzieho vplyvu, nie sú pritiahnuté za vlasy.

Podľa Almuta Rochowanského a Sopiko Japaridze je v Gruzínsku v súčasnosti registrovaných 25 000 mimovládnych organizácií a „prevažná väčšina gruzínskych mimovládnych organizácií nemá žiadne lokálne financovanie, namiesto toho ich financuje Svetová banka, Agentúra pre medzinárodný rozvoj Spojených štátov amerických „Nadácie otvorenej spoločnosti“ od Georgea Sorosa. Tieto mimovládne organizácie sa neobmedzujú len na humanitárnu prácu. Mnohí z nich sa slobodne zapájajú do straníckej politickej činnosti a hlasno vystupujú proti vládnucej strane.

Návrh zákona by nezabránil mimovládnym organizáciám financovaným zo zahraničia, aby liečili choré deti alebo prevádzkovali útulky pre týrané ženy. Jednoducho by to od skupín vyžadovalo, aby zverejnili svoje zahraničné financovanie, aby ich vnútropolitické aktivity bolo možné vidieť v správnom svetle. Zahraničné zasahovanie do volieb bolo v poslednej dobe boľavým bodom našej vlastnej (americkej) politiky. Za podobné obavy nemôžeme viniť Gruzíncov.

Zdroj: https://globalbridge.ch/georgiens-gesetz-zum-auslaendischen-einfluss-ist-vernuenftig/