Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LXII.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LXII.

Zastavte to green-elektro bláznovstvo prosím LXII. 620 330 Mr Hyde

Cenové vojny, slabé predaje a boj o prežitie. Čo sa deje na trhu s elektrickými vozidlami?

V Číne, teda najväčšom svetovom trhu s elektrickými vozidlami, sa začali medzi automobilovými výrobcami preteky na život a na smrť. V krajine momentálne pôsobí viac ako 200 výrobcov elektromobilov, ktorí rovnako ako iné svetové automobilky zápasia so zníženým predajov. Nadšenie z elektromobilov na mnohých trhoch vrátane Európy slabne. Niektorí odborníci predpovedajú, že mnohé menšie spoločnosti neprežijú v silne konkurenčnom prostredí.

Detaily: https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/708427-cenove-vojny-slabe-predaje-a-boj-o-prezitie-co-sa-deje-na-trhu-s-elektrickymi-vozidlami/

Elektromobily poškozují drahé značky, říká prodejce. Porsche Taycan masivně ztrácí hodnotu i zájem, zákazníci jsou nuceni ho kupovat

Pohádka o úspěchu prvního elektrického Porsche se rozplynula dřív, než řeknete Taycan. Model rychle zaujal pozici jednoho z nejhůř prodávaných typů a i současný odbyt je prý vytvořený značně uměle. Přesto ho automobilka dál vyrábí, jako by nebylo zítřka.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zajimavosti/elektromobily-poskozuji-drahe-znacky-rika-prodejce-porsche-taycan-masivne-ztraci-hodnotu-i-zajem-zakaznici-jsou-nuceni-jej-kupovat/

Nemecko má problém s elektromobilmi. Už ich nechcú. Najnovšie údaje sú zdrvujúce

Zdá sa, že nemecký plán elektromobility sa nemusí uskutočniť. Predaj elektromobilov zaznamenal vážny pokles a nespokojnosť medzi vodičmi elektromobilov rastie. Výsledky najnovšieho prieskumu hovoria za všetko.

Predaj elektromobilov v Nemecku prudko klesá. Vodiči sú čoraz viac rozčarovaní z elektrických vozidiel. Vplyv na to má okrem iného znižovanie dotácií a turbulencie na trhu s energiou. Nedávne prieskumy jasne naznačujú, že frustrácia nemeckých vodičov rastie a plán na odstránenie spaľovacích áut je vážne ohrozený.

Detaily: https://www.autotrendy.sk/2024/04/30/nemecko-ma-problem-s-elektromobilmi-uz-ich-nechcu-najnovsie-udaje-su-zdrvujuce/

Oprava nepatrného ťukance na elektrickém Rivianu vyšla majitele tak draho, že místo ní mohl mít celé nové auto

Auto to nemusí být špatné, konstrukčně je ale vymyšlené tak mizerně, že oprava i malé škody znamená obrovský výdaj. Daň za úspory při výrobě, které k nízké ceně stejně nevedou, je ohromná.

Detaily: https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/oprava-sotva-patrneho-tukance-na-elektrickem-rivianu-vysla-majitele-tak-draho-ze-misto-ni-mohl-mit-cele-dalsi-auto/

Slovákom sa kúpa elektromobilov čoskoro vyplatí oveľa menej. Vláda chystá zmeny, ktoré predražia nabíjanie

Veľká časť majiteľov elektroáut ich nabíja doma. Skončí dôležitá výhoda pre elektromobily na Slovensku, ktorá sa vzťahuje práve na domácie nabíjanie. Vláda totiž dotovaním cien energií vrátane elektriny dotovala aj náklady na prevádzku automobilov. Plošné dotovanie energií sa však skončí, Slovensko musí konsolidovať verejné financie.

Detaily: https://www.topspeed.sk/novinky/skonci-dolezita-vyhoda-pre-elektromobily-na-slovensku-zmenia-sa-naklady-na-ich-prevadzku/24896

Šéf Fordu: Stavili sme na elektroautá a bola to chyba. Už nechcem ďalšie hlúpe vízie

Šéf Fordu s nezvyklou úprimnosťou priznal, že na elektrických autách jeho automobilka brutálne prerába. Už nechce ďalšie stratové projekty.

V zámorí patril donedávna Ford k najväčším podporovateľom elektromobility. Ale už ním nie je. Po opakovaných niekoľkomiliar­dových stratách z elektromobilov šéf automobilky Jim Farley priznal, že stávka na ne bola omyl a už nechce žiadne ďalšie podobné „hlúpe“ vízie. Ford bude do budúcna pracovať len na projektoch, pri ktorých je veľmi pravdepodobná skorá návratnosť. A niet sa mu čo diviť.

Šéf Fordu Jim Farley absolvoval týždenný road trip s elektrickým pikapom F150 Lightning, aby zistil, ako na tom vlastne Amerika s podporou elektromobility je.

Detaily: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/709339-sef-fordu-stavili-sme-na-elektroauta-a-bola-to-chyba-uz-nechcem-dalsie-hlupe-vizie/

Ukázalo sa, že hlavnou nevýhodou elektromobilu je životnosť jeho batérie – nie viac ako osem rokov, takže ho nebude možné ďalej predať.

Odborníci zistili, že priemerná záruka na batériu elektrického vozidla je iba osem rokov. Po tomto čase sa môže batéria vybiť tak rýchlo, že sa výrazne skráti dojazd medzi jednotlivými nabitiami. Mnohé elektromobily stratia po 6 rokoch až 12 % svojej nabíjacej kapacity a niektoré môžu stratiť ešte viac. A náklady na výmenu batérie elektromobilu sú prekvapivo vysoké.
Pri niektorých elektromobiloch môžu náklady na výmenu batérie dosiahnuť desaťnásobok hodnoty samotného vozidla na trhu ojazdených áut. To znamená, že ojazdené elektromobily majú obmedzenú životnosť, vďaka čomu sú v priebehu rokov čoraz menej efektívne.

Zdroj: https://www.thisismoney.co.uk/money/mailplus/article-13367571/The-used-electric-car-timebomb-Tens-thousands-EVs-soon-impossible-sell-batteries-wont-affected.html

Krvavá lázeň v Tesle pokračuje. Víkend přinesl další masové propouštění, firma zkouší vydělat, na čem se jen dá

Zaměstnancům se začíná zajídat nejistota, které je aktuální situace vystavuje, neboť jisté zjevně nemá nikdo nic. Tesla se zjevně horečnatě pokouší napravit své hospodaření, a to z obou myslitelných stran.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/krvava-lazen-v-tesle-pokracuje-vikend-prinesl-dalsi-kolo-masoveho-propousteni-firma-zkousi-vydelat-na-cem-muze/

ACEA: Situácia s nabíjačkami je v Európe katastrofálna. Chýbajú takmer všade

Aby sme dostatočne pokryli Európu nabíjacou infraštruktúrou, bolo by podľa ACEA potrebné až do roku 2030 budovať 22 000 nabíjačiek týždenne. To je 8 krát viac, než sa vybudovalo v uplynulom roku.

Nová správa Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) upozorňuje na alarmujúci nedostatok verejných nabíjacích staníc pre elektromobily. Predaj elektrických áut v EÚ podľa tejto správy rástol v rokoch 2017 až 2023 trikrát rýchlejšie ako budovanie verejných nabíjacích staníc. Aby sa situácia dostala do normálu, potrebuje EÚ do roku 2030 budovať ročne osemkrát viac verejných nabíjacích miest ročne.

Detaily: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/708259-acea-situacia-s-nabijacka-je-v-europe-katastrofalna-akutne-chybaju-takmer-vsade/

80 procent všech vyrobených Mercedesů G stále jezdí. Značka doufá, že u elektrické verze to bude stejně, ale jak by mohlo?

Je to legenda v principu nikoli nepodobná Porsche 911 a taková auta lidé prostě udržují při životě. Jenže nedělají to z plezíru, faktorem je také to, že se jim to vyplatí. U elektrické varianty to nebude fungovat, když to nefunguje ani u Tesly Model S.

Detaily: https://www.autoforum.cz/predstaveni/80-procent-vsech-kdy-vyrobenych-mercedesu-tridy-g-stale-jezdi-znacka-doufa-ze-u-elektricke-verze-to-bude-stejne-ale-jak-by-mohlo/

Poliaci chcú dotovať nákup jazdených elektromobilov

Stúpenci elektromobility v Poľsku už viac ako dva roky vyzývajú na zmeny v dotačnej politike vrátane výraznej podpory pre menej majetných vodičov.

Detaily: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/709330-poliaci-chcu-dotovat-nakup-jazdenych-elektromobilov/