Francúzsko posiela vojakov na Ukrajinu

Francúzsko posiela vojakov na Ukrajinu

Francúzsko posiela vojakov na Ukrajinu 620 330 Doktor

Francúzsko oficiálne vyslalo svojich prvých vojakov na Ukrajinu. Boli nasadené na podporu ukrajinskej 54. samostatnej mechanizovanej brigády v Slavjansku . Francúzski vojaci pochádzajú z francúzskeho 3. pešieho pluku, ktorý je jedným z hlavných prvkov francúzskej cudzineckej légie (Légion étrangère).

V roku 2022 malo Francúzsko v cudzineckej légii niekoľko Ukrajincov a Rusov. Bolo im dovolené opustiť légiu a v prípade Ukrajincov sa vrátiť na Ukrajinu, aby sa pripojili k ukrajinským silám. Nie je jasné, či sa Rusi vrátili domov.

Legion dnes riadia francúzski dôstojníci, ale všetci radoví sú cudzinci. Dobrovoľníci, ktorí sa pridajú k légii, majú možnosť prijať nové meno pod podmienkou anonymity. Táto pôvodná požiadavka bola v posledných rokoch upravená, aby sa dobrovoľník mohol rozhodnúť, či si ponechá svoje krstné meno alebo si prijme nové. Legionári slúžia na obdobie 3 rokov, po ktorých môžu požiadať o francúzske občianstvo. Ak je legionár zranený, má nárok na získanie francúzskeho občianstva bez čakacej doby. V cudzineckej légii nie sú žiadne ženy.

Vojská tretieho pešieho pluku francúzskej cudzineckej légie v Afrike

Počiatočná skupina francúzskych vojakov má okolo 100. Toto je len prvá tranža približne 1500 francúzskych cudzineckých legionárov naplánovaných na príchod na Ukrajinu.

Tieto jednotky sú rozmiestnené priamo v horúcom bojovom priestore a majú pomôcť Ukrajincom odolávať ruským postupom v Donbase. Prvých 100 vojakov sú špecialisti na delostrelectvo a prieskum.

Francúzsky prezident Emanuel Macron sa už mesiace vyhráža vyslaním francúzskych vojakov na Ukrajinu. Okrem podpory Poľska a pobaltských štátov našiel len malú alebo žiadnu podporu od krajín NATO. USA sú údajne proti vysielaniu vojakov NATO na Ukrajinu (iných ako poradcov).

Jedna z otázok, ktoré okamžite vyvstanú z rozhodnutia Francúzska vyslať vojakov z 3. pešieho pluku, je, či to prekročí ruskú červenú líniu účasti NATO na Ukrajine? Budú to Rusi vnímať ako rozpútanie širšej vojny za hranicami Ukrajiny?

Samotné Francúzsko nemá veľa vojakov na bojové línie Ukrajiny, ak by to chcela francúzska vláda. Podľa správ dnes Francúzsko nemôže podporovať zámorské nasadenie plnej divízie a túto schopnosť bude mať najskôr v roku 2027.

Rozhodnutie vyslať cudzincov legionárov je samo osebe zvláštnym francúzskym kompromisom. Francúzsko nenasadzuje svoju domácu armádu a okrem malého počtu dôstojníkov všetci ostatní vyslaní muži nie sú francúzski občania.

Rozhodnutie Francúzska má dva významy, okrem toho, čo je samozrejmé, môže potenciálne vyvolať celoeurópsku vojnu.

V prvom rade to umožňuje Macronovi poslať vojakov na Ukrajinu a správať sa ako tvrdý chlap bez toho, aby narazil na veľký odpor domácich. Je to preto, že sa oficiálne neposielajú žiadni vojaci francúzskej armády a nechystajú sa žiadne následné odvody ani iné opatrenia. To jednoznačne znižuje potenciálny hnev Macronových politických oponentov.

Druhým dôvodom je Macronov hnev nad tým, že francúzski vojaci, takmer všetci z légie, boli vyhodení zo sahelskej Afriky a nahradení Rusmi. Kontrola frankofónnej Afriky a bohatstva, ktoré poskytuje francúzskym politikom, bola zlomená vzburou a revolúciou v Afrike a rozhodujúcim priklonením sa k Rusku, či už priamo alebo prostredníctvom PMC Wagner (Wagnerova skupina), ktorá je teraz jasne pod priamou Putinovou kontrolou. Toto „poníženie“ pociťuje Elyzejský palác a najmä Macron, ktorý podľa jeho odporcov stratil vplyv Francúzska a poškodil zámorské ťažobné a obchodné záujmy Francúzska.

Francúzske jednotky odchádzajú z Nigeru

Osobitná rana bola zasadená v Nigeri, dôležitom dodávateľovi uránu do Francúzska. Francúzsko získava 70 percent svojej elektrickej energie z jadrových generátorov. Globálne dodávky uránu sa sprísňujú a ceny rastú. Keďže Rusko a Kazachstan sú spolu s Nigerom na vrchole zásobovania uránom pre jadrové reaktory, Francúzsko má problém domácej ekonomickej bezpečnosti. Rozhodnutie USA o zákaze ruského uránu (ale pravdepodobne nie reálne v najbližších rokoch), by Rusi mohli zasadiť vážnu ranu Francúzsku a Spojeným štátom prerušením dodávok.

Vzhľadom na riziko straty prístupu k uránu, alebo aspoň jeho dostatočného množstva na zásobovanie francúzskych reaktorov, musí Macron dúfať, že jeho rozmiestnenie vojsk na Ukrajine nespustí ruské embargo na predaj do Francúzska.

Nie je jasné, ako môžu legionári pomôcť Ukrajincom. Ukrajinci vedia obsluhovať delostrelectvo a majú sofistikovanú spravodajskú podporu, časť z nich generujú ich vlastné bezpilotné lietadlá a špióni FPV a časť vďaka spravodajským a sledovacím prostriedkom USA a NATO, ktoré podporujú Ukrajinu.

V každom prípade, ukrajinský problém nie je o tom, ako používať delostrelectvo, ale o tom, odkiaľ má pochádzať munícia. Ukrajina sa naďalej sťažuje, že jej chýbajú dostatočné zásoby pre 155 mm húfnice.

Rozhodnutie umiestniť vojakov légie do Slavjanska je mimoriadne provokatívne a je v rozpore s vyhláseniami francúzskej strany, vrátane Macrona, v tom zmysle, že ak by Francúzsko vyslalo vojakov, nahradili by jednotky ukrajinskej armády na západnej Ukrajine, ktoré by sa preto mohli presunúť na východ. bojovať s Rusmi. Keďže je Slavjansk v prvej línii, tento francúzsky obraz mäkkého nasadenia sa mení priamo na vojnu s Ruskom.

Kľúčovou otázkou je, ako NATO zareaguje na rozhodnutie Francúzska o nasadení. Keďže Francúzsko koná na vlastnú päsť bez podpory NATO, Francúzi si nemôžu nárokovať podporu od NATO podľa známeho článku 5, ktorý je súčasťou Zmluvy o NATO o kolektívnej bezpečnosti. Ak by Rusi zaútočili na francúzske jednotky mimo Ukrajiny, bolo by to opodstatnené, pretože Francúzsko sa rozhodlo stať sa bojovníkom a vynútiť si hlasovanie podľa článku 5 by sa zdalo byť zložité, ak nie nemožné. Samozrejme, jednotliví členovia NATO by mohli podporiť Francúzov buď vyslaním vlastných síl, alebo logistickým a komunikačným zabezpečením Francúzov. Napríklad neexistuje spôsob, ako by jeden vojaci cudzineckej légie mohli ísť na Ukrajinu bez toho, aby prešli cez Poľsko. Vidia to Rusi ako dôkaz, že sú vo vojne s Francúzskom aj Poľskom?

V súčasnosti nikto nemôže s istotou odpovedať na žiadnu z týchto otázok. Je nepravdepodobné, že Rusi budú dlho tolerovať hromadenie vojakov francúzskej armády, aj keď sú to vojaci cudzineckej légie. Čo urobí Rusko v reakcii, nie je isté.

Zdroj: https://weapons.substack.com/p/france-sends-troops-to-ukraine