Západ jednoducho pokrčil plecami, pri útoku protestujúcich na gruzínsky parlament v A J6 Redux

Západ jednoducho pokrčil plecami, pri útoku protestujúcich na gruzínsky parlament v A J6 Redux

Západ jednoducho pokrčil plecami, pri útoku protestujúcich na gruzínsky parlament v A J6 Redux 620 330 Andrew Korybko

Západ jednoducho pokrčil plecami, pri útoku protestujúcich na gruzínsky parlament v A J6 Redux.

Gruzínske bezpečnostné služby zmarili pokus protestujúcich vtrhnúť do parlamentu v stredu v reakcii na blížiaci sa zákon o zahraničných agentoch, ktorý vychádza z toho amerického, ale západné médiá ho označili za „inšpirovaný Ruskom“. Tento J6 redux sa stretol s letmou ignoráciou zo strany USA a EÚ v tichom prejave podpory čoraz násilnejších demonštrácií protestujúcich. Tu je niekoľko sprievodných informácií o tejto neustálej farebnej revolúcii, aby sa s ňou každý oboznámil:

* 8. marec 2023: „Gruzínsko mení režim kvôli odmietnutiu otvoriť ‘druhý front‘ proti Rusku

* 9. marca 2023: „Stiahnutím zákona o zahraničných agentoch inšpirovaných USA nekončí tlak Západu

* 11. marca 2023: „Rusko kritizovali USA za dvojité štandardy voči Gruzínsku – Moldavsku a Bosne – Srbsku

* 3. júla 2023: „Predseda gruzínskej vládnucej strany vyvracia konšpiračnú teóriu o prevrate pod falošnou vlajkou“

* 4. október 2023: „Blížiaci sa útek Arménska z CSTO vracia Gruzínsko do hľadáčika USA

V zásade je pokus Západu o zmenu režimu proti gruzínskej vláde poháňaný skoršou nenávisťou gruzínskej vlády voči jej neskoršiemu vyváženému prístupu k zástupnej vojne NATO-Rusko na Ukrajine. Odmietnutie Tbilisi uvaliť sankcie na Moskvu, ktoré by rozdrvili jej vlastnú ekonomiku, je prekrútené ako údajný dôkaz toho, že jeho vedenie prijíma rozkazy z Kremľa. Rovnako ako ich americký zákon o zahraničných agentoch, ktorý má jednoducho informovať obyvateľstvo o tom, kto financuje ktoré informačné produkty.

Väčšou geopolitickou agendou je nahradiť gruzínsku vládu západnými bábkami s cieľom uľahčiť vojenskú logistiku NATO do susedného vnútrozemského Arménska, ktoré aliancia plánuje premeniť na svoju novú regionálnu baštu za účelom rozdelenie a ovládnutie južného Kaukazu. Doterajšie zlyhanie pri zvrhnutí vládnucej gruzínskej strany spôsobilo, že arménsky vodca pustil do gatí a konečne začal vymedzovať hranicu svojej krajiny s Azerbajdžanom, čo v prípade úspešného dokončenia zmarí plány NATO.

V tom spočíva dôvod, prečo Západ práve v tomto momente oživil svoju farebnú revolúciu proti Gruzínsku, a to nielen preto, že jeho zákon o zahraničných agentoch má vstúpiť do platnosti niekedy tento mesiac, ale aj ako signál Arménsku, že by malo zmraziť svoje rozhovory o hraniciach nakoľko pomoc od NATO prichádza. Táto včasná právna zámienka sa preto využíva na geopolitické účely, aj keď zostáva nejasné, či to zvrhne gruzínsku vládu a/alebo ovplyvní prebiehajúce arménsko-azerbajdžanské rokovania.

Posledným nepokojom v Tbilisi výrazne predchádzal Kongres, ktorý predložil „Azerbajdžanský zákon o preskúmaní sankcií“, čo bol ďalší signál pre Arménsko, aby vydržalo, kým nepríde pomoc od NATO. Jednoducho povedané, v súčasnosti prebieha geostrategická re-orientácia regiónu od západnej hegemónie, ktorú urýchľuje Arménsko, ktoré začína svoje dlho odkladané hraničné rozhovory s Azerbajdžanom. Ak NATO nedokáže „vypáčiť“ Arménsko z ODKB, potom sa celá jeho regionálna politika zrúti.

Do očí bijúce dvojité štandardy, v súvislosti s nepravdivými tvrdeniami o „etnických čistkách“ Azerbajdžanu z jeho predtým okupovaných západných oblastí a letmou ignoráciou pred posledným gruzínskym J6 redux, sú dôkazom konečných geopolitických motívov Západu v regióne. Cieľom je „ukradnúť“ Arménsko z ODKB súbežne so zvrhnutím gruzínskej vlády, hoci najnovší vývoj naznačuje, že to bude oveľa ťažšie, ako Západ očakával.

Andrew Korybko