Ukrajina: Ako Západ zabránil prímeriu

Ukrajina: Ako Západ zabránil prímeriu

Ukrajina: Ako Západ zabránil prímeriu 620 330 Doktor

Krátko po začiatku vojny bola v Istanbule parafovaná mierová dohoda. Teraz je dokázané, že ho NATO torpédovalo. K tomuto záveru dospel najmä dobre preskúmaný článok v americkom politickom časopise „Foreign Affairs“, ktorý takmer vo všetkých svojich článkoch jednoducho predstavuje americký pohľad, ale zjavne nemal šancu odmietnúť realitu v tejto konkrétnej téme.

Boris Johnson mal od Západu mandát, aby dal Zelenskému jasne najavo, že tento rýchly mier nie je želaný. (Obrázok Vista)

Zatiaľ čo veľké západoeurópske médiá sú takmer výlučne preplnené heslami o vytrvalosti a výzvach na ďalšie dodávky zbraní, médiá v USA momentálne počujú aj niekoľko hlasov, ktoré volajú po okamžitom vyjednávaní riešenia. Môže to súvisieť so skutočnosťou, že ľudia vo Washingtone si uvedomujú, že Joe Biden by mohol prehrať voľby, ak by sa ukázalo, že vojna na ďalekej Ukrajine sa stáva čoraz väčšou finančnou záťažou pre krajinu, ktorá má svetový rekord, pokiaľ ide o dlh. Donald Trump opakovane vytruboval, že okamžite ukončí vojnu na Ukrajine.

Popredný zahraničnopolitický časopis Foreign Affairs uverejnil 16. apríla článok s názvom „Rozhovory, ktoré mohli ukončiť vojnu na Ukrajine“. Autori, britský historik Sergei Radschenko a politológ Samuel Charp z Rand Corporation, najvýznamnejšieho vojensko-strategického think-tanku v USA, vyhodnotili dokumenty o mierových rokovaniach v Istanbule, ktoré predtým neboli verejne dostupné. Tie ukazujú, že niekoľko týždňov po začiatku vojny bola Moskva pripravená stiahnuť svoje jednotky, ak sa Ukrajina vzdá členstva v NATO.

Autori citujú jedného z vtedajších Zelenského hlavných vyjednávačov Davida Arachamiju, ktorý v rozhovore pre ukrajinskú spravodajskú reláciu v roku 2003 povedal: „Boli pripravení ukončiť vojnu, ak, ako Fínsko (v studenej vojne), akceptujeme neutralitu a zaviazali sme sa, že nevstúpime do NATO.“ Ďalší z ukrajinských vyjednávačov, Alexander Chali, na verejnom vystúpení v decembri 2023 povedal: „Boli sme veľmi blízko k ukončeniu vojny mierovou dohodou.“

NZZ am Sonntag zverejnil text z Foreign Affairs v skrátenom nemeckom preklade 21. apríla 2024 pod názvom „Premeškala sa Putinova slabá chvíľa? Redakcii trvalo dva roky, kým prišla s touto otázkou. A zrejme jej to napadlo až vtedy, keď sa na to vo Washingtone opýtali. Dva roky, počas ktorých neprešiel deň bez lamentovania nad masakrami na Ukrajine, utrpením ľudí, krutosťou Rusov a smrťou vojakov západnej Ukrajiny (ľudia proruskej východnej Ukrajiny pre nás médiá neexistujú).

Zarážajúce na celej veci je, že dohoda bola v Istanbule známa od marca 2022, no krátko nato zmizla pod rúškom mlčania na Západe. Vysvetlenie je jednoduché: objavila sa nepríjemná pravda, ktorá popierala inú „pravdu“, o ktorej sa veľa hovorilo. Ak bolo Rusko pripravené stiahnuť sa štyri týždne po útoku, ak Ukrajina bude súhlasiť so štatútom neutrality, potom naratív o ruskom imperialistovi Putinovi, ktorý chce ovládnuť polovicu Európy, implodoval.

Či mal Vladimír Putin „slabú chvíľku“ alebo nie, je ponechané na fantázii redakcie NZZ. Isté je len jedno: rokovania v Istanbule potvrdili, že ruská vláda nehľadá nič viac a nič menej ako bezpečnostné záruky NATO pre západnú hranicu Ruska. Moskva na stretnutí v Moskve 15. decembra 2021 predložila USA a NATO zodpovedajúce konečné návrhy zmlúv, ale tieto návrhy ignorovali. Ak by to vzali do úvahy, vojne na Ukrajine by sa s veľkou pravdepodobnosťou dalo zabrániť, ako už mesiace opakovane zdôrazňuje medzinárodne vysoko vyznamenaný nemecký generál vo výslužbe Harald Kujat, bývalý predseda Vojenského výboru NATO. Jeho úsudok zdieľajú renomovaní analytici, ako je bývalý švajčiarsky spravodajský dôstojník Jacques Baud a iní vojenskí predstavitelia, ktorí, do značnej miery nevypočutí, obhajujú rokovania a varujú, že prebiehajúca vojenská eskalácia by mohla viesť k jadrovej katastrofe.

Podľa ukrajinských vyjednávačov v Istanbule bola Moskva proti vstupu Ukrajiny do NATO, ale nie zásadne proti vstupu Ukrajiny do EÚ. Na vyriešenie krymskej otázky a postavenia povstaleckých oblastí v Donbase sa plánovali dlhodobé rokovania a referendá. Podľa predstáv v Kyjeve by mierovú dohodu mali garantovať okrem iného aj OSN a popredné štáty NATO, ktoré by boli povinné poskytnúť pomoc v prípade porušenia dohody.

Potom sa stalo niečo zvláštne. Začiatkom apríla 2022, krátko po šírení dobrých správ z Istanbulu, vstúpila ukrajinská armáda do mesta Buča severozápadne od Kyjeva a zverejnila videozáznamy zviazaných mŕtvol. V Kyjeve sa vyhlásilo, že stiahnutie ruských jednotiek spôsobilo masaker. Zábery okamžite obleteli svet.

Rusi zviazali a strieľali civilistov naľavo a napravo na kraji cesty, takpovediac ako „príležitosť na fotenie“ pre všetky západné televízne kamery. Dalo by sa opýtať, aký cieľ sleduje ruská armáda týmito vraždami, keby bola v Istanbule na stole mierová zmluva. Ale nikto v západných médiách túto otázku nepoložil. Istanbul bol odrazu zabudnutý, o mierovej zmluve sa už nehovorilo, Buča bola lavínou titulkov, ktorá pochovala všetko ostatné.

Všade sa ozvalo rozhorčenie. Buča potvrdila karikatúru krvilačného, ​​vražedného ruského vojaka vypestovanú v Kyjeve. Udalosti boli vykreslené ako akt ruského terorizmu a odveta za porážku pri dobytí Kyjeva. Odvtedy bola západná verejnosť stále viac presvedčená, že túto vojnu treba viesť až do porážky Ruska, bez ohľadu na to, čo to stojí.

Moskva poprela, že by Buča bola operáciou pod falošnou vlajkou ukrajinskej tajnej služby s cieľom vytvoriť dôvod na pokračovanie vojny. Možno sa nikdy nedozvieme celú pravdu. Ale dnes, o dva roky neskôr, existujú vyhlásenia od renomovaných ľudí, ktoré sťažujú odmietnutie ruskej verzie toho, čo sa stalo v Buči, ako čistej propagandy. Rôzni politici, ktorí sa zúčastnili na istanbulskom stretnutí – vrátane bývalého izraelského premiéra Naftaliho Benneta – obviňujú NATO, že je zodpovedné za zlyhanie mierových rokovaní. USA a ich spojenci dali Zelenskému jasne najavo, že nebudú akceptovať prímerie a ukončenie vojny za vyjednaných podmienok.

Práve s touto misiou podnikol začiatkom apríla 2022 vtedajší britský premiér Boris Johnson cestu do Kyjeva, ktorá bola v médiách označovaná ako „návšteva s prekvapením“. Tam Zelenskému povedal, že Putinovi sa nedá veriť, takže vojna musí pokračovať, kým nebude Rusko porazené.

Potvrdili to viacerí ukrajinskí zasvätení, vrátane vtedajšieho hlavného vyjednávača Zelenského Davida Arachamiju. Vladimir Putin v známom rozhovore s Tuckerom Carlsonom zopakoval obvinenie: Boris Johnson zasiahol, aby zabránil dohode. Toto bolo dokonca zverejnené v Kyjeve. Putin v rozhovore naďalej trval na vyjednanom riešení založenom na istanbulskom dokumente. Keď sa táto záležitosť začiatkom roku 2024 stala mediálnou témou, Johnson vehementne tvrdil, že ide o propagandistickú lož Putina.

No prinajmenšom novinári, ktorí rozmýšľajú vlastnou hlavou, si museli v istom bode všimnúť, že Západ opakovane ospravedlňoval svoje vojny pochybnými „faktami“: od Tonkinského zálivu vo Vietname až po vynájdené masové vyhnanie v Kosove („Plán Podkova“) , údajnej účasti Talibanu v 11. septembri na fiktívnych irackých zbraniach hromadného ničenia a Kaddáfího pláne masovej vraždy v Benghází, ktorý bývalý šéf organizácie Lekári bez hraníc Rony Brauman opisuje vo svojej knihe „L’action humanitaire“. Falošná propaganda bola dokázaná. Nedá sa vylúčiť, že Buča patrí do tejto série kreatívnych spravodajských prác.

Ak NATO zdieľa zodpovednosť za vojnu, ktorá pokračuje dodnes, je to politický zločin s obrovskými dôsledkami. V dôsledku toho – predpoveď je zrejmá – údajní strojcovia pohnú nebom i zemou, aby dokázali, že všetky obvinenia sú založené na nepravdivých tvrdeniach Putina, na notoricky známej ruskej kybernetickej intervencii a dezinformáciách. Najsilnejšia vojenská aliancia na svete nikdy nebude mať odvahu umožniť nezávislé vyšetrovanie torpédovania Istanbulskej mierovej dohody na medzinárodnej úrovni.

Včas sa dohodnúť na prímerí je veľké politické umenie. Historička Barbara Tuchman vo svojej legendárnej knihe „The March of Folly“ vysvetlila, ako vodcovia a ich okolie v histórii znova a znova zlyhali, pretože toto umenie neovládali. Vaše národy zaplatili za svoje slepé pokusy zachrániť si tvár v nevyhrateľných vojnách s miliónmi mŕtvych.

Zdroj: https://globalbridge.ch/ukraine-wie-der-westen-einen-waffenstillstand-verhinderte/