Boj s monštrami – Iný pohľad

Boj s monštrami – Iný pohľad

Boj s monštrami – Iný pohľad 620 330 Doktor

Tak som mal malý prejav o umení a vojne. Medzinárodná agentúra pre slobodu, berlínske umelecké a kultúrne združenie, ma o to požiadalo, aby som otvorila ich výstavu Make Art Not War. Nemohol som ich odmietnuť. Ako si moji čitatelia mohli všimnúť, nemám veľa čo povedať o „vojne proti Hamasu“ alebo „vojne proti Gaze“ alebo „likvidácii Gazy“, alebo ako to nazvať. (Nezdá sa mi to ako „vojna“, ale potom už dlho nič naozaj nie je.) Písal som o tom v októbri a novembri minulého roku. A povedal som o tom niekoľko vecí vo svojom prejave. Ale väčšinou som sa snažil držať jazyk za zubami. Nemám veľa, čím by som prispel k…no, naozaj to nemôžem nazvať diskusiou, debatou alebo hádkou. Je to pocit, ako keby si ľudia kričali do tváre slogany, obviňovali sa z toho a tamtoho, nadávali si atď. Čo… chápem, prečo k tomu ľudia inklinujú. Ja ale nie. Ale chápem, prečo existujú takí  ľudia. Takže si myslím, že bude najlepšie, ak jednoducho zavriem moju dieru na koláč (ako sa len dá) a nechám ich to robiť. To, čo sa deje, to nezmení. GloboCap (alebo akokoľvek nazývate systém, v ktorom všetci žijeme) už desaťročia okupuje, destabilizuje a reštrukturalizuje Blízky východ. Neprestane to. Bude to pokračovať. Keďže reštrukturalizácia Západu bude pokračovať.

GloboCap nemá nič iné na práci. Každopádne, skôr ako sa budem ďalej motať, tu je anglická verzia prejavu, ktorý som predniesol na výstave. Veľká vďaka tým z vás, ktorí ste sa zúčastnili… a ešte raz sa ospravedlňujem za moju nemčinu. Jedného dňa na to prídem. Bojové príšery Názov tejto výstavy je „Make Art not War“. Takže poviem pár vecí o umení a vojne. Nebudú sa vám páčiť všetky. Alebo aspoň dúfam, že nie. Ak by ste to urobili, nebol by som veľmi dobrý umelec, ale možno by som bol celkom dobrý propagandista. Vyrastal som v 60-tych a 70-tych rokoch. V Spojených štátoch amerických. Vojna bola v televízii. Vietnam. Kambodža. Kuba. Stredný východ. Potom  Salvádor. Nikaragua. Irán. Líbya. Juhoslávia. Afganistan. Irak. Zoznam pokračuje ďalej a ďalej. Mám takmer 63 rokov. Celý môj život sme boli vo vojne. Nielen Američania. My všetci. Ľudia. Vždy niekto s niekým bojuje. A celý môj život boli iní ľudia, ktorí volali po mieri. Protest proti vojne. Akokoľvek sa to volalo v tom čase.

Keď si trochu prečítate históriu, ako to občas rád robím, dozviete sa, že niekto s niekým o niečo viedol vojnu už od úsvitu civilizácie. Určite západná civilizácia. Dejiny západného umenia a literatúry začínajú vojnou. bol genocídny. Iliada je báseň o genocídnej vojne. Znásilnenia. Masové vraždy. Zabíjanie detí. Väčšina Shakespearových hier je o vojne alebo sa odohráva počas vojny, alebo má niečo spoločné s tým, že niekto pre niečo niekoho zabil. Niečo z tejto histórie sa odohralo práve tu. Pod nami sú bunkre, kde sa ľudia ukrývali počas bombardovania v druhej svetovej vojne. Legenda hovorí, že Stasi prevádzkovala odpočúvacie stanice práve tu v týchto miestnostiach. Keď som pred dvadsiatimi rokmi prvýkrát prišiel do Berlína, býval som v podnájme na tejto ulici. Toto bola moja štvrť, Bötzowviertel. Na fasádach budov boli stále diery po guľkách. Ľudia tu zomierali. Civilisti. Deti. Ženy tu boli znásilňované. Rodiny boli vyvlečené zo svojich domovov a poslané do táborov smrti tu. Toto je Berlín. Poznáte históriu. Nemusím uvádzať všetky detaily.

O čo mi ide? No, ide mi o to…to je vojna. Nerozlišujúce zabíjanie. Znásilnenia. Hromadné zverstvá. Tak to bolo. Tak to bolo vždy. A robíme si to navzájom už od úsvitu civilizácie. Neprestane to. My to nezastavíme. Umenie to určite nezastaví. Sme, či sa nám to páči alebo nie, násilnícky druh, ľudské bytosti. Nie sme všetci, ale je to súčasť toho, čím sme. Sme tiež milenci, učitelia, liečitelia, umelci a iné krásne veci. Ale niekedy sme krutí zabijaci. Monštrá. Genocídne príšery. Jeden bláznivý starý nemecký filozof nás raz varoval: „Dajte si pozor, keď bojujete s monštrami, vy sami sa nestanete monštrom. Robil si srandu, samozrejme. Neexistujú žiadne príšery. Alebo skôr, na každej strane každej vojny sú len príšery. Vo vojne neexistujú dobrí a zlí ľudia. Je tu len naša a druhá strana. Naše zverstvá a ich zverstvá. A kto vyhrá, bude písať históriu.

To je všetko. Ostatné je propaganda. Ich propaganda a naša propaganda. Samozrejme, naša propaganda nie je propaganda. Naša propaganda je len pravda. Pretože nie sme monštrá. To oni sú monštrá.

Toto je deň 202 izraelskej vojny proti Hamasu alebo jeho likvidácie Gazy, v závislosti od vášho pohľadu. Verejne som o tom príliš veľa nehovoril. Povedal som o tom pár vecí, keď to začalo. To nedopadlo dobre. Nikto nepočúval. Propaganda z oboch strán už bola ohlušujúca. Útok Hamasu som opísal ako masovú vraždu. Mojim propalestínskym čitateľom sa to nepáčilo. Opísal som Izrael ako typický masovo vraždiaci národný štát, ktorý sa nelíši od Spojených štátov amerických, Nemecka, Francúzska, Španielska, Holandska, Sovietskeho zväzu, Britského impéria, Osmanskej ríše, Svätej ríše rímskej alebo iných. iný masovo vraždiaci národný štát alebo impérium. Mojim proizraelským čitateľom sa to nepáčilo. Ani jedna strana nechcela počuť o histórii. História asymetrických vojen alebo terorizmu, v závislosti od vášho pohľadu. Dejiny národných štátov a impérií. Chceli počuť príbeh o monštrách. O monštrách na druhej strane.

Povedal som vám, že sa vám nebude páčiť všetko, čo som povedal, však?

Dobre, dovoľte mi teraz povedať pár vecí o umení. Ak sa vám nepáčilo, čo som povedal o vojne, možno sa vám bude páčiť, čo som povedal o umení. Nemôžem hovoriť za iných umelcov, ale poviem vám, prečo si myslím, že som sa stal umelcom a čo som sa ako umelec snažil robiť.

Nesnažil som sa zastaviť žiadne vojny. Alebo upokojiť ľudský druh. Neviem, ako urobiť ani jednu z týchto vecí. A nie som fanúšikom propagandy. Priznám sa, z času na čas som sa tým zaoberal, ale väčšinou som sa snažil deprogramovať mysle, počnúc mojou vlastnou.

V čase, keď si uvedomíme, že existujeme, sme všetci produktmi programovania, ideologického podmieňovania. Som presvedčený, že úlohou umelcov je to odčiniť alebo aspoň okrajovo do toho zasahovať. To je to, čo pre mňa urobilo umenie a umelci. Zaviedli ma do mojej naprogramovanej mysle. Prinútili ma myslieť, vidieť a počúvať. Naučili ma pýtať sa, dávať pozor. Odvážili ma deprogramovať svoju myseľ a poskytli mi na to nástroje. Dobre, iste, pomohli aj nejaké drogy, ktoré menia myseľ, ale boli to umelci, ktorí ma k týmto drogám priviedli. Potom mi predstavili monštrum, s ktorým som bojoval.

Bojujem s týmto monštrom vo svojom umení, vo svojej mysli a vo svete tak dlho, ako si pamätám. Musíte s tým bojovať všade naraz. Aby ste s tým bojovali vo svojej mysli, musíte to vybojovať vo svete. A aby ste to prebojovali vo svete, musíte s tým bojovať vo svojej mysli. Poviem vám o monštre. Monštrum je légia. Vyznačuje sa mnohými menami. Nosí veľa tvárí. V priebehu času sa menia. William S. Burroughs to nazval „Ovládací stroj“. Niektorí tomu hovoria korporatokracia. Ja tomu hovorím globálny kapitalizmus. Monštrum je jedno, ako to nazveme. Nezáleží na tom, kto sme, aká je naša politika alebo na ktorej strane vojny si myslíme, že sme. Nezáleží na tom, čomu veríme, aké náboženstvo vyznávame. Nezáleží na tom, ako sa „identifikujeme“. Jediné, o čo ide, je moc. Jediné, čo ho zaujíma, je kontrola. Je všade a nikde. Nemá žiadnu krajinu. Žiadna národnosť. To neexistuje. Je to všetko a nič. Je to neexistujúca ríša, ktorá okupuje celú planétu. Nemá žiadnych vonkajších nepriateľov, pretože vonku už niet. Takže skutočná vojna neexistuje. Existujú len povstania, ktoré vykonávajú rebeli, zradcovia, teroristi. Monštrum, naša neexistujúca ríša, je prvou globálnou ríšou v histórii ľudstva. Nie je to skupina zlých ľudí. Udržiavajú ho ľudia, no všetci sú vzájomne zameniteľní. Nemá sídlo. Cisár neexistuje. Neexistuje žiadna „Bastilla“, na ktorú by sa dalo zaútočiť. Je to logo. Operačný systém.

Nemá žiadnu politiku, žiadnu ideológiu. Jeho oficiálna ideológia je „realita“. Nemá teda žiadnu politickú opozíciu. Kto by namietal proti alebo oponoval „realite“? Šialenci. Extrémisti. Smrteľne vyšinutí. A tak neexistujú žiadni disidenti, žiadne protichodné politické strany. Existujú len odpadlíci, heretici, rúhači, rozsievači sváru, popierači „reality“. Vytvára „realitu“. Akúkoľvek „realitu“ potrebuje. Vojna proti terorizmu. Vojna proti populizmu. Vojna proti vírusom. Vojna proti počasiu. Vojna proti nenávisti. Vojna proti čomukoľvek. To je jedno. Všetko je to tá istá vojna. Tá istá „Clear-and-Hold“ OP. Trvá to už asi 30 rokov. Ak sa veci zdajú šialené, ak sa pýtate, čo sa deje, tak sa to deje. To je všetko, čo sa deje. To je všetko, čo sa stalo od konca studenej vojny.

Impérium odstraňuje vnútorný odpor, všetky formy vnútorného odporu. Monštrum monštruuje všetko a všetkých. Transformácia spoločností na trhy. Nemá to nič iné na práci. Vymazáva hodnoty. Rozpúšťa hranice. Je to kultúra „úpravy citlivosti“. Synchronizácia všetkého a všetkých v súlade s jeho jedinou hodnotou… peniazmi. Robiť zo všetkého tovar. Je to apoteóza liberálnej demokracie, časť, kde monštrum odchádza s demokraciou, so simuláciou demokracie a vyhlasuje sa za „demokraciu“. Ide o globálno-kapitalistickú synchronizáciu. To je monštrum, s ktorým som bojoval. Čo zo mňa robí teroristu. Konšpiračného teoretika. Ruského propagandistu. Popierača Covidu. Pravicového extrémistu. Anti-vaxxera. Antisemitu. Transfóbneho rasistu. Nepriateľa „demokracie“. Podporovateľa Hamasu. Podporovateľa Donalda Trumpa. Podporovateľa AfD. Nech je dnes oficiálnym nepriateľom čokoľvek. Robí to zo mňa zločinca. Myšlienkového zločinca. Umeleckého zločinca.

Čo doslova som, nemecké úrady ma stíhajú za šírenie umenia. Pre umenie tweetovania. Obrázky. Slová. Zakázali jednu z mojich kníh. Takže možno okrajovo zasahujem do ich ideologického podmieňovania, do ich programovania, do ich New Normal Gleichschaltung OP. Ak je to tak, dobre, pretože, ak môžem citovať iného Nemca, „umenie nie je zrkadlom pridržiavaným realite, je to kladivo, ktorým sa realita formuje“. A pôjdem trochu ďalej ako Brecht. Každé umelecké dielo, ktoré vyrobíme, formuje realitu tak či onak, či už to máme v úmysle alebo nie. Buď to príšeru nakŕmi, alebo s ňou poserie. To monštrum tam vonku a monštrum tu, v nás, my všetci… pretože je to všetko to isté monštrum. Ďakujem vám všetkým, ktorí súložíte s príšerou. To je všetko.

Zdroj: https://off-guardian.org/2024/05/01/fighting-monsters/

O autorovi: CJ Hopkins je ocenený americký dramatik, prozaik a politický satirik so sídlom v Berlíne. Jeho hry vydávajú Bloomsbury Publishing a Broadway Play Publishing, Inc. Jeho dystopický román Zóna 23 vychádza vo vydavateľstve Snoggsworthy, Swaine & Cormorant. Zväzky I a II jeho Consent Factory Essays publikuje Consent Factory Publishing, 100% dcérska spoločnosť Amalgamated Content, Inc. Môžete ho kontaktovať na cjhopkins.com alebo suhlasfactory.org.