Temná stránka vegánstva

Temná stránka vegánstva

Temná stránka vegánstva 620 330 Doktor

Vegánstvo je fenomén. Mladí ľudia sa masovo stávajú vegánmi. „Hnutie založené na rastlinách“ sa presadzuje na celom Západe, zatiaľ čo skupiny ekosocialistických kampaní, ako sú Greenpeace a Peta, sú stále odvážnejšie než kedykoľvek predtým, keď trvajú na tom, že každý, kto jedáva mäso alebo pije mlieko, chce vidieť Zem horieť.

Stánok klimatických aktivistov PETA na britskom trhu pred Vianocami. Skupina uviedla: „Všetky zvieratá sú niečími mláďatami bez ohľadu na druh“, čím vyzvala spotrebiteľov, aby si namiesto toho vybrali vegánsku možnosť. (Martin Pope/Getty Images)

Veda vykresľuje iný obraz; Vegánstvo planéte skôr škodí ako pomáha – a spôsobuje aj množstvo iných problémov.

Vo Francúzsku, Nemecku a ďalších európskych krajinách odmieta viac ako 1 z 20 mladých dospelých živočíšne produkty a žije vegánskym životným štýlom. V snahe zastaviť to, čo nazývajú „klimatická kríza“, milióny mladých ľudí na celom svete sa vzdali mäsa a mliečnych výrobkov a vedú „rastlinný životný štýl“.

Agresívne marketingové kampane vegánskej lobby spôsobili, že to vyzerá ako nevyhnutný krok v boji proti klimatickým zmenám.

Je pravda, že produkcia mäsa spôsobuje emisie skleníkových plynov, ale to neznamená, že vegánstvo znamená zlepšenie. Vegánske potravinové produkty majú svoje vlastné environmentálne dopady, ktoré sú často oveľa horšie ako chov zvierat.

Vezmite si napríklad náhrady mlieka. Ovsené mlieko často obsahuje glyfosát, pesticíd, ktorý tí istí vegánski bojovníci odsudzujú ako kryptonit pre prírodu.

Ostatné náhrady mlieka nie sú oveľa lepšie. Mandľová verzia vyžaduje na výrobu obrovské množstvo z prírodného prostredia. Vyžaduje si toľko vody, že to súvisí so suchom a každú sezónu to vedie k úhynu miliónov včiel.

Kokosové mlieko ničí úrodnosť pôdy, takže je takmer nemožné použiť na pestovanie čohokoľvek iného. Je známe, že ryžové mlieko obsahuje arzén.

Vegánske náhrady mäsa nie sú o nič lepšie. Takmer všetky sú vyrobené zo sójových bôbov. Pestovanie sójových bôbov je ako hra bingo s novými environmentálnymi problémami. Ich rastliny zaberajú veľa pôdy, takže rozširovanie produkcie sóje vedie k zrýchlenému odlesňovaniu a ničeniu prirodzených biotopov, čo podkopáva biodiverzitu. Sójové bôby tiež spôsobujú eróziu pôdy. A k tomu všetkému pestovanie sóje uvoľňuje veľké množstvo skleníkových plynov: práve ten problém s produkciou mäsa, ktorému sa vegáni snažili vyhnúť.

Negatívne dôsledky vegánstva presahujú životné prostredie. Rozšírenie produkcie sóje môže mať negatívny dopad aj na niektoré z najchudobnejších komunít na svete na miestach, ako je juhovýchodná Ázia.

Vedie k vysídľovaniu ľudí a strate tradičných spôsobov obživy. Zle platení robotníci sa venujú svojmu biznisu, keď k nim vtrhne západná spoločnosť, ktorá zaberie obrovské plochy pôdy na pestovanie sójových bôbov, aby sa mohla postarať o mladých vegánov, pričom jedným ťahom ničí životné prostredie, komunitu a miestnu ekonomiku.

Je iróniou, že mladí progresívni ľudia vo svojom úsilí o záchranu planéty pravdepodobne poškodia životné prostredie aj niektoré z najchudobnejších komunít na svete. Na znásobenie irónie existujú riešenia problému skleníkových plynov z produkcie mäsa, vďaka ktorým je masové vegánstvo zbytočné.

Inovácie na voľnom trhu robia ťažkú prácu za nás. V tejto oblasti sa už urobilo nespočetné množstvo krokov vpred, ako napríklad začatie výroby doplnku na báze morských rias pre kravy na zníženie produkcie metánu.

Žiaľ, mladí vegáni, nažraní Greenpeace a podobní, to nechcú počuť. De-rast, eko-socialistické myslenie hovorí, že každý pokrok bez obetí je obozretný.

Pre „zelených“ mučeníkov je jediným spôsobom, ako zachrániť planétu, zvrátiť technologický pokrok a vrátiť sa k životu v hlinených chatrčiach. Čokoľvek menej z vás robí spoluvinníka klimatickej krízy a s najväčšou pravdepodobnosťou „popierača“.

Environmentálne problémy, ako je zmena klímy, sú zložité. Stať sa vegánom nie je riešením. Krátkozraké zmeny životného štýlu, ktoré vymieňajú produkty živočíšneho pôvodu za škodlivejšie produkty na báze sóje, sú archetypom toho, čo je dnes zlé na zelenom hnutí.

Všetci chceme zachrániť planétu, ale strkanie hlavy do piesku o negatívnych účinkoch vegánstva situáciu len zhorší.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/04/the-dark-side-of-veganism/