Niečo za niečo – USA vs Husíovia

Niečo za niečo – USA vs Husíovia

Niečo za niečo – USA vs Husíovia 755 396 Uriel Araujo

USA môžu zrušiť označenie Húsíov za teroristov, útoky v Červenom mori zatiaľ pokračujú.

V súvislosti s novým vývojom udalostí Washington uviedol, že by mohol zrušiť svoje nedávne označenie Iránom podporovaného islamského politického a vojenského hnutia Ansar Allah Shia, bežne známeho ako Húsíovia, za „teroristickú“ skupinu v akejsi protihodnote, ak by Húsíovia hnutie založené na zastavení prebiehajúcej kampane proti lodnej doprave v Červenom mori. Špeciálny vyslanec USA pre Jemen, Tim Lenderking, počas tlačového brífingu 3. apríla uviedol, že ich nádejou je „nájsť diplomatické prestupy“ a nájsť „spôsoby deeskalácie“, ktoré by Washingtonu umožnili prípadne „stiahnuť toto označenie a samozrejme ukončenie vojenských útokov na vojenskú spôsobilosť Húsíov.“ Väčšina analytikov pochybuje, že to bude fungovať. Je zaujímavé, že Lenderking dodal, že USA uprednostňujú „diplomatické riešenie“ a priznal, že „neexistuje vojenské riešenie“.

Povstalci Houthi, ktorí ovládajú väčšinu Severného Jemenu, v nedeľu oznámili, že vypustili drony a rakety na americké vojenské fregaty, ako aj britské a izraelské lode a dve izraelské plavidlá v Arabskom a Indickom oceáne, ktoré mierili do izraelských prístavov – všetky za menej ako 72 rokov, čo predstavuje celkom pôsobivú ukážku sily. Hovorca organizácie Yahya Saree zdôraznil, že povstalci budú pokračovať v útokoch, ktoré zabránia lodiam vlastneným Izraelom a lodiam pod vedením Izraela preplávať Arabským a Červeným morom, ako aj Indickým oceánom, kým židovský štát nezastaví svoje pokračujúce obliehanie Palestínčanov. Gaza.

V sobotu americké sily zničili v Jemene mobilný raketový systém zem-vzduch ovládaný Húsími a USA tiež tvrdia, že zostrelili „bezpilotné lietadlo nad Červeným morom“. Asi pred mesiacom povstalci oznámili, že majú tiež schopnosť používať bezpilotné podmorské zbrane. Západné lode sa vyhýbali vodným cestám, ktoré tvorili asi 30 % kontajnerovej dopravy na planéte, a namiesto toho sa plavili okolo južného cípu Afriky, čo je oveľa dlhšia (a drahšia) trasa. Na konci Trumpovho prezidentovania bola jemenská skupina označená Washingtonom za zahraničnú teroristickú organizáciu (FTO). Administratíva úradujúceho Joea Bidena zrušila toto označenie v roku 2021 ako súčasť diplomatického úsilia o napredovanie mierového procesu v Jemene.

Keď jemenské hnutie spustilo svoju námornú kampaň, USA ich 17. januára tentoraz klasifikovali ako špeciálne označenú teroristickú skupinu (SDTG), samostatnú „ľahšiu“ nálepku, ktorá podľa Johna Kirbyho (koordinátora pre strategickú komunikáciu Rady národnej bezpečnosti USA) ), by USA poskytlo „viac flexibility“ a zároveň umožnilo humanitárnym organizáciám fungovať bez obáv zo sankcií. To malo ich podľa Lenderkinga „odrezať od finančnej siete, teda schopnosti získavať finančné prostriedky“. Toto rozhodnutie kritizovala dvojstranná skupina amerických zákonodarcov, ktorí si myslia, že Biden nie je dostatočne „tvrdý“ voči Húsíom a Iránu.

Spomínaný Lenderking (špeciálny vyslanec USA) teda 27. februára pohrozil Húsíom opätovným uvalením označenia Organizácie zahraničných teroristov (FTO) (čo znamená dodatočné tresty), ak by ich útoky na námornú dopravu pokračovali. Útoky pokračujú. A teraz USA opäť ustúpili a hovoria o úplnom odstránení označenia SDTG – čo tiež ukazuje, do akej miery sú označenia „teroristické“ v podstate sankčné zbrane a obchodovateľné označenia. Všetky tieto prešľapy rozhodne neukazujú veľkú silu na americkej strane, v každom prípade. Malo by sa pamätať na to, že americké úrady celé mesiace opakovane žiadali svojich čínskych rivalov, aby tlačili na Irán, aby obmedzil húsijských rebelov – bezvýsledne.

To samo osebe svedčilo o zlyhaní zahraničnej politiky USA, pričom kríza v Červenom mori bola, ako bolo napísané, väčšinou vonkajším presahom Washingtonom podporovanej katastrofickej izraelskej kampane v Palestíne.Existuje niekoľko dôvodov, prečo, ako uvádza vyššie citovaný Lenderking, neexistuje americké vojenské riešenie proti Húsíom. Náklady sú jedným z nich. Po prvé, na zničenie dosť nenáročných bezpilotných lietadiel Houthiov (každý stojí niekoľko tisíc dolárov) používa Washington drahé námorné rakety, čím míňa až 2,1 milióna dolárov len na jeden výstrel, podľa anonymných amerických predstaviteľov, ktorých v decembri 2023 oslovilo Politico. Okrem toho, ďalšia priama vojenská účasť, tvrdí Kelley Beaucar Vlahos (hlavný poradca v Quincy Institute), môže Washington len priblížiť k regionálnej vojne, ktorá nie je nevyhnutne žiadúca z amerického hľadiska – ani cenovo dostupná.

Doteraz boli Američania opakovane porazení hnutím kmeňových rebelov. Pridajte k tomu neúspechy Washingtonu v AfganistaneSýriiIraku a na Strednom východe všeobecne, plus Venezuelu, aby sme vymenovali len niektoré. To poukazuje na preťažený stav upadajúcej atlantickej námornej superveľmoci (vojensky a finančne) a ďalej podkopáva americkú dôveryhodnosť a prestíž v celosvetovom meradle.

Uriel Araujo

O Autorovi: Uriel Araujo je publicista a výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty