Ukrajinské bezpilotné útoky proti ruským ropným rafinériám komplikujú Bidenovu kandidatúru na znovuzvolenie

Ukrajinské bezpilotné útoky proti ruským ropným rafinériám komplikujú Bidenovu kandidatúru na znovuzvolenie

Ukrajinské bezpilotné útoky proti ruským ropným rafinériám komplikujú Bidenovu kandidatúru na znovuzvolenie 620 330 Andrew Korybko

CNN v utorok zverejnila podrobný článok o tom, ako sa „ukrajinské drony s umelou inteligenciou (AI) snažia narušiť ruský energetický priemysel. Zatiaľ to funguje.“ Hoci im nemenovaný zdroj blízky programu povedal, že „lety sú vopred determinované vopred po dohode s našimi spojencami a lietadlá dodržiavajú letový plán, aby nám umožnili zasiahnuť ciele s metrovou presnosťou“, existujú dôvody domnievať sa, že USA je proti týmto druhom útokov. V neposlednom rade medzi nimi je aj to, o čom v tom istom článku informovala samotná CNN.

Podľa nich „ukrajinské útoky na rafinérie spôsobili rast globálnych cien ropy, pričom ropa Brent v tomto roku vzrástla takmer o 13 %, čo vyvolalo v politikoch v Spojených štátoch obavy z ich potenciálneho ekonomického dopadu v dôležitom volebnom roku. Citovali aj odborníka, ktorý tvrdil: „Taká bola dohoda s Ukrajinou: Dáme vám peniaze, dáme vám zbrane, ale držte sa ďalej od exportného zariadenia, držte sa ďalej od ruskej energie, pretože nechceme masívnu energetická kríza“.

Tento zdroj v súvislosti s patovou situáciou Kongresu ohľadom pomoci Ukrajine dodal, že „ak nedostanú zbrane a peniaze, ktoré im boli sľúbené, aký je ich stimul dodržiavať túto dohodu s Washingtonom? To sa zhoduje s tým, čo sám Zelenský naznačil v rozhovore pre Washington Post koncom minulého mesiaca, keď odhalil, že „reakcia USA nebola pozitívna [na nás útočiac na ruské ropné rafinérie]…(ale) použili sme naše drony. Nikto nám nemôže povedať, že ty nemôžeš.“   Minister zahraničných vecí Blinken zopakoval tento názor v utorok na spoločnej tlačovej konferencii so svojím francúzskym náprotivkom, keď v odpovedi na otázku o útokoch v ropných rafinériách povedal, že „nepodporujeme, ani neumožňujeme štrajky Ukrajiny mimo jej územia“. Pýtali sa ho na to po útoku ukrajinského bezpilotného lietadla namiereného proti tretej najväčšej ruskej rafinérii v Tatarskej republike, ktorá sa nachádza v srdci krajiny, 800 míľ od frontovej línie.   Keď sa zamyslíme nad Blinkenovým vyhlásením, správou CNN a predchádzajúcimi slovami Zelenského, určite sa zdá, že USA nechcú, aby Ukrajina zasahovala ruské ropné rafinérie zo strachu, že masívna energetická kríza, ktorú by to mohlo katalyzovať, by prevrátilo Bidenov volebný program. Ak je to skutočne jej pozícia, potom to vyvoláva otázku, ktorí spojenci určujú letové trasy týchto dronov a prečo by Zelenský riskoval návrat Trumpa k moci, keď je oveľa menej proukrajinský ako Biden.

Veľmi dobre sa môže stať, že v rámci NATO sa v súvislosti s týmito útokmi objavujú rozpory presne tak, ako to redakčne uviedla RT, keď upozornila na to, ako sa zdalo, že Blinkenov francúzsky náprotivok podporuje najnovšie útoky vo svojej odpovedi na otázku, ktorú im položili na utorkovej tlačovej konferencii. Francúzsko preto môže poskytovať tento druh pomoci, ktorý by mohol byť doplnený aj doplnkovými príspevkami Spojeného kráľovstva a iných krajín, či už samostatne alebo ako súčasť spoločného úsilia.

Pokiaľ ide o to, prečo by Zelenský chcel Bidenovu prehru a riskovať Trumpov návrat, mohol mať „mesiášsky komplex“, kedze bol v posledných dvoch rokoch tak silno pretláčaný ako náboženský vodca, čo sa mohlo stať súčasťou jeho identity aj napriek tomu, že médiám sa to nepáči. Vo svojej mysli Biden splní svoju vôľu a nejakým spôsobom prinúti republikánov, aby schválili ďalšiu pomoc Ukrajine, pod hrozbou toho, že rozpúta masívnu energetickú krízu tým, že sa znížia ruské rafinérske a exportné kapacíty.

Biden by k tomu už primäl republikánov, ak by toho bol schopný, takže pre Zelenského je mylné domnievať sa, že vydieraním v súvislosti s jeho opätovnou kandidatúrou bude mať pozitívny vplyv. Širšie povedomie o jeho násilníckej taktike medzi republikánmi by mohlo ešte viac posilniť ich odpor voči schváleniu ďalšej pomoci Ukrajine, keďže Zelenský nie je rukojemníkom len Bidenovej kandidatúry na znovuzvolenie, ale aj celej americkej ekonomiky, a preto tiež ohrozuje cieľ a národné záujmy USA.   Ak by povolil sériu útokov, ktoré by katalyzovali masívnu energetickú krízu, ktorej sa Bidenova administratíva obáva, potom najjastrabia protiruská frakcia hlbokého štátu, ktorá je zodpovedná za umelé udržiavanie tohto konfliktu, môže stratiť vplyv, ktorý má na tvorcov politík. Ich porovnateľne menej jastrabí rivali by mohli nahradiť ich dominantnú úlohu v tomto scenári a možno presvedčiť Bidenovu administratívu, aby konečne súhlasila s pragmatickým kompromisom na ukončenie konfliktu.   Zelenského rozhodnutie držať Bidenovu kandidatúru na znovuzvolenie ako rukojemníka, hrozbou rozpútania masívnej hospodárskej krízy, je pomstou za patovú situáciu Kongresu ohľadom pomoci Ukrajine a môže znamenať jeho pád. Nielenže hryzie do ruky, ktorá kŕmi jeho režim peniazmi amerických daňovníkov, ale ohrozuje aj objektívne národné záujmy USA. Zúfalstvo, ktoré jeho sily pociťujú na bojovom poli, ho ženie k „chrapúnstvu“, ale jeho patrónov to môže čoskoro omrzieť a rozhodnú sa ho nahradiť po vypršaní jeho funkčného obdobia 21. mája.

Andrew Korybko