Tu je dôvod, prečo je ukrajinský GUR a nie ISIS-K hlavným podozrivým z teroristického útoku Crocus

Tu je dôvod, prečo je ukrajinský GUR a nie ISIS-K hlavným podozrivým z teroristického útoku Crocus

Tu je dôvod, prečo je ukrajinský GUR a nie ISIS-K hlavným podozrivým z teroristického útoku Crocus 620 330 Andrew Korybko

Tu je dôvod, prečo je ukrajinský GUR a nie ISIS-K hlavným podozrivým z teroristického útoku Crocus

Od piatkového večerného teroristického útoku v hale Crocus v Moskve sa špekuluje, či je za útok  skutočne zodpovedný ISIS-K, tak ako tvrdí sama teroristická skupina, alebo či ukrajinská vojenská spravodajská služba GUR všetko zorganizovala pod krytím svojich agentov vydávajúcich sa za členov tejto skupiny. Mainstreamové médiá bežia podľa prvého scenára, zatiaľ čo robia všetko pre to, aby zdiskreditovali ten druhý, ale pripomenutie si teroristickej histórie GUR a väzieb s radikálnymi islamistami ukazuje, že to môže byť  viac ako podozrenie.

Za posledný rok bola GUR zodpovedná za atentát na Darju Duginovú v lete 2022, za vykonanie bombového útoku nákladným autom na Krymskom moste na jeseň, za atentát na Vladlena Tatarského na jar 2023 a za cezhraničné teroristické nájazdy takzvaného „Ruského dobrovoľníckeho zboru“. Sú tiež prepojení s krymskými tatárskymi teroristami a čečenskými teroristami napojenými na ISIS. Rovnako CIA je spájaná s týmito teroristickými činmi a skupinami aj po tom, čo Washington Post informoval o poslednom prípade, že po roku 2014 prebudovali GUR od základov.

Novodobá GUR je produktom CIA, ktorá sa určite podelila so svojimi chránencami o všetko, čo sa naučila pri vedení prebiehajúcej hybridnej vojny v Sýrii, nehovoriac o ich teroristických kontaktoch. Vďaka tejto starostlivej kultivácii získal šéf GUR Kirill Budanov svoju krvilačnosť, ktorá sa naplno prejavila minulú jar, keď vyhlásil, že „zabíjame Rusov a budeme zabíjať Rusov kdekoľvek na svete až do úplného víťazstva Ukrajiny.“

Pretože GUR sa stala za posledné desaťročie smrtiacou, stále je to úskok CIA, a preto sa od neho z času na čas očakáva, že urobí nedbalé chyby. To je relevantné, pokiaľ ide o najnovší útok po tom, čo sa ISIS-K prihlásil k zodpovednosti pomocou zastaranej šablóny správ, čo naznačuje, že niekto iný sa najprv prihlásil v ich mene, ale potom sa ISIS-K oportunisticky uchádza o vplyv. Vzhľadom na jeho teroristickú históriu a väzby s radikálnymi islamistami bola tým záhadným aktérom pravdepodobne GUR.

Pravdepodobne to bolo tak, že ich agenti sa vydávali za členov tejto teroristickej skupiny, aby si zachovali hodnoverné maskovanie v prípade, že by bol plánovaný útok zmarený alebo by boli teroristi následne chytení. Jeden z Tadžikov, ktorých zajali v aute, ktoré uháňalo smerom k ukrajinským hraniciam, tvrdil, že ich len pred mesiacom naverbovali kurátori radikálneho kanála Telegram, aby vykonali útok pomocou vopred uložených zbraní výmenou za platbu debetnou kartou vo výške približne 5 000 dolárov pre každého.

Týchto občanov pravdepodobne vybrala GUR, pretože niektorí z nich sú náchylní na náboženský radikalizmus v dôsledku pretrvávajúceho dedičstva tadžickej občianskej vojny inšpirovanej islamistami z 90. rokov, ich krajina susedí s afganským veliteľstvom ISIS-K a majú bezvízové ​​privilégiá smerom do Ruska. V súlade s tým boli údajne naverbovaní prostredníctvom radikálneho telegramového kanála, zapojenie ISIS-K sa nezdá úplne nepravdepodobné a boli schopní ľahko vstúpiť do Ruska s minimálnou kontrolou.

Neboli však dosť presvedčivo radikálni na to, aby bezhlavo pálili alebo vykonali samovražedný výbuch, čím je ISIS-K známy, ale stále boli dostatočne sympatizujúci s ideológiou tejto skupiny, aby vykonali to, čo považovali za jej najnovšiu misiu výmenou za peniaze. To vysvetľuje, prečo utiekli z miesta činu, čo je v rozpore s tým, čo by urobila ktorákoľvek pobočka tejto skupiny, po tom, čo zastrelili desiatky ľudí a zapálili miesto.

Keby sa dostali na Ukrajinu, kde FSB potvrdila, že majú kontakty, a prezident Putin povedal, že „je pre nich pripravené okno… na prechod cez hranicu“, potom by ich pravdepodobne zabila GUR, aby všetko zakryla. Netreba zabúdať, že táto skupina sa naučila, ako viesť terorizmus od CIA, ktorá na oplátku zdokonalila túto prax v Sýrii za posledných 13 rokov hybridnej vojny, ktorú tam viedla, ale GUR je stále len prvá kópia, a preto urobili tri hlúpe chyby.

V poradí, v akom sa vyskytli, ich prvou chybou bolo verbovanie ľudí, ktorí neboli pripravení bojovať na smrť na mieste ich nadchádzajúceho teroristického útoku. To viedlo k tomu, že vinníci boli zajatí a rozprávali o tom, ako boli naverbovaní výmenou za peniaze, čo je jeden zo znakov, že ISIS-K nebol za tým, čo sa stalo, pretože ich členovia vždy očakávajú, že zomrú ako „mučeníci“. V súlade s touto „chybou plánu“ všetko  naznačuje tomu, že GUR sa zúfalo snažilo pretlačiť svoj plán.

Druhou chybou bolo, že hneď po útoku nepovedali svojim zástupcom, aby utiekli na bezpečné miesto, aby sa stretli s kontaktom, ktorý im neskôr pomôže dostať sa na hranicu, ale ktorý by ich v skutočnosti zabil, keď sa stretnú, a to ich viedlo k tomu, že uháňali smerom k ukrajinskej hranici, čím všetkým ukázali, že prinajmenšom cítia, že tam nájdu útočisko. Vďaka tomu je pre mnohých skeptických Západniarov oveľa dôveryhodnejšie tvrdenie Ruska o ukrajinskej účasti.

A nakoniec, poslednou chybou bolo, že GUR použila zastaranú šablónu správ, aby si pripísala zásluhy na útoku v mene ISIS-K, o ktorej správne predpovedali, že sa s ňou oportunisticky chcel ISIS-K pochváliť. Tým však naznačili, že samotná skupina nehrala úlohu pri organizovaní toho, čo sa stalo, inak by sa namiesto toho použila ich modernejšia šablóna. Celkovo tieto tri nedbalé chyby zdiskreditovali rozprávanie mainstreamových médií a namiesto toho upriamili pozornosť na GUR.

V spojení s teroristickou históriou a väzbami na radikálne islamské skupiny, ktoré dokazujú, že mali schopnosti, úmysel a motiváciu vykonať útok na Crocus, ako aj znalosti potrebné na vydávanie sa za extrémistov online na účely náboru, to všetko robí z GUR prvoradý podozrivý subjekt. Všetko o terorizme sa naučila od CIA, ale keďže je to stále len prvá kópia, urobila sériu nedbalých chýb, ktoré vyústili do obviňovania Ukrajiny namiesto toho, aby poskytli falošnú dôveryhodnosť príbehu s ISIS-K.

Andrew Korybko

 • je isté že bola pripravená cesta cez Ukrajinu do EU. verim že Uršula Lajnová, nielen, že o tom vedela ale aj schválila.
  No objednávateľ bola Carlson-ová. ešte aj ten privitizmus prevedenia k nej sedí.
  ake čo ma zaráža a všetci na to poukazujú, že štváči vojen a teroru genocidy na obyvateľov mlčia. A kdeže sú obhajcovia mŕtvoli satanaša, Bergoglia. Ako ho len obhajujú že je za mier a pokoj a on nič??? Ani keď bliakal Markrela buzna ani vtedy sa nik neozval.
  stále tu nikomu nedochádza že už dávno skapal!
  A kdeže je prehlásenie primitíva Trumpa – toho ich mierotvorca 😇😅. Či už ako už nemá záujem o voľby?
  Jedine ak tiež skapal.