Peter Tóth: KORČOK VERZUS PELLEGRINI

Peter Tóth: KORČOK VERZUS PELLEGRINI

Peter Tóth: KORČOK VERZUS PELLEGRINI 620 330 Mr Hyde

Druhé kolo voľby prezidenta, ako sa dalo očakávať, bude súbojom medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim. Nielen medzi nimi, ale aj koalíciami politických, záujmových skupín, médií a aktivistov, stojacich za oboma kandidátmi.

História sa do veľkej miery opakuje. Andrej Kiska aj Zuzana Čaputová začali politickú kariéru v najvyššej ústavnej funkcii, iba a práve vďaka tomu, že za nimi stála masívna koalícia politických strán, médií a neziskových organizácií. Boli touto koalíciou doslova vyrobení a počas celého funkčného obdobia mali jej bezvýhradnú podporu.

Volebná stratégia Ivana Korčoka sa opiera o rovnakú stratégiu a o ten istý dvakrát úspešne odskúšaný model. Malý rozdiel spočíva v tom, že Ivan Korčok mal ako kariérny diplomat skúsenosti s riadením štátu a k politike si pričuchol aj ako štátny tajomník viacerých šéfov diplomacií, aj ako minister zahraničných vecí dvoch vlád Zuzany Čaputovej.

Aj keď prvé kolo v hrubých rysoch dopadlo podľa očakávaní, výsledky nie celkom potvrdili dlhodobé ukazovatele, ponúkané prieskumami verejnej mienky. Vo väčšine meraní pred voľbami by totiž prvé kolo vyhral Peter Pellegrini. Opak sa stal pravdou, Ivan Korčok ho predstihol o päť a pol percenta, čo je nezanedbateľný pomer, avšak víťaz prvého kola nemá ani zďaleka vyhrané.

V druhom kole sa v nemalej miere rozdávajú karty nanovo, i keď základné tábory ostávajú nezmenené. Robiť akékoľvek predpovede je veľmi nevďačnou úlohou, napriek tomu sa pokúsim čosi naznačiť. V druhom kole podľa mojej mienky rozhodnú dva faktory.

Po prvé, vyhrá kandidát, ktorý má väčší potenciál rásť oproti kolu prvému. Ak napríklad dosiahol víťazný Ivan Korčok maximum svojho potenciálu, môže veľmi ľahko prehrať. Opačne zase platí, že ak dosiahol maximum svojho potenciálu Peter Pellegrini, nevyhrá ani druhé kolo. Opticky to môže vyzerať tak, že väčší potenciál rastu má s ohľadom na úctyhodný výsledok Štefana Harabina zatiaľ porazený Peter Pellegrini, ale takéto hodnotenie má množstvo slabých miest. Napríklad, mnohí voliči bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR nevidia medzi Korčok a Pellegrinim žiaden, respektíve podstatný rozdiel. Uvidíme. Rovnako sa uvidí, či Ivan Korčok (ale napokon aj Peter Pellegrini), má/nemá množstvo skrytých voličov medzi ľuďmi, čo sa prvého kola nezúčastnili a v druhom kole voliť prídu.

Tým sa dostávame k druhému faktoru. Kandidát, ktorí dokáže účinnejšie a presvedčivejšie mobilizovať v prvom kole váhajúcich alebo indiferentných voličov, bude mať väčšie nádeje na víťazstvo. Samozrejme, musí udržať aj záujem hlasujúcich v prvom kole. Ivan Korčok má za sebou obrovskú a dobre fungujúcu mašinériu straníckych štruktúr PS, SaS, KDH a v druhom kole azda aj spolu šialenca z Trnavy. Môže sa opierať o bezvýhradnú, až lokajskú podporu progresívnych šerblíkov, televízorov, rádií, aktivistov a neziskových organizácií. Peter Pellegrini bude mať nepochybne k dispozícii stranícke štruktúry Hlasu a Smeru, podpora SNS je trochu otázna. S veľkou pravdepodobnosťou mu pôjdu po ruke viaceré alternatívne médiá aj kanály v obľúbenej aplikácii Telegram.
Uvidíme, aká z týchto dvoch koalícií preváži.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk