Európski vojaci odchádzajú, prave keď sa to nehodí

Európski vojaci odchádzajú, prave keď sa to nehodí

Európski vojaci odchádzajú, prave keď sa to nehodí 620 330 Doktor

Európski vojaci odchádzajú, práve keď ich NATO potrebuje

V Nemecku chce vláda v rámci úsilia posilniť národnú obranu do začiatku 30. rokov 20. storočia zvýšiť počet ozbrojených síl na 203 000 | Leonhard Simon/Getty Images

Západní spojenci zvažujú brannú povinnosť alebo národnú službu, keďže hrozba zo strany Ruska rastie.

PARÍŽ – Už to nie je ani tak o nábore nových vojakov, ako skôr o presviedčaní existujúcich jednotiek, aby neodchádzali.

Tento týždeň francúzsky minister ozbrojených síl Sébastien Lecornu predstavil plán udržania talentov, ktorý má motivovať vojenský personál, aby zostal v uniforme.

Stalo sa tak niekoľko dní po tom, ako výročná správa predložená nemeckému parlamentu ukázala, že v roku 2023 opustilo Bundeswehr približne 1 537 vojakov, čím sa počet zamestnancov znížil na 181 514.

Tieto diskusie teraz existujú vo všetkých hlavných mestách, vo všetkých demokraciách, ktoré majú profesionálne armády bez brannej povinnosti,“ povedal Lecornu v pondelok, pričom spomenul Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

„Na stretnutiach NATO môžeme hovoriť o vybavení, ale teraz hovoríme aj o… úrovni zadržania,“ dodal.

Ako sa Európa vyzbrojuje v reakcii na vojnu na Ukrajine, krajiny ako Chorvátsko zvažujú obnovenie brannej povinnosti. Iné, ako napríklad Dánsko , plánujú rozšíriť ho tak, aby zahŕňal aj ženy. Nemecko zrušilo brannú povinnosť v roku 2011, ale keďže mnohí v armáde starnú mimo služby, obnovuje sa diskusia o opätovnom zavedení určitého druhu systému národnej služby.

Pre krajiny, ktoré sa spoliehajú na profesionálne armády, je výzvou zatraktívniť ozbrojené sily – niečo, čo je v časoch nízkej nezamestnanosti, tvrdej konkurencie zo strany súkromného sektora a rozšíreného využívania práce na diaľku ťažké.

Nielen o peniazoch

Vo Francúzsku zostáva vojenský personál v ozbrojených silách v priemere o jeden rok menej ako predtým. V Spojenom kráľovstve je ročný nedostatok náboru 1 100 vojakov – čo zodpovedá dvom peším práporom – aj keď vláda zadala nábor súkromnej firme Capita.

„Problémom nie je nábor, ale udržanie, musíme si zachovať aj rodiny,“ povedala na konferencii v Paríži admirálka Lisa Franchetti, šéfka námorných operácií amerického námorníctva. Spencer Platt/Getty Images

Peniaze zohrávajú úlohu v tom, aby ľudia zostali. Jedným z hlavných opatrení francúzskeho plánu je zvýšenie starobných dôchodkov integrovaním bonusov; zvyšujú sa aj platy. Problém je však v tom, že podmienky služby nie sú také atraktívne, chronické nadčasy, niekoľkomesačné neprítomnosti doma a vymeškané obdobia na zotavenie sú samozrejmosťou.

Problémom nie je nábor, ale udržanie, musíme si udržať aj rodiny,“ povedala admirálka Lisa Franchetti, šéfka námorných operácií amerického námorníctva na konferencii v Paríži začiatkom tohto roka.

V Poľsku nová vláda začiatkom tohto roka oznámila zvýšenie platov o približne 20 percent v snahe udržať vojakov. Minimálny mesačný plat vojaka sa zvyšuje zo 4 960 zlotých (1 150 eur) na 6 000 zlotých. V reakcii na rastúcu hrozbu zo strany Ruska sa poľská armáda rozrástla z 95 000 v roku 2015 na 215 000 v tomto roku.

Francúzsky plán zahŕňa pomoc pri hľadaní bývania a prístupu k zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o deti. Páry, ktoré obaja pracujú na ministerstve ozbrojených síl, aj keď jeden je civilista, si budú môcť preniesť svoje posty spoločne.

„Radšej by som mal menej náborov, aby som zlepšil udržanie, ako pokračovať v náborovom ošiali, v ktorom počet udržaných ľudí neustále klesá,“ povedal Lecornu.

V Nemecku chce vláda v rámci úsilia o posilnenie národnej obrany zvýšiť počet svojich ozbrojených síl na 203 000 do začiatku 30. rokov 20. storočia, no nábor rastie len pomaly.

Špeciálna komisárka Spolkového snemu pre ozbrojené sily Eva Högl povedala, že obnovenie určitej formy brannej povinnosti je jedným zo spôsobov, ako veci zvrátiť, ale zacielenie na ženy je zrejmejším krokom na zastavenie poklesu, keďže potenciál, ktorý tu existuje, „nie je ani zďaleka vyčerpaný“. napísal zákonodarca.
Legislatíva prijatá v minulom roku sa snaží zatraktívniť podmienky, vrátane väčšej podpory starostlivosti o deti a zvýšenia výsluhových dôchodkov.

Problémy nie sú len s nadčasmi, ale aj so základnou infraštruktúrou. „Pri návšteve vojakov už nepočujem, že chýbajú prilby a ochranné vesty, ale skrinky,“ napísal Högl vo výročnej správe.

Podľa Högla bude oprava kasární a vojenských zariadení stáť približne 50 miliárd eur, čo zodpovedá polovici celkového špeciálneho fondu, ktorý vláda vytvorila na modernizáciu svojich vojenských síl v dôsledku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu.

Poznámka redakcie: Súdruhovia zrejme ešte nezvážili proces poženšťovania chlapcov, liberálnu výchovu a LBGT agendu. Veď ktorý liberál a pommýlenec inklinuje k armáde a vlasti…

Zdroj: https://www.politico.eu/article/nato-russia-ukraine-war-defense-france-germany-soldiers-army/