Chátrajúca elektrická sieť v USA naráža na svoje limity

Chátrajúca elektrická sieť v USA naráža na svoje limity

Chátrajúca elektrická sieť v USA naráža na svoje limity 620 330 Doktor

Veľkým častiam USA hrozí, že už nebudú schopné prijímať dostatočné zásoby elektriny. Hlavným dôvodom je množstvo nových dátových centier a tovární na čisté technológie, z ktorých mnohé boli vytvorené na základe politických stimulov. Tie majú enormne vysokú spotrebu elektriny, ktorú už dodávatelia energií nedokážu pokryť. A prispieva k tomu aj schátraná elektrická infraštruktúra, ako zhrnul koncom týždňa magazín Time.

Ľudia si neuvedomujú, aká zraniteľná je elektrická sieť,“ citoval „Time“ Michela Polského, ktorý sa spolieha na obnoviteľné energie od roku 2001 so spoločnosťou, ktorú založil, Invenergy, a je považovaný za priekopníka v tomto odvetví. USA. Podľa amerického magazínu nie je Polsky so svojím názorom „zďaleka sám“. Stále hlasnejšie je skôr volanie po regulačných reformách, ako sú zrýchlené postupy pri schvaľovaní rozšírenia a obnovy elektrických vedení.

Podľa údajov spoločnosti North American Electric Reliability Corporation (NERC) sa predpovedaný dopyt po novej energii v Severnej Amerike nedávno zdvojnásobil. Dôležitým dôvodom sú rýchle inovácie v oblasti umelej inteligencie (AI), ktorá poháňa výstavbu veľkých dátových centier. AI je tiež súčasťou obrovského rozšírenia cloud computingu.

Veľké technologické spoločnosti ako Amazon, Apple, Google, Meta a Microsoft hľadajú miesta pre nové dátové centrá po celých USA. Ale ťažba kryptomien poháňa aj rast dátových centier. To všetko vytvára nový tlak na už aj tak silne preťaženú elektrickú sieť. Úzke miesta sa zväčšujú, takže noví výrobcovia energie aj veľkí spotrebitelia čelia čoraz dlhším čakacím dobám na pripojenie k elektrickej sieti.

Prudký nárast dátových centier

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) 2700 dátových centier v Spojených štátoch v roku 2022 spotrebovalo viac ako štyri percentá celkovej elektriny v krajine. Ich prognózy ukazujú, že do roku 2026 využijú šesť percent. Predpovede odvetvia ukazujú, že centrá budú v nasledujúcich rokoch naďalej spotrebovávať väčší podiel elektrickej energie v USA, keďže dopyt zo strany súkromných domácností a malých podnikov zostáva relatívne konštantný.

Stimuly cez politiku

Zatiaľ čo prevádzkovatelia dátových centier čakajú na pripojenie k regionálnym energetickým sieťam, priemyselná politika americkej vlády pod vedením prezidenta Joea Bidena zlákala spoločnosti, aby postavili svoje továrne v USA. Podľa Electric Power Research Institute oznámili spoločnosti plány postaviť alebo rozšíriť viac ako 155 tovární v USA počas prvej polovice Bidenovej administratívy, čo je najviac od začiatku 90. rokov.

Kvôli zvýšenému dopytu po energii sa v USA opakovane diskutovalo o tom, kto by mal investície tohto druhu financovať.. Ako informoval Washington Post, regulačné orgány sa obávajú, že súkromní daňovníci budú musieť zaplatiť za nákladné modernizačné práce na chorej elektrickej sieti.

Okrem toho, prechod na čistú energiu je ohrozený neúspechom, pretože vedenie verejných služieb sa snaží oddialiť vyraďovanie elektrární na fosílne palivá a uviesť nové do prevádzky. Rastúca spotreba elektriny už odďaľuje zatvorenie uhoľných elektrární v Kansase, Nebraske, Wisconsine a Južnej Karolíne.

Dopyt v Georgii na rekordnej úrovni

Vývoj možno pozorovať obzvlášť výrazne v štáte Georgia. Dopyt po energii v priemyselnom sektore v súčasnosti stúpa na rekordnú úroveň. Prognózy spotreby elektriny na najbližších desať rokov sú tiež približne 17-krát vyššie ako v poslednom období. Najväčšia energetická spoločnosť v štáte Georgia Power tvrdí, že hlavným vinníkom sú dátové centrá.

Vysoký dopyt viedol k tomu, že zodpovední teraz začínajú prehodnocovať politiku stimulov. Regulačné orgány medzitým zvažujú, ako ochrániť daňových poplatníkov a zároveň zabezpečiť dostatok energie na uspokojenie potrieb spoločností zaoberajúcich sa čistými technológiami.

Iné štáty tiež bojujú

A v Arizone má problém držať krok s vysokým dopytom aj najväčší dodávateľ elektriny. Očakáva sa, že kapacita bude vyčerpaná do konca desaťročia, pokiaľ nedôjde k rozsiahlej modernizácii. Energetická spoločnosť v severozápadnom štáte Oregon nedávno zdvojnásobila svoju predpoveď nového dopytu po elektrine počas nasledujúcich piatich rokov a ako hnaciu silu uviedla aj dátové centrá.

Severná Virgínia si vyžaduje ekvivalent niekoľkých veľkých jadrových elektrární na napájanie všetkých nových plánovaných a vo výstavbe dátových centier. A rovnakému problému čelí aj Texas, kde je nedostatok elektriny v horúcich letných dňoch bežný jav.

Kvôli extrémne energeticky náročným dátovým centrám už čoskoro nebudú uspokojené potreby priemyselnej elektriny v USA

Kvôli extrémne energeticky náročným dátovým centrám už čoskoro nebudú uspokojené potreby priemyselnej elektriny v USA
Nedávno tam došlo k historickým požiarom kríkov a lesov, ktoré podľa úradov spôsobilo elektrické vedenie. Prináša tiež spomienky na prípad z roku 2020, v ktorom bola energetická spoločnosť PacifiCorp obvinená z toho, že prispela k smrteľnému požiaru, a to aj tým, že nedokázala vypnúť elektrické vedenie.

Lokality sú vyčerpané

V minulosti sa spoločnosti snažili umiestniť svoje dátové centrá v oblastiach s dobrou internetovou infraštruktúrou, množstvom technických talentov a atraktívnymi vládnymi stimulmi. Tieto lokality sa však pomaly vyčerpávajú, čo čoraz viac tlačí mnohé firmy k tomu, aby svoje dátové centrá budovali inde, v niektorých prípadoch dokonca aj na kukuričných poliach.

Mnohé spoločnosti v USA sa čoraz viac spoliehajú na nezávislosť v zásobovaní energiou, aby sa vyhli nedostatku energie. Technologickí giganti ako Microsoft a Google tiež dúfajú, že budú môcť v budúcnosti zásobovať energeticky náročné priemyselné spoločnosti elektrinou prostredníctvom malých vlastných jadrových elektrární.

Rozšírenie elektrickej siete je zdĺhavý proces

Bidenova administratíva si stanovila za prioritu odstránenie úzkeho miesta v rozvodnej sieti. Proces, ktorý je politicky veľmi zdĺhavý, keďže na vybudovanie potrebných tratí a staníc sú potrebné rozsiahle výkupy pozemkov a komplexné environmentálne hodnotenia.

Výskumníci z Princetonskej univerzity tiež vypočítali, že USA riskujú, že do roku 2030 premeškajú 80 percent potenciálneho zníženia emisií podľa klimatického zákona podpísaného Bidenom, zákona o znižovaní inflácie, ak sa tempo výstavby drasticky nezvýši.

Zdroj: https://orf.at/stories/3350978/