Peter Tóth: POHĽAD ZA KULISY CIA

Peter Tóth: POHĽAD ZA KULISY CIA

Peter Tóth: POHĽAD ZA KULISY CIA 620 330 Mr Hyde

Včera ma zaujala správa agentúry Reuters o to tom, že americký prezident Donald Trump v roku 2019 vydal CIA pokyn, aby jej operatívni pracovníci vystupovali pod fiktívnymi profilmi na sociálnych sieťach a ovplyvňovali verejnú mienku na čínskych platformách v neprospech vlády v Pekingu. Súčasťou nariadenia malo byť aj poskytovanie negatívnych informácií zahraničným médiám o skorumpovanosti čínskych vládnych činiteľov. Zdroje agentúry Reuters uvádzajú, že CIA pokyny prezidenta Trumpa splnila a nie je vylúčené, že popísané operácie prebiehajú aj za vlády Joea Bidena.

Správa Reuters znie vcelku realisticky, a preto je namieste predpokladať, že v hrubých rysoch zodpovedá realite. Dokonca by som povedal, že na tejto informácii nie je nič neobvyklé, pretože všetky spravodajské služby s globálnou pôsobnosťou sa usilujú ovplyvňovať verejnú mienku v tyle protivníka. Tak ako Rusi a Číňania uskutočňujú informačné a psychologické operácie v USA a v iných krajinách kolektívneho západu, to isté robia americké, britské a iné spravodajské služby v Rusku, v Číne, na Strednom východe a kdekoľvek to považujú za potrebné a užitočné.

Vždy som tvrdil, že napríklad ohľadom ruských spravodajských operácií na Facebooku a Twitteri sa v západných médiách robí zbytočne veľká hystéria. Niežeby nebolo dobré o nich informovať, ak sa prevalia. Len nie je potrebné z toho robiť koniec sveta, pretože informačné a psychologické operácie tajných služieb sú súčasťou každodenného života na medzinárodnej scéne a zapájajú sa do nich všetky štáty, bez ohľadu na ideológiu a zaradenie vo svetových blokoch.

V súvislosti s informáciou agentúry Reuters stojí ešte za zvýraznenie, že operatívni pracovníci CIA pod rôznymi falošnými legendami kontaktovali a zrejme aj naďalej kontaktujú svetové médiá hlavného prúdu a podsúvajú im informácie. Opäť konštatujem, že na tom nie je nič neobvyklé. Prečo by to nerobili, ak môžu a ak to považujú z hľadiska dosahovania národných záujmov za potrebné? Na druhej strane je vhodné dodať, že tieto praktiky je potrebné mať na pamäti, keď nám budú najbližšie z americkej ambasády alebo priamo z Washingtonu robiť kázne o potrebe rešpektovania nezávislosti médií.

Donʼt make me laugh, guys!

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk