Prístav v Gaze na uľahčenie migrácie do EÚ

Prístav v Gaze na uľahčenie migrácie do EÚ

Prístav v Gaze na uľahčenie migrácie do EÚ 620 330 Doktor

Budujú USA prístav v Gaze na uľahčenie „dobrovoľnej“ masovej migrácie do EÚ?

11. marca vyplávala americká vojenská loď k pobrežiu obliehaného pásma Gazy, aby vybudovala provizórny prístav, cez ktorý by prúdila humanitárna pomoc. O zámeroch USA s vybudovaním prístavu sa však stále vynárajú pochybnosti. Účelom by malo byť predovšetkým spustenie a uľahčenie migrácie, pričom cieľom by mala byť EÚ.

Premiér Benjamin Netanjahu inicioval plán na dodanie humanitárnej pomoci do pásma Gazy cez Cyprus v spolupráci s americkým prezidentom Joeom Bidenom, uviedol 10. marca pre denník The Jerusalem Post významný diplomatický zdroj .

„Netanjahu prevzal iniciatívu poskytnúť humanitárnu pomoc po mori civilistom v pásme Gazy v spolupráci s Bidenovou administratívou ,“ uviedol zdroj.

Podľa zdroja, 22. októbra, len dva týždne po začiatku vojny, Netanjahu diskutoval s prezidentom Bidenom o koncepcii „dodania humanitárnej pomoci do Gazy po mori, podliehajúcej izraelskej inšpekcii na Cypre“.

„Premiér Netanjahu 31. októbra vysvetlil túto stratégiu cyperskému prezidentovi [Nikosovi] Christodoulidesovi,“ pokračoval zdroj.

Netanjahu a Biden o návrhu opäť diskutovali 19. januára.

Jerusalem Post ďalej poznamenáva, že zdroj, považovaný za blízky premiérovi, naznačil, že „Biden jednoducho implementoval plán od Netanjahua a v skutočnosti neinicioval nič nové“.

Hisham Khreisat, jordánsky vojenský a strategický expert, má podozrenie, že motivácia na vybudovanie prístavu skôr uľahčí deportáciu obyvateľov Gazy loďou.

Plávajúci prístav pri pobreží Gazy je „humanitárna fasáda, ktorá skrýva dobrovoľnú migráciu do Európy “, povedal Khreisat agentúre Anadolu.

„Tento vojensko-taktický prístav dostane súhlas Izraela, keďže premiér Benjamin Netanjahu presadzuje túto myšlienku od začiatku vojny s cieľom dobrovoľného vyhnania Gazanov a ich [úteku] do Európy,“ dodal.

Biely dom tvrdí, že chce prístav postaviť na dodávanie humanitárnej pomoci do Gazy, keďže státisíce Palestínčanov čelia hladu v dôsledku izraelskej blokády.

BBC však poznamenala, že výstavba prístavu bude trvať najmenej 60 dní a že „charitatívne organizácie povedali, že tí, ktorí trpia v Gaze, nemôžu čakať tak dlho“.

Ak by chceli USA zabrániť hladomoru v Gaze, mohli by jednoducho využiť svoj vplyv ako popredného izraelského dodávateľa zbraní a prinútiť Tel Aviv, aby prepustil viac zásielok pomoci v konvojoch nákladných áut cez existujúce pozemné priechody.

13. októbra, len niekoľko dní po začiatku vojny v Gaze, izraelské ministerstvo pre spravodajstvo zverejnilo dokument vyzývajúci na násilné vysídlenie 2,3 milióna obyvateľov Pásma pod humanitárnou maskou.

Uniknutý dokument odporúča, aby sa podmienky v Gaze stali natoľko neobývateľné, že obyvateľstvo by bolo nútené utiecť do iných krajín vrátane egyptského Sinaja, Grécka, Španielska a Kanady.

Izrael by podľa plánu mohol odôvodniť deportáciu medzinárodnému spoločenstvu, ak by viedla k „menej civilným obetiam v porovnaní s očakávanými obeťami, ak by zostali ,“ uvádza sa v dokumente.

Izraelské genocídne bombardovanie Gazy od 7. októbra vytvorilo presne takéto podmienky a zabilo najmenej 30 000 Palestínčanov, väčšinou žien a detí.

Hrozba hladomoru spôsobená izraelskou blokádou tiež vytvorila podmienky, vďaka ktorým sa deportácia 2,3 milióna ľudí z Gazy javí ako humanitárne gesto.

Tieto podmienky by sa mohli ešte zhoršiť, ak Izrael uskutoční pozemnú operáciu v Rafahu, kde hľadá úkryt viac ako milión obyvateľov Gazy vysídlených z iných oblastí pásma.

Egypt doteraz odmietal vpustiť Gazanov na Sinaj, čím sa deportácia po mori do Európy stala pre izraelských plánovačov atraktívnejšou.

Pred plánom USA vybudovať provizórny prístav pri pobreží pásma Gazy varoval aj Ľudový front za oslobodenie Palestíny (PFLP). Hnutie odporu zdôraznilo, že plán USA bol „podozrivý a pochybný“, pretože by otvoril dvere násilnému presídleniu obyvateľov Gazy pod humanitárnymi a inými zámienkami.

Hnutie tiež obvinilo prezidenta Joea Bidena, že prístav postavil na upokojenie verejnej mienky USA. S blížiacimi sa prezidentskými voľbami veľká časť demokratických voličov kritizovala Bidena za jeho podporu izraelskej genocíde v Gaze vrátane nedostatočnej pomoci hladujúcim Palestínčanom.

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/14/bauen-usa-hafen-in-gaza-um-freiwillige-massen-migration-in-eu-zu-erleichtern/