„Portugalská AfD“ spúšťa politický prepad

„Portugalská AfD“ spúšťa politický prepad

„Portugalská AfD“ spúšťa politický prepad 620 330 Doktor

„Posun doprava“ v Portugalsku? Politickým Portugalskom otriasa mladá protimigrantská strana. Chega – portugalskú AfD – vedie bývalá športový moderátor.

Zavedené duo sociálnych demokratov a kresťanských demokratov, ktoré desaťročia politicky vedie väčšinu štátov EÚ, sa pretriasa v ďalšej krajine EÚ. V nedeľu zasiahla Portugalsko, kde konzervatívna strana „Chega“ slávila drvivé víťazstvo. Strana, ktorú len v roku 2019 založil športový moderátor André Ventura, dokázala narásť zo siedmich na viac ako 18 percent.

Tretia sila

Socialisti klesli z vyše 41 percent na 28 percent. Vážna politická porážka portugalských socialistov, ktorí boli roky najsilnejšou stranou v krajine. Teraz je Portugalská ľudová strana na prvom mieste, ale mimoriadne tesne.

Sesterská strana AfD, FPÖ a Le Penovej, dokázala vyhodiť do vzduchu „hrádzu proti pravici“. Takto sa Portugalsko predtým nazývalo v rámci európskej sociálnej demokracie. Chega sa zameriava na imigráciu, chce „vyčistiť Portugalsko“, kritiku „skorumpovanej oligarchie“ a kultúrne otázky. Populistický program, ktorý sa udomácňuje takmer všade v Európe. Ľudia sú v Európe proti islamu, proti manželstvám homosexuálov, proti financovaniu LGBTQ kultúry a bezpodmienečne na strane Izraela.

Či možno „Chega“ klasifikovať ako „nacionalistu“ je určite kontroverzná otázka: v politickej propagande majú ľudia radi blízkosť portugalskému korporátnemu štátu, salazarskému fašizmu (30. až 70. roky 20. storočia), ale Chega neodmieta ani euro. EÚ, ani NATO. „Nacionalisti“ by pravdepodobne museli odmietnuť takéto nadnárodné konštrukty. Na druhej strane líder predstaviteľov SPD v europarlamente hovorí, že strana je „strana jedného muža bez skutočného programu, ktorá agituje proti menšinám“. Čiže nie „nacionalistická“, ale strana „bez programu“. Ľudia si teda nie sú veľmi istí – ani v establišmente.

Aj keď išlo o Covid, Chega nebolo v zásadnej opozícii, aj keď Portugalsko za vládnucich socialistov uskutočnilo azda najnásilnejšiu – vojensky organizovanú – očkovaciu kampaň na svete. Chega, na druhej strane, tiež argumentovalo v rámci príbehu o Covide, aj keď prinajmenšom kritizovalo lockdowny.

Novou politickou silou v Portugalsku však zatiaľ zostáva opozíciou. Socialisti a konzervatívci pred voľbami vylučovali spoluprácu s Chega – ako „firewall proti pravici“ ako v Nemecku a Rakúsku. Ale s násilným pádom socialistov bude ťažké zostaviť vládu. „Veľká koalícia“ je v Portugalsku považovaná za nemožnú, dokonca ani v prípade menších strán nemôže žiadna zo strán nájsť väčšinu. Pomerne veľa pozorovateľov očakáva, že sa čoskoro uskutočnia nové voľby. Aký by bol nový test pre „protipožiarnu stenu“.

Zdroj: https://tkp.at/2024/03/11/portugal-afd-loest-politischen-erdrutsch-aus/