Ukrajinský výbor pre spravodajské služby sa pripravuje na najhorší možný scenár

Ukrajinský výbor pre spravodajské služby sa pripravuje na najhorší možný scenár

Ukrajinský výbor pre spravodajské služby sa pripravuje na najhorší možný scenár 620 330 Andrew Korybko

Ukrajinský výbor pre spravodajské služby v telegrame varoval pred najhorším možným scenárom, ktorý sa môže stať do júna, keď sa ruský prielom cez kontaktnú líniu (LOC) spojí s protestmi proti odvodom a Zelenského nelegitímnosti zasadiť štátu smrteľnú ranu. Predvídateľne tvrdili, že tieto protesty, spolu s tvrdeniami o rastúcej únave v západnej a ukrajinskej spoločnosti a civilno-vojenskom napätí v Kyjeve, sú len „ruskou dezinformáciou“, hoci všetky skutočne existujú.

Zelenský sa zúfalo snaží preventívne zdiskreditovať potenciálne blížiace sa protesty proti nemu“, a preto koncom novembra tvrdil, že Rusko pracuje na sprisahaní voči nemu, aby proti nemu zorganizovalo takzvaný „Maidan 3“, na čo sa Výbor pre spravodajské služby výslovne odvolával vo svojom príspevku. Ich varovanie prišlo aj vtedy, keď ukrajinské médiá informovali, že Zelenský plánuje požiadať ústavný súd, aby rozhodol o konaní volieb počas stanného práva, aby si zachoval legitimitu aj po vypršaní jeho mandátu 20. mája.

Predchádzajúca hypertextová správa z tureckých médií tiež spomína, ako „lídri opozičných strán Petro Porošenko a Julia Tymošenková navrhli vytvorenie koaličnej vlády, aby sa vyhli kríze legitimity“, ale šéf Národnej bezpečnostnej rady Danilov ich pokarhal. Na tomto návrhu je zaujímavé, že ho prvýkrát predložil odborník z mocného think-tanku Atlantic Council v článku, ktorý zverejnili v Politico v polovici decembra, aby slúžil presne na ten istý účel.

Toto pripomenutie a následný návrh týchto dvoch lídrov opozičných strán vyvracajú predstavu, že otázky o Zelenského legitimite sú výlučne výsledkom „ruských dezinformácií“, rovnako ako najnovší prieskum európskeho think-tanku z januára odhaľuje to isté o únave z tohto konfliktu. Európska rada pre zahraničné vzťahy, ktorú nemožno vierohodne označiť za „proruskú“, zistila, že len 10 % Európanov si myslí, že Ukrajina porazí Rusko.

Na druhej strane Atlantiku patová situácia Kongresu ohľadom ďalšej pomoci Ukrajine dokazuje, že takéto nálady sa zdieľajú v sieňach moci a tí, ktorí zastávajú tieto názory, pochopiteľne nechcú pokračovať v mrhaní ťažko zarobených prostriedkov daňovníkov do proxy vojny odsúdenej na neúspech. Západní lídri ako celok však zjavne panikária v súvislosti s najnovšou vojensko-strategickou dynamikou, ktorá nasledovala po zlyhaní kyjevskej protiofenzívy minulé leto a nedávnom ruskom víťazstve v Avdejevke.

Mnohí z nich preto počas pondelkového stretnutia v Paríži, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 20 európskych lídrov, diskutovali o tom, či konvenčne zasiahnuť na Ukrajine. Francúzsky prezident Macron povedal, že to nemožno vylúčiť napriek tomu, že v tejto otázke neexistuje konsenzus, o čom jeho poľský náprotivok potvrdil, že to bola najhorúcejšia časť ich diskusií v ten deň. To vyvolalo silné odmietnutie zo strany všetkých ostatných západných vodcov, ktorí tvrdili, že to nikdy neschvália, ale ich slová nemožno brať vážne.

Koniec koncov, najhorší možný scenár, pred ktorým varoval Ukrajinský výbor pre spravodajské služby a ktorý sa aktívne snaží zdiskreditovať, keďže je údajne riadený výlučne „ruskými dezinformáciami“, by ich mohol prinútiť konvenčne zasiahnuť s cieľom odvrátiť kolaps štátu a katastrofu podobnú Afganistane, tentokrát v Európe. Je nepravdepodobné, že NATO bude nečinne sedieť na vedľajšej koľaji, ak sa Rusko po prelomení LOC niekedy v lete prevalí ruinami, a preto nemožno konvenčnú intervenciu skutočne vylúčiť.

Na Západe by to bolo veľmi nepopulárne, čo dokazuje aj posledný prieskum spomínaného think tanku a prebiehajúca patová situácia Kongresu ohľadom pomoci Ukrajine, ale to neznamená, že elita to neurobí, keďže pri formulovaní zahraničnej a vojenskej politiky nezohľadňuje verejnú mienku.

Napriek tomu sú veľké protesty, ktoré by mohli nasledovať v Európe, niečím, čomu sa chce elita vyhnúť, no stále ich môže riskovať, aby ich geopolitický projekt na Ukrajine nebol úplne nanič.

Priemerní ľudia mimo Ukrajiny nemôžu ovplyvniť priebeh udalostí, ale tí na Ukrajine by mohli zohrať historickú úlohu, ak by sa vzbúrili s podporou priateľských prvkov vo vojensko-spravodajských službách, ako sú tie, ktoré obklopujú bývalého vrchného veliteľa Zalužného. Riskovali by svoje životy, keďže SBU týra, väzní a zabíja disidentov, ale dosť z nich je na to evidentne pripravených, ako to naznačuje zúrivé úsilie ukrajinského výboru pre spravodajské služby o ich diskreditáciu.

Je príliš skoro predpovedať, či sa vzbúria, nehovoriac o takom rozsahu a dĺžke, ktorá je potrebná na zosadenie Zelenského s cieľom okamžite obnoviť mierové rozhovory, keďže SBU podporovaná CIA by mohla pokaziť ich plány zatknutím ich vodcov (najmä tých vo vojensko-spravodajských službách). Ak to však urobia a toto sa zhoduje s prelomom Ruska cez LOC, potom by to mohlo rýchlo ukončiť túto zástupnú vojnu za predpokladu, že existujú spriatelené elity ochotné riskovať aj svoje životy.

Ak vezmeme do úvahy globálny význam tohto konfliktu, to, čo sa z pohľadu vládnucej ukrajinskej elity a jej západných pánov považuje za najhorší scenár, je tým najlepším scenárom pre zvyšok sveta. V prípade, že bude Zelenský zosadený a mierové rozhovory sa okamžite obnovia hneď, ako Rusko prenikne cez LOC, potom sa NATO nemusí cítiť pod tlakom svojej bezpečnostnej dilemy s Ruskom, aby konvenčne zasiahlo na Ukrajine, čím by sa znížilo riziko tretej svetovej vojny, hoci vďaka nesprávnemu odhadu.

Andrew Korybko