Eduard Chmelár: KEDY SA NAŠI POLITICI KONEČNE VYJADRIA KU GENOCÍDE V GAZE?

Eduard Chmelár: KEDY SA NAŠI POLITICI KONEČNE VYJADRIA KU GENOCÍDE V GAZE?

Eduard Chmelár: KEDY SA NAŠI POLITICI KONEČNE VYJADRIA KU GENOCÍDE V GAZE? 620 330 Mr Hyde
Nebudem opakovane vyvracať všetky nezmysly a klamstvá o vojne na Ukrajine, ktoré dnes v RTVS natáral poslanec za SaS Juraj Krúpa. Popísal som o tom v uplynulých dňoch viac než dosť. Preto sa obmedzím len na niekoľko faktov. Najstrašnejšia a najničivejšia vojna súčasnosti nie je na Ukrajine, ale na Blízkom východe. Podľa najnovších údajov OSN zabili Rusi na Ukrajine počas dvoch rokov viac ako 10 500 civilistov. https://press.un.org/en/2024/sc15601.doc.htm V januári OSN uviedla, že Izraelčania za tri a pol mesiaca zabili viac ako 25 000 civilistov.
https://news.un.org/en/story/2024/01/1145742 Lekári bez hraníc varujú, že v Gaze už nie je žiadny zdravotnícky systém, lebo Izrael zničil vyše 80 percent (sic!) nemocníc. Tí zdravotníci, ktorí zostali, opisujú šialené situácie, keď sa dvaja lekári v priebehu operácie dozvedeli, že izraelský nálet zabil všetkých členov ich rodín. Humanitárna pomoc sa stáva nemožnou. UNRWA bola nútená zastaviť pomoc krvácajúcej severnej Gaze v dôsledku „kolapsu občianskeho poriadku“. https://www.theguardian.com/…/unrwa-suspends-aid-to… Podľa varovania OSN existujú všetky indície, že v Gaze vypukol hladomor. Zaznamenali prípady, že od hladu tam umierajú aj dvojmesačné deti.
Pýtam sa, kedy začnú naši politici venovať rovnakú pozornosť ako vojne na Ukrajine aj genocíde v Gaze? Kedy prezidentka a opoziční lídri utrúsia aspoň dve tri slovíčka na odsúdenie tohto ohavného masakru? Lebo tie rozdiely v intenzite konfliktu sú také do očí bijúce, že to musí vidieť aj ten najväčší cynik. No aj v prípade ukrajinského konfliktu je evidentné, že k nám chodia len filtrované informácie. Médiá a opozícia moralizujú nad vyjadreniami premiéra Fica, ale zámerne neinformujú o iných postojoch, aké majú oni sami. Napríklad, že americkí vojenskí predstavitelia v Európe na čele s generálom Christopherom G. Cavolim už varujú, že to najlepšie, v čo môžu Ukrajinci veriť, je do značnej miery zmrazený konflikt. https://www.nytimes.com/…/lessons-choices-war-in… Alebo, že skupina expertov OSN sa pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu pripojila k protivojnovým aktivistom a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo diplomatické úsilie o ukončenie vojny a dosiahnutie trvalého mieru. https://www.commondreams.org/news/ukraine-peace
Čo z toho sa dozviete v našich médiách? Nič. Hanbite sa, novinári. Richard Dírer z TA3 si dnes urobil propagandistický výlet do Kyjeva, aby sa rozprával výlučne s vládnymi politikmi. Veď načo by čo i len predstieral objektívnosť, že by vyhľadal aspoň jediného opozičného lídra, všakáno? Vlastne počkať, opozícia je na Ukrajine buď pozatváraná alebo v emigrácii. Pretože (prekvapenie pre slniečkárov) Ukrajina nie je žiadny demokratický štát, opozičné politické strany sú rozpustené, opozičné médiá sú zakázané a je tam taká nevídaná liberálna tolerancia, že (ešte väčšie prekvapenie pre slniečkárov) Richard Dírer by tam s tým svojím dúhovým tričkom mohol skončiť v tom lepšom prípade s rozbitou pusou na dlažbe.
Podľa amerického prieskumu verejnej mienky z konca minulého roka si 42 % Ukrajincov myslí, že je dobré uzavrieť mierovú zmluvu s Ruskom aj za cenu územných strát. https://www.ndi.org/our…/ukraines-views-war-and-its-future 46% si myslí, že Ukrajina ide zlým smerom, kým 44 percent si myslí, že ide dobrým smerom. https://www.kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=1368&page=1 Je to po prvýkrát, keď je množstvo nespokojných vyššie ako počet spokojných. Ak pri tom zoberieme do úvahy zložitú situáciu na Ukrajine a pochybné spôsoby, akými sa robia podobné prieskumy, je viac ako pravdepodobné, že tie čísla nespokojných sú oveľa vyššie. Podobné posuny sú aj v popularite lídrov. Kým Zelenského popularita klesla na 60 percent, obľúbenosť odvolaného generála Zalužného dosiahla až 94 percent. Ale my sa stále tvárime, že všetci stoja za Volodymyrom Zelenským, že tí, ktorí mu oponujú, sú „nepriatelia štátu“. A to je náš hlavný problém. Vieme vôbec, čo Ukrajinci naozaj chcú? Dôverujeme radšej autoritatívnemu Zelenského režimu, ktorý sa na rozdiel od Putina bojí tento rok zorganizovať aj prezidentské voľby? Koho presviedčame, že Ukrajinci uprednostňujú vojnu? Samých seba?
Podobne je to s mantrou o potrebe neustáleho vyzbrojovania Ukrajiny. Ja nikdy nebudem stúpencom ani zasielania zbraní na komerčnej báze, pre mňa bude vždy obchod so zbraňami z morálneho hľadiska na rovnakej úrovni ako obchod s drogami. Ale v tomto prípade to nemá ani praktický zmysel. Ak už naši militaristi nechápu, že masívne vyzbrojovanie Ukrajiny je stratégia, ktorá sýti vojnu a odďaľuje potenciálne prijatie mierovej dohody, mali by aspoň pochopiť, že najzásadnejším problémom Ukrajincov nie je nedostatok zbraní, ale nedostatok vojakov, nehovoriac o tom, že mnoho mužov sa vyhýba odvodu. Rusko má v tejto oblasti viacnásobnú výhodu. A nielen to. Rusi majú delostreleckú prevahu v pomere 10:1, v dronoch 7:1 a zároveň majú vyspelý vojenský priemysel, ktorý dokáže spoľahlivo zásobovať potreby armády. A to netvrdí nejaký politruk typu Mesežnikov, to hovorí jeden z najvýznamnejších amerických politológov profesor John Mearsheimer, ktorý zároveň otvorene poznamenáva, že Ukrajina už prehrala.
Je zábavné, že naše médiá uprednostňujú citovanie miestnych proamerických trollov pred svetovými kapacitami typu Mearsheimer, Sachs či Stiglitz. Ale zapadá to do celkovej atmosféry, v ktorej napríklad nemecká vláda patrí k najtvrdším zástancom prechodu EÚ na vojnovú ekonomiku, hoci podľa nedávneho prieskumu 51 percent Nemcov si myslí, že ich diplomacia nerobí dosť pre ukončenie vojny a iba 40 percent nemeckých občanov tvrdí, že môžu slobodne vyjadrovať svoje názory. https://www.zeit.de/…/meinungsfreiheit-zensur-studie…
Kde je teda problém, pani Čaputová, Šimečka, Korčok, Valášek, Krúpa a podobní, keď tieto veci chápu aj ľudia s priemernou inteligenciou? Psychológovia by možno hovorili o kognitívnej disonancii, čo je stav, keď človek reaguje na informácie, ktoré protirečia jeho predstavám odmietavo, snaží sa ich vytesniť, vyňať z pozornosti alebo odmietať, pričom toto vnútorné napätie trvá, kým sa jeho činy a presvedčenie dostanú do súladu. Ale ak nemáte dostatok politickej vôle prijať realitu, navštívte odborníka a neberte si za rukojemníka svojich psychických problémov celú spoločnosť.