Príbeh dvoch energetických revolúcii

Príbeh dvoch energetických revolúcii

Príbeh dvoch energetických revolúcii 620 330 Doktor

Príbeh dvoch energetických revolúcií: Ako to Nemecko urobilo prekvapivo nesprávne a Spojené štáty to urobili úžasne správne. Teraz si musí vybrať celá Európa.

ENGIE Electrabel – Jadrová elektráreň Doel vedľa veterných turbín v prístave Antverpy, na ľavom brehu rieky Scheldt, Belgicko, 7. februára 2023. EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Slávny román Charlesa Dickensa Príbeh dvoch miest sa začína takto:

„Boli to najlepšie časy, boli to najhoršie časy, bol to vek múdrosti, bol to vek hlúposti, bola to epocha viery, bola to epocha nedôverčivosti, bola to sezóna Svetla,“ bolo to obdobie temnoty.“

Dickens mal na mysli Londýn a Paríž, a keďže sa nechcem pristihnúť pri plagiátorstve veľkého britského autora, dovoľte mi, aby som vám namiesto dvoch miest porozprával príbeh dvoch krajín.

Obe krajiny prešli revolúciou, jedna úspešná, druhá katastrofou – alebo, povedané Dickensovými slovami, jedna múdrosti, jedna hlúposti.

Prvou krajinou je Nemecko, kedysi dieťa na plagáte Zelenej revolúcie.

Po takmer 20 rokoch transformácie je ťažké preceňovať dôkazy o zlyhaní revolúcie: Na takmer štvrťročnej báze je potrebné korigovať prognózy HDP pre Nemecko smerom nadol a dokonca aj minister zelených hospodárstva Robert Habeck musí priznať , že Nemecku sa „darí dramaticky zle“.

Predpokladá sa, že ekonomika sa v roku 2024 scvrkne a investori očakávajú dlhodobejší prepad, ktorý odradí budúce dlhodobé investície do toho, čo bolo kedysi priemyselnou superveľmocou.

Prečo udivuje, že sa to všetko stalo? Podľa nemeckých firiem je odpoveď jednoduchá: vysoké ceny energií, príliš veľa regulácií a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Keďže toto všetko vláda v Berlíne vedela, rozhodla sa zdvojnásobiť všetky tieto tri: Po prvé, vypli 170 terawatthodín ročne z jadrovej energie – čo je viac ako dvojnásobok elektriny, ako za rok spotrebuje celé Belgicko.

Potom podporili idiotský Carbon Border Tariff (CBAM), ktorý núti spoločnosti sledovať emisie z dovozu a implementovať komplexný mechanizmus uhlíkového účtovania. To je podľa slov Wolfganga Entrupa, šéfa nemeckého združenia chemického priemyslu, neuveriteľné byrokratické šialenstvo.

A napokon, pokiaľ ide o kvalifikovanú pracovnú silu, Nemecko vytvorilo všetky správne stimuly na prilákanie nekvalifikovaných prisťahovalcov, odrádzanie od prisťahovalectva kvalifikovaných a rozšírilo viac-menej základný univerzálny príjem (tzv. Bürgergeld) takým spôsobom, že byť na sociálnej pomoci s prácou na čiastočný úväzok má tendenciu byť lepšie zaplatený ako skutočná práca na plný úväzok.

Kancelár Scholz a jeho koaliční partneri sa teraz polovičato snažia napraviť niektoré zo svojich minulých hlúpostí. Prebieha „jedna z najväčších expanzií plynových elektrární v Európe“ s cieľom kompenzovať stratu jadrovej energie.

V skutočnosti bolo rozhodnutie ukončiť jadrovú energetiku takou hrubou chybou, že ministerstvo hospodárstva odmietlo zverejniť hodnotenie, ktoré ho odôvodňovalo.

Alebo to vraj odôvodnil – pred pár dňami súd nariadil Robertovi Habeckovi odovzdať príslušné dokumenty časopisu Cicero. Očakáva sa, že ukážu, že negatívne dôsledky boli plne očakávané, ale vláda to aj tak zrealizovala.

Nemecko sa ako prvá z našich dvoch krajín rozhodlo spáchať ekonomickú samovraždu.

Príbeh našej druhej krajiny sa začína v roku 2003, približne v čase, keď sa Berlín pustil do svojej zelenej energetickej revolúcie.

Hovoríme o Spojených štátoch, od ktorých sa od konca 90. rokov očakávalo, že sa stanú čistým dovozcom energie. Bohužiaľ, človek nebral do úvahy vynaliezavosť americkej ekonomiky.

Zatiaľ čo na celom pobreží Mexického zálivu bolo veľa aktivít pri budovaní zariadení na dovoz LNG, došlo k ďalšej revolúcii.

Takzvaná bridlicová revolúcia: Až do začiatku 2000-tych rokov bola myšlienka ťažby bridlice považovaná za smiešnu myšlienku a „vedecký konsenzus“ bol, že čo i len pomyslieť na to bolo stratou času a peňazí.

Ako sa však ukázalo, nemohli sa mýliť viac: USA sa namiesto toho, aby sa stali dovozcom zemného plynu, stali hlavným svetovým vývozcom, pričom „ťažba zemného plynu v USA predstavuje úžasných 6 percent z celkovej primárnej energie spotrebovanú na celom svete, čo je suma, ktorá zahŕňa všetky príspevky z ropy, zemného plynu, uhlia, jadrovej energie, slnka, vetra, biomasy a vodnej energie.

Všetky tieto zariadenia na dovoz LNG sa teraz museli zmeniť, aby sa stali vývoznými zariadeniami, pretože namiesto toho, aby trpeli nedostatkom energie, boli v nich USA zrazu zaplavené.

Niet divu, že americká ekonomika, ktorá má k dispozícii lacnú a hojnú energiu, tvrdohlavo odmieta ísť do recesie a je pripravená zažiť v nasledujúcich rokoch boom výroby:

„Americkí výrobcovia ohlásili v roku 2024 jeden z najväčších nárastov miezd od náboru zamestnancov súvisiaceho s pandémiou pred dvoma rokmi, čo naznačuje, že manažéri tovární sú voči ekonomike optimistickejší.“

Budúcnosť európskeho hospodárstva závisí od toho, ktorú z dvoch revolúcií sa rozhodne prijať. Dôkazy sú k dispozícii, loptička je teraz na súde tých, ktorí rozhodujú.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/02/a-tale-of-two-energy-revolutions-how-germany-got-it-astonishingly-wrong-and-the-united-states-got-it-astoundingly-right-now-the-whole-of-europe-needs-to-choose/