Ruské dobytie Avdejevky bude rezonovať v celej Európe a urýchli geostrategické posuny

Ruské dobytie Avdejevky bude rezonovať v celej Európe a urýchli geostrategické posuny

Ruské dobytie Avdejevky bude rezonovať v celej Európe a urýchli geostrategické posuny 620 330 Andrew Korybko

Rusko nakoniec dobylo ukrajinské opevnené mesto Avdejevka po dlhotrvajúcej bitke, ktorá sa skončila chaotickým ústupom Kyjeva a opustením jeho zranených jednotiek. Načasovanie sa uskutočnilo práve v čase, keď sa západná elita stretla cez víkend v Nemecku na tohtoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, čo im pohodlne umožnilo naplánovať si ďalšie kroky v tejto zástupnej vojne. Napriek novým bezpečnostným paktom Ukrajiny s Nemeckom a Francúzskom sa však neočakáva žiadna významná finančná ani vojenská pomoc.

Ako už skôr bolo vysvetlené pri analýze posledného samitu Biden-Scholz v DC, sa Západ zameria na dlhodobé zadržiavanie Ruska v Európe za hranicami bývalej sovietskej republiky. S týmto cieľom sa zvýrazní úloha Nemecka ako preferovaného partnera „Lead From Behind“ v EÚ, čo bude mať podobu prepojenia „vojenského Schengenu“ s oživeným Weimarským trojuholníkom s cieľom urýchliť výstavbu „Pevnosti Európa“.

Predchádzajúce tri hypertextové analýzy vysvetľujú tieto pojmy hlbšie, ako aj ich vzťah, ale možno ich zhrnúť tak, že Nemecko využíva svoju komplexnú podriadenosť Poľska na obnovenie svojej dlho stratenej trajektórie superveľmocí po takmer osem desaťročí dlhej prestávke. Dôvod, prečo sa pozornosť Západu obráti na urýchlenie tohto geostrategického posunu namiesto toho, aby sa upínal na svoju zástupnú vojnu proti Rusku cez Ukrajinu po Avdejevke, je ten, kedže je teraz jasné, že táto je  strateným prípadom.

Rusko už vyhralo „preteky logistiky“/„opotrebovávaciu vojnu“ s NATO, ktoré generálny tajomník Stoltenberg vyhlásil takmer presne pred rokom, čo dokazuje zlyhanie protiofenzívy a následné zvrátenie dynamiky tohto konfliktu, pričom Ukrajina je teraz opäť v defenzíve. Náhradník bývalého hlavného veliteľa Zalužného Sýrsky to výslovne priznal minulý týždeň pred katastrofálnym ústupom z Avdejevky, ktorá bola  považovaná za poslednú veľkú kyjevskú pevnosť v Donbase.

Pódium je teraz pripravené pre nadchádzajúcu ruskú ofenzívu, ktorá by sa mohla prevaliť zvyškom tohto regiónu v najlepšom prípade z pohľadu Moskvy a v najhoršom prípade očami západu. To neznamená, že sa to naozaj stane, pretože takzvaná „vojnová hmla“ znemožňuje presne rozlíšiť plnú obrannú schopnosť Ukrajiny za líniou kontaktu (LOC), no nie bezdôvodne prepadá Západ panike a Zelenský sa rozhodol viniť ich zo svojej poslednej porážky.

Sťažoval sa, že takzvaný „umelý nedostatok zbraní“ bol zodpovedný, v narážke na patovú situáciu v Kongrese, ohľadom ďalšej pomoci Ukrajine, s ktorou Biden súhlasil, aby tlačil na svojich politických nepriateľov. Navaľného nečakanú piatkovú smrť využili protiruskí jastrabi, kým požadujú, aby Snemovňa schválila návrh zákona o financovaní vojny v zastúpení Senátu, o ktorom bude opäť rokovať, ale aj keď bude schválený, problém je v tom, že USA už spotrebovali svoje vojenské zásoby.

Aj keď je možné, že by sa USA mohli ponoriť do rezerv, ktoré si ušetrili na splnenie svojich potrieb národnej bezpečnosti, a prinútiť k tomu aj svojich vazalov, faktom je, že protiofenzíva zlyhala napriek veľkej pomoci, ktorá bola dovtedy Kyjevu poskytnutá, čo môže naznačovať, že sa tento kurz nezmení. Čokoľvek by bolo poslané, použilo by sa výhradne na udržanie línie kontaktu čo najdlhšie a zabránenie ruskému prelomu, aby sa udržala patová situácia, o ktorej Zalužný ako prvý priznal, že nastala na jeseň.

Po pravde povedané, tento popis bol nepresný, pretože línia kontaktu sa postupne posúva na západ a tempo sa môže zrýchliť po zabratí Avdejevky Ruskom. Prezident Putin už naznačil, že neprestane, kým nebudú jeho požiadavky na bezpečnostné záruky splnené vojenskými alebo diplomatickými prostriedkami, po tom, čo nedávno ľutoval, že nenariadil, aby sa špeciálna operácia začala skôr, a v nedeľu po páde ukrajinského pevnostného mesta povedal, že víťazstvo je pre Rusko „otázkou života a smrti“.

Zostáva nejasné, kedy a za akých podmienok sa konflikt skončí, ale je napísané na stene a jasne znie, že požiadavky na ruskú bezpečnostnú záruku budú do určitej miery splnené, ergo prečo Západ teraz plánuje na desaťročia dlhú „konfrontáciu“ s Ruskom podľa Stoltenbergových vlastných slov. V tom spočíva význam geostrategického posunu, ktorý bol identifikovaný skôr analýze týkajúcej sa úlohy Nemecka ako hlavného partnera USA „Lead From Behind“ pri zadržiavaní Ruska v Európe.

Na podporu tohto cieľa budú celokontinentálne cvičenia NATO „Steadfast Defender 2024“ – najväčšie od konca starej studenej vojny – zamerané na optimalizáciu čiastočnej implementácie „vojenského Schengenu“ medzi Nemeckom, Poľskom a Holandskom, ku ktorej by sa malo čoskoro pripojiť aj Francúzsko. Pobaltské štáty sa pravdepodobne tiež zúčastnia, keďže potrebujú podporu na vybudovanie svojej takzvanej „baltskej obrannej línie“, ktorá by sa mohla rozšíriť až do Arktídy, ak sa podľa očakávania zapojí aj Fínsko.

Oživený Weimarský trojuholník vstupuje do hry, pretože Nemecko vyžaduje francúzsku podporu, nakoľko Berlín toto všetko reálne nedokáže urobiť sám, čo si následne vyžiadalo vojenskú podriadenosť Poľska jeho západnému susedovi prostredníctvom vyššie spomínaného logistického paktu medzi nimi. Pred očami sveta sa preto formuje vojenský koridor z Francúzska do Estónska, ktorý by sa mohol dostať do Fínska cez Dánsko-Švédsko (druhý z nich je ašpirantom NATO a očakáva sa, že sa pripojí k tomuto novému „Schengenu“).

Ruské dobytie Avdejevky sa preto odrazí v celej Európe urýchlením implementácie týchto dlhodobých plánov na zadržiavanie, pretože to, ako na ňom bolo zástupcom NATO prostredníctvom Ukrajiny, je po páde posledného pevnostného mesta bývalej sovietskej republiky zjavne strateným prípadom. Je to táto geostrategická dynamika, ktorej by pozorovatelia mali venovať väčšiu pozornosť než čomukoľvek inému, pretože obnovenie nemeckej dlho stratenej trajektórie superveľmoci je vývojom globálneho významu.

Andrew Korybko