Úbohý americký volič, alebo Taylor Swiftová by mohla rozhodnúť v amerických voľbách

Úbohý americký volič, alebo Taylor Swiftová by mohla rozhodnúť v amerických voľbách

Úbohý americký volič, alebo Taylor Swiftová by mohla rozhodnúť v amerických voľbách 620 330 Doktor

Expert: Taylor Swiftová by mohla rozhodnúť v amerických voľbách

Podpora superstar Taylor Swiftová by mohla nakloniť rovnováhu v prospech úradujúceho Joea Bidena v prezidentských voľbách v USA. Swiftová má „obrovskú príťažlivosť v cieľových skupinách, ktoré nemožno osloviť tradičnými médiami,“ povedal americký expert na kampaň Yussi Pick v rozhovore pre agentúru APA. „Ak je to len 40 000 hlasov, je to rozdiel,“ povedal s odkazom na tesné víťazstvo republikána Donalda Trumpa vo voľbách v roku 2016.

Nie je to len konšpiračná teória alebo mediálny fenomén, zdôraznil Pick. Speváčka má „vplyv v reálnom svete“ s jej umiestnením, povedal s odkazom na vplyv jej predchádzajúcich výziev na registráciu voličov. To by viedlo k „nárastu“ počtu registrácií.

Ako ďalší dôkaz vplyvu popovej speváčky na politickú náladu videl Pick skutočnosť, že „na ňu zaútočil pravicový dav“ a šíril konšpiračnú teóriu, že posledný zápas americkej futbalovej ligy NFL („Super Bowl“) bol rozhodnutý v prospech tímu jej priateľa Trevora Kelceho tak, aby voľby vyhral aj úradujúci Biden. „To je absurdné.“ Títo Trumpoví priaznivci by si skôr mali položiť otázku, „či sa nepomýlili“, keď agitujú proti jednému z najpopulárnejších hráčov amerického národného športu, americkému futbalu, a jednej z najúspešnejších interpretov v krajine.

Swiftová začala v (konzervatívnejšej) country hudbe a je populárna medzi demokratmi aj republikánmi, zdôraznil Pick. Riziko poškodenia imidžu speváčky v dôsledku podpory Bidena vidí skôr zanedbateľné. Neverí, že by Swiftová mohla prinútiť zarytých Trumpových priaznivcov prehodnotiť svoj postoj. „Museli by nadobudnúť účinnosť iné deradikalizačné opatrenia.“

Pick verí, že Swiftová by mohla osloviť najmä „tých, ktorí sú nespokojní s politikou“ a priviesť ich späť. V tejto súvislosti poukázal na rôzne prekážky pri výkone volebného práva v USA. Prezidentské voľby sa tradične konajú v utorok – pracovný deň. Aby ste mohli hlasovať, musíte byť tiež zaregistrovaný v zozname voličov.

Bývalý zamestnanec kampane demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej prikladá súčasnej situácii vo volebnom súboji malý význam. „Väčšina voličov si ešte len začala uvedomovať, že Trump je späť. V prieskumoch sa to zatiaľ neodzrkadlilo,“ povedal s odkazom na slabé výsledky úradujúceho Bidena. Navyše, hodnoty vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu boli „rovnako zlé“ rok pred jeho znovuzvolením v roku 2012.

Právne konanie proti Trumpovi by mohlo zohrať veľkú úlohu, povedal Pick. Prieskumy ukazujú, že odsúdenie by malo negatívny vplyv na jeho šance na výhru. Spolieha sa na to aj Trumpova zostávajúca stranícka rivalka Nikki Haleyová. Dúfa, že bude môcť pokračovať, „kým nepadne jeden z verdiktov“. Ak však budúci týždeň prehrá primárne voľby vo svojom domovskom štáte Južná Karolína, „je pre mňa ťažké predstaviť si, že by mohla pokračovať. Momentálne to skôr vyzerá tak, že Haley spečatila svoj koniec v Republikánskej strane svojimi tvrdými útokmi na Trumpa.

Podľa Picka je „jedným problémom“ vek úradujúceho prezidenta. Ale Biden „nie je taký senilný, ako sa snažia vykresľovať pravicové médiá,“ povedal expert. Poukázal na to, že demokrat v detstve koktal a počas svojej politickej kariéry opakovane verbálne prešľapy. To, že sa rozhodol opäť kandidovať, bolo pravdepodobne spôsobené jeho politickými úspechmi okolo volieb v roku 2022. „Mal sa postarať o nástupcu skôr,“ povedal Pick. Napadnúť primárny volebný proces by však pre prezidentskú stranu nebol „správnym rozhodnutím“.

Zatiaľ čo republikáni „hazardovali“ s nedávnym odmietnutím migračnej dohody, ktorú ponúkli demokrati v Kongrese, konflikt na Blízkom východe by mohol mať negatívny vplyv na prezidentskú stranu. Napríklad v štáte Michigan je veľmi veľká moslimská komunita, ktorá z frustrácie z podpory Izraela zo strany USA nehlasuje a mohla by Bidena stáť rozhodujúce hlasy. Rovnako ako v posledných dvoch voľbách, „Modrá stena“ z Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánie bude „mimoriadne dôležitá“ pre výsledok volieb. Pick pomenoval Arizonu a Nevadu, ako aj štáty na južnom východnom pobreží Georgia a Severná Karolína ako ďalšie sporné štáty, zatiaľ čo Florida je teraz „pevne na republikánskej strane“.

Keď vraj Bidenova pobočníčka v kampani Taylor Swiftová príde začiatkom augusta na tri koncerty do Viedne, sotva bude musieť myslieť na prezidentské voľby. „Volebná kampaň sa v skutočnosti nezačne skôr ako v septembri,“ povedal Pick. Všetko, čo si človek pamätá z predvolebnej kampane v roku 2016, ako napríklad video s Trumpovými vulgárnymi poznámkami alebo list šéfa FBI Jamesa Comeyho o e-mailovej afére Clintonovej, sa udialo až potom. „Tak to bude aj tentoraz. Bude to dlhý rok.“

Zdroj: https://apa.at/news/taylor-swift-schon-am-vorabend-der-super-bowl-in-den-usa/