Peter Tóth: QUO VADIS, AMERIKA?

Peter Tóth: QUO VADIS, AMERIKA?

Peter Tóth: QUO VADIS, AMERIKA? 620 330 Mr Hyde

Poniektorí európski politici pustili do gatí po tom, čo Donald Trump (po koľký krát?!) zopakoval, že ak si členovia v NATO v Európe nezačnú plniť povinnosti z hľadiska výšky obranného rozpočtu, Spojené štáty pod jeho prípadným novým vedením neprídu partnerom na pomoc, ak by sa stali terčom útoku Ruska.

Donaldove slová spustili lavínu postov európskych politikov na platforme X a bolo to naozaj zábavné čítanie, pretože všetci do jedného zjavne nepochopili alebo aspoň predstierali nepochopenie pozadia kontroverzných výrokov pána exprezidenta. Holým faktom je, že Trump len tlmočí pocity obrovskej masy občanov USA, ktorí jednoducho prestávajú rozumieť účelu a zmyslu rozsiahlych obranno-bezpečnostných záväzkov Washingtonu, roztrúsených po povrchu celej planéty. Priemerný Američan prestáva rozumieť zahraničnej politike, respektíve geopolitickým imperatívom svojho štátu z dvoch primárnych dôvodov.

Po prvé, aj keď sa na mňa mnohí nahnevajú, otvorene poviem, že Američania hlúpnu, pretože im nikto zrozumiteľne nevysvetľuje základné priority bezpečnostnej doktríny USA. Namiesto toho im politici, médiá, ale aj školský systém na všetkých úrovniach ponúkajú ideologickú rozprávku o zasievaní demokracie a šírení slobody po celom svete. Potom si bežný červený krk z Alabamy alebo Mississippi oprávnene kladie otázku, čo robili Spojené štáty 20 rokov v Afganistane a prečo sú viac ako dve desaťročia v Iraku, keď demokracia a sloboda sa nekonajú a vlastne ani nie je zrejmé, načo sa tam trepali, keďže každodenný život Američana nie je týmito končinami nijako dotknutý. Napokon Usámu z Afganistanu vykúrili hneď v roku 2001 a napokon ho dostali o dekádu neskôr v susednom Pakistane.

Po druhé, z hľadiska obrannej stratégie USA je naozaj nevyhnutné, aby boli námornou mocnosťou, schopnou zabrániť inej veľmoci v ovládnutí Tichému oceánu a Atlantiku, pretože by mohla (i) narušiť plynulý obchod Spojených štátov so svetom; (ii) pokúsiť sa o vojenské vylodenie na severoamerickej pevnine. Z tohto pohľadu sú napríklad NATO, AUKUS (Austrália, Spojené kráľovstvo, USA), Iniciatíva piatich očí (USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland), Štvorstranný bezpečnostný dialóg (USA, India, Japonsko, Austrália) a dvojstranné aliancie s Japonskom, Južnou Kóreou či Filipínami a Papuou Novou Guineou v súlade s americkou bezpečnostnou doktrínou. Konkrétne dôvody existencie týchto spolkov však Američanom nikto zrozumiteľne nevysvetľuje, sú považované za zlaté teľce, ktorým je potrebné klaňať sa predpísanými zaklínadlami ideologických floskúl liberálneho internacionalizmu, kritické otázky sú považované za nevhodné, a preto sa ani racionálne a vecne nezdôvodňuje prínos popísaných aliancií pre každodenný život kontinentálnych Spojených štátov. Za takýchto okolností niet divu, že najkonzervatívnejší voliči Republikánskej strany rozumejú jednoduchým sloganom ich maskota Donalda.

Keď už je reč o Mr. Trumpovi, stojí za zmienku, že ani jeho výroky neprispievajú k náležitej osvete amerického publika. V záchvate hnevu nad neplnením takzvaného dvojpercentného záväzku členov NATO vyhlásil: „Nezaplatil si? Si neplatič? Nie, nebudem ťa chrániť. V skutočnosti ich (Rusov – pozn. aut.) budem povzbudzovať, aby si s tebou, do pekla, urobili, čo chcú.“ Jedna vec je vyžadovať od spojencov, aby platili účty. To je férové a rozumné. Druhou vecou je nabádanie protivníka, aby si robil so spojencom „čo chce“. To je priam idiotské.

Inými slovami Donald z nejakého poľutovaniahodného dôvodu nedokáže inak absolútne správnu a pochopiteľnú vec povedať akceptovateľným spôsobom, čo ma privádza k ďalšiemu postrehu zo života aktuálnej americkej politiky. Na jednej strane Demokratická strana nedokáže do prezidentského súboja poslať nikoho lepšieho, ako je senilný a úplne dezorientovaný deduško Joe Biden. To nie je výsmech, skôr prejav súcitu. Na strane druhej Republikánska strana s najväčšou pravdepodobnosťou nedokáže vygenerovať (pretože jeho nominácia je už takmer istá) kandidáta so spôsobilejšou psyché, akou príroda obdarila Donalda Trumpa.

Existuje ešte presvedčivejší dôkaz o tom, že Spojené štáty sa ocitli v hlbokej kríze?

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk