Rada slovenských exportérov: Na zahraničnú cestu prezidentky sa dostali len jej vyvolení!

Rada slovenských exportérov: Na zahraničnú cestu prezidentky sa dostali len jej vyvolení!

Rada slovenských exportérov: Na zahraničnú cestu prezidentky sa dostali len jej vyvolení! 620 330 Mr Hyde

Transparentnosť sama. Na prezidentkinej ceste v Kanade a Spojených štátoch amerických bola i početná delegácia zástupcov slovenských firiem. Tí podľa slov Zuzany Čaputovej Zástupcovia „absolvovali nabitý program, ktorého cieľom bolo otvoriť dvere a posilniť najmä vzájomnú ekonomickú a investičnú spoluprácu.“ Problémom je, že zostáva záhadou, podľa akého kľúča prezidentský palác účastníkov z podnikateľského prostredia vyberal.

Pre portál Plus 7 Dní o nej prehovoril predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

„Problém je, že kancelária pani prezidentky nezverejnila, na základe akých kritérií účastníkov pracovnej cesty v konečnom dôsledku vyberala, a to nepovažujem za veľmi transparentné,“ uviedol v rozhovore.

Podotkol tiež, že sa prihlásilo 137 firiem. Pričom vybraných bolo len 29. „Čiže 80 percent firiem, ktoré majú záujem podnikať v Kanade a USA, pričom predpokladám, že väčšina bola z preferovaných sektorov, nedostalo príležitosť zúčastniť sa.

A my sa pýtame prečo. Keďže sa kompetentní odmietajú vyjadriť ku kritériám výberu, len to potvrdzuje predpoklad, že celý proces bol netransparentný a vopred dohodnutý.“

Chyba lietadla?

Predseda Rady slovenských exportérov ozrejmil, že keď sa zaujímali o to, „podľa akého kľúča“ palác podnikateľov vyberal a tiež žiadal o detailnejšie informácie, z prezidentskej kancelárie odkázali, že „na chybe bolo lietadlo.“ Presnejšie – jeho kapacita.

„Ak prezidentská kancelária hovorí, že všetkým záujemcom nevedeli vyhovieť z „kapacitných dôvodov vládneho špeciálu, tak je načase obstarať väčšie lietadlo. Hoci pri počte 70 miest na sedenie si viem predstaviť aj väčšie zastúpenie slovenských firiem,“ skonštatoval Lukáš Parízek.

Výzva na zverejnenie zoznamu členov delegácie

Prišla nielen od podnikateľov, ale i od strany SNS. „Slovenská národná strana má vážne podozrenie, že na palube štátneho lietadla boli rodinní príslušníci, ktorí tam nemali čo robiť.

Súčasne z informácií, ktorými disponujeme, je zrejmé, že išlo o sponzorov a blízke osoby. Ktoré sa priamo alebo nepriamo podieľali na financovaní prezidentskej kampane Zuzany Čaputovej.

V prípade, že prezidentská kancelária predmetné informácie nezverejní, požiadame tak o ne v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám,“ uviedli v stanovisku.

„Prezidentku sprevádzala tiež podnikateľská delegácia, ktorej členov na základe verejnej výzvy a transparentného výberu odporučilo SARIO a ktoré v Kanade a USA zorganizovalo jednotlivé biznis fóra,“ odkázal im prezidentkin hovorca.

Problémom je, že aj keď výzva bola verejná, o „transparentný výber“ už verejný nebol. Čo potvrdili i slová predsedu Rady slovenských exportérov.

Zdroj: https://ereport.sk/transparentnost-sama/