Elektromobily nemajú budúcnosť

Elektromobily nemajú budúcnosť

Elektromobily nemajú budúcnosť 620 330 Doktor

Elektromobily nemajú budúcnosť – výrobcovia sa húfne sťahujú

Elektromobily by mali šetriť klímu. Plány EÚ počítali s ukončením spaľovacích motorov v roku 2035. Nikto sa však nezamýšľal nad tým, odkiaľ sa vezme lítium na batérie a odkiaľ bude pochádzať elektrina na ich nabíjanie. Nikoho nezaujímala spotreba energie pri výrobe ani schopnosť jazdiť pri veľmi vysokých alebo veľmi nízkych teplotách. Priemysel dostáva tvrdý úder.
Francúzsky prezident Macron mal plán na milióny elektrických vozidiel ročne. Kancelár Scholz plánoval dať do roku 2030 na nemecké cesty 15 miliónov vozidiel. Prezident Biden všetkých tromfol plánom 174 miliárd dolárov, aby sa USA stali svetovým lídrom.

Pred niekoľkými rokmi takmer každý prezident alebo premiér urobil z elektrických vozidiel základný kameň priemyselnej stratégie. A napriek tomu sme sa tento týždeň dozvedeli, že Renault upúšťa od plánov na samostatné uvedenie svojich elektrických vozidiel a softvéru, zatiaľ čo Volvo opúšťa svoju dcérsku spoločnosť pre elektrické športové autá Polestar.

Nie je to tak dávno, čo krajiny tvrdo súťažili o predstavenie vízií budúcnosti napájaných batériami. Keď sa Tesla viezla na vlne zeleného dopytu a stala sa najväčším svetovým výrobcom automobilov podľa trhovej hodnoty, ak nie podľa objemu, a s ambicióznymi cieľmi s nulovou čistou hodnotou, ktoré mala dosiahnuť, každý sa chcel uistiť, že bude konkurencieschopný v oblasti elektrických vozidiel.

Znížili by sme uhlíkové emisie, vytvorili by sme veľa pracovných miest a posilnili by sme našu priemyselnú základňu. Samozrejme, vlády by museli vyčleniť niekoľko miliárd – alebo desiatky miliárd – aby to bolo možné. Ale oplatilo by sa to mnohonásobne.

A predsa plány na priemyselnú revolúciu prostredníctvom elektrických vozidiel sú teraz na ústupe.

Napriek vládnemu programu podpory Renault tento týždeň zrušil samostatný zoznam svojej divízie elektromobilov Ampere plánovaný na prvý polrok. Bolo to „pragmatické rozhodnutie“, povedal generálny riaditeľ Luca de Meo, keďže klesajúci predaj elektromobilov v Európe stuahol trh nadol viac, ako sa očakávalo.

Podobne Volvo oznámilo, že prestane financovať svoju divíziu elektromobilov Polestar a odovzdá svoj 48-percentný podiel iným akcionárom vrátane čínskej skupiny Geely. V septembri minulého roka Volkswagen oznámil, že zníži výrobu dvoch svojich vlajkových lodí EV, a v novembri Ford povedal, že zníži výrobu v svojej továrni na batérie v Michigane.

Požičovňa áut Hertz v USA sa zbavuje 20 000 elektromobilov, ktoré sa v posledných rokoch kupovali s veľkou pompou a nahrádzajú ich benzínovými motormi, pretože dopyt je príliš nízky. Údaje Spoločnosti výrobcov a obchodníkov s motormi vlani ukázali prudký pokles záujmu o elektrické vozidlá medzi súkromnými kupujúcimi.

Zdá sa, že na všetky tie „dobre platené zelené pracovné miesta“ budeme čakať o niečo dlhšie, než ktokoľvek očakával. Pokiaľ ide o splatenie obrovských súm, ktoré rôzne vlády „investovali“ do tohto odvetvia, pravdepodobne chvíľu potrvá, kým sa tieto peniaze vrátia. Alebo presnejšie, peniaze z daní skončili aspoň čiastočne vo vreckách akcionárov firmy.

Obrat v elektrifikácii automobilového priemyslu už prebieha. Veľkí výrobcovia sa začali sťahovať a všetky veľké projekty továrne na batérie, žiarivé nové závody na elektromobily a projekty nabíjacej infraštruktúry budú nevyhnutne veľmi skoro opustené. Je otázne, kedy sa toto uvedomenie dostane k lídrom EÚ v Bruseli. Korporáciám a ich majiteľom zrejme presunú ďalšie desiatky miliárd peňazí z daní a dostanú za to ocenenia.

Jedným z faktorov nízkej ochoty nakupovať je rýchla strata hodnoty pre predajcov jazdeniek, ako je znázornené na obrázku.

Implózia automobilového priemyslu je predchodcom zlyhania iluzórnej „zelenej agendy“ vrátane zákonov o vykurovaní a „obnoviteľných“ energií z fotovoltaiky a vetra.

Zdroj: https://tkp.at/2024/02/07/e-autos-ohne-zukunft-hersteller-ziehen-sich-reihenweise-zurueck/