Úspech pre Meloniovú: OK pre azylové tábory v Albánsku!

Úspech pre Meloniovú: OK pre azylové tábory v Albánsku!

Úspech pre Meloniovú: OK pre azylové tábory v Albánsku! 620 330 Doktor

Talianska Poslanecká snemovňa ratifikovala dohodu uzavretú s Albánskom o zriadení centier pre migrantov na albánskom území. To otvára cestu dvom azylovým táborom na Balkáne.

Za ratifikáciu hlasovalo 155 poslancov, proti bolo 115 a dvaja sa zdržali. Dohodu s Albánskom ešte musí schváliť Senát.

V rámci dohody sa v Albánsku zriadia dve centrá, v ktorých nebude súčasne umiestnených viac ako 3000 migrantov. Minister zahraničných vecí Antonio Tajani ubezpečil, že do centier v Albánsku budú odvezení iba migranti, ktorých z mora odvezú talianske úrady – nie tí, ktorých zachránili lode mimovládnych organizácií alebo ľudia, ktorí pristáli na talianskej pôde.

Projekt by mal byť vzorom pre EÚ

Taliansky premiér Georgia Meloniová dúfa, že centrá začnú fungovať na jar 2024. „S dohodou s Albánskom máme tri ciele: bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi, predchádzať nelegálnym migračným tokom a prijímať do Európy len tých, ktorí majú skutočne právo na medzinárodnú ochranu,“ povedala.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen (vpravo) a premiérka Giorgia Meloni (vpravo) počas tlačovej konferencie na talianskom ostrove Lampedusa. Taliansky premiér a predseda Európskej komisie pricestovali na ostrov Lampedusa, keďže napätie v súvislosti so zvýšeným prílevom migrantov stúpa. (Foto z podkladu / ANSA / AFP)

Zdroj: https://exxpress.at/erfolg-fuer-meloni-ok-zu-asylcamps-in-albanien/