Peter Tóth: VEĽKÁ IRÁNSKA ROŠÁDA

Peter Tóth: VEĽKÁ IRÁNSKA ROŠÁDA

Peter Tóth: VEĽKÁ IRÁNSKA ROŠÁDA 620 330 Mr Hyde

Vojnu v Gaze sprevádzajú pozoruhodné udalosti na Blízkom aj Strednom východe.

Ich stredobodom je Irán.

Pred pár dňami podnikol Teherán vzdušný úder proti militantnej skupine, ohrozujúcej iránske národné záujmy. Nebol by to až taký problém, ak by k zásahu nedošlo v juhozápadnej provincii susedného Pakistanu Balúčistan. Tento región je len pod veľmi malou kontrolou pakistanskej vlády, do veľkej miery je kontrolovaný lokálnymi separatistami, a preto tam môžu nachádzať útočisko rôzne militantné skupiny s medzinárodnou pôsobnosťou.

Krátko po incidente zase udrel Pakistan na území Iránu, údajne proti Oslobodzovacej armáde Balúčistanu a Oslobodzovaciemu frontu Balúčistanu. Islamabad označil útoky za „presne cielenú“ súčasť „operácie založenej na spravodajských informáciách“.

Obe krajiny si vymenili protestné nóty, no zároveň sa označili za bratské národy. Medzičasom Irán podnikol aj viaceré údery na územiach Iraku a Sýrie. Napríklad údery v Iraku označil za likvidáciu centier, z ktorých vyvíjal Izrael špionážne aktivity namierené proti Iránu.

V Bagdade ostali z vysvetlenia Teheránu vytočení do biela.Najnovšie správy zo Sýrie zase naznačujú, že ruské sily umiestnené v tejto krajine, začali vykonávať patrolovanie oblasti Golanských výšin, teda územia spornej izraelsko-sýrskej hranice. Tie isté zdroje hovoria o tom, že zvýšená prítomnosť ruských síl na hranici Sýrie s Izraelom má Tel Avivu zabrániť v podnikaní leteckých útokov proti iránskym ozbrojeným silám a Iránom podporovaným milíciám na sýrskom území.

Ako je dobre známe, palestínsky Hamas má výraznú podporu Iránu, Teherán takisto podporuje libanonský Hizballáh, s ktorým je Izrael v (zatiaľ malej) skrytej vojne. A je to znovu Irán, kto podporuje jemenských Husíov, narúšajúcich nákladnú dopravu v Červenom mori, Adenskom zálive a Arabskom mori.Zhrnuté a podčiarknuté, Irán hrá simultánnu partiu na mnohých šachovniciach (v Sýrii s pomocou Ruska, čo tiež nie je bez významu) a zároveň sa v Teheráne schyľuje k výberu nového najvyššieho vodcu, pretože úradujúci ajatolláh Chámeneí môže s ohľadom na svoj vek odísť na večnosť pomerne rýchlo.

To všetko by mohlo naznačovať, že kým v Iráne môže dôjsť k nepríjemnému politickému zápasu o moc, a tým aj k destabilizácii, Teherán sa usiluje zamestnať regionálne aj globálne mocnosti na viacerých frontoch od Izraela až po Balúčistan, aby sa nestihli miešať do jeho interných záležitostí.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk