Biden, Ukrajina a kostlivci v skrini

Biden, Ukrajina a kostlivci v skrini

Biden, Ukrajina a kostlivci v skrini 620 330 Andrew Korybko

Biden nebude odstránený pre korupciu na Ukrajine, ale nové obvinenia môžu mať stále vplyv na iné závažnejšie udalosti

Bývalý ukrajinský poslanec Andrey Derkach vypustil v nedávnom rozhovore s taliansko-americkou novinárkou Simonou Mangiante veľa nepríjemných informácií o Bidenovom korupčnom konaní na Ukrajine. Tieto informácie si môžete prečítať tu, ale v zásade sa okrem iných trestných činov jedná o úplatky a pranie špinavých peňazí. Hoci tieto zistenia by mohli zvýšiť úsilie republikánov o impeachment v Snemovni, kde má opozícia mizivú väčšinu, ich nedostatok dvojtretinovej väčšiny v Senáte znamená, že nebude odvolaný z funkcie.

Napriek tomu môžu mať tieto nové obvinenia stále dôležitý vplyv na udalosti, ktoré môžu byť oveľa závažnejšie ako jeho povrchné odvolávanie zo strany Parlamentu. Postupy na tejto úrovni sa spolitizovali, ako dokazuje hon demokratov na čarodejnice proti Trumpovi, čo neznamená, že republikáni vykonávajú svoje vlastné proti Bidenovi, ale len zdôrazniť, že impeachment zo strany Snemovne reprezentantov nemá žiadny hmatateľný význam. Nanajvýš to posilní úsilie oboch strán dostať sa do povedomia pri voľbách v novembri.

Skutočný význam týchto najnovších obvinení spočíva v širšom kontexte ukrajinského konfliktu, ktorý sa začal ustupovať do úzadia koncom minulého roka po zlyhaní kyjevskej protiofenzívy a následnom znížení západnej pomoci. Republikáni už svoju dohodu o ďalších takýchto dealoch podmienili silnými reformami bezpečnosti hranice s Mexikom, ale teraz by mohli zahrnúť aj dodatočnú podmienku komplexného spoločného vyšetrovania Derkachových odhalení o Bidenovi v súvislosti s Ukrajinou.

Ak opozícia predloží takýto návrh, potom nie je možné, aby demokrati súhlasili, čím by sa presunula možnosť akéhokoľvek kompromisu v tejto otázke do budúceho roka po novembrových voľbách, čo by mohlo otriasť dynamikou kongresu a potenciálne viesť aj k zosadeniu Bidena. Okrem toho sa nedá počítať s tým, že Zelenského režim bude v dobrej viere pomáhať pri akomkoľvek teoretickom spoločnom vyšetrovaní, pretože podľa Derkachových odhalení sú do tejto korupcie zapletené aj vedúce osobnosti.

Tento konkrétny bod dodáva tomuto škandálu zvláštny zvrat, pretože naznačuje, že by mohli byť tiež schopní vydierať Bidenovu administratívu, čo poskytuje novú úroveň pochopenia toho, prečo sa úradujúci a jeho tím tak chytro zaoberali pokračovaním zástupnej vojny NATO. na Rusko cez Ukrajinu. Zelenskyj vie, že akýkoľvek výsledok okrem maximalistického víťazstva, o ktorom sníva, by zabil jeho politickú kariéru, takže má svoje vlastné dôvody na to, aby to zmenil na takzvanú „večnú vojnu“.

Objektívnym národným záujmom USA neslúži vyčerpanie ešte väčšieho množstva ich zásob, a teda zníženie ich schopnosti pružne reagovať na zahraničné krízy, keď vznikajú, alebo skôr sú vyprovokované USA alebo jej partnermi, a preto sa stala populárne hovoriť o zmrazení konfliktu. Východiskovým bodom by mohol byť minulý rok návrh bývalého vrchného veliteľa NATO admirála Jamesa Stavridisa o prímerí typu „zem za mier“ v Kórei, ale iba vtedy, ak Západ bude súhlasiť s požiadavkami Ruska na bezpečnostné záruky na Ukrajine.

Zdráhali sa to však urobiť, a preto sa v tejto veci nedosiahol žiadny pokrok. Jedným z dôvodov vzdorovitosti USA nemusí byť len to, že sa obávajú „straty tváre“ po dosiahnutí pragmatickej série vzájomných kompromisov s Ruskom, ale aj to, že Zelenský vydiera Bidenovu administratívu, že ak sa odvážia ísť týmto smerom, „rozsype im pod nohy hrach“. Vzhľadom na jeho predchádzajúci „božský“ obraz v západných médiách môžu ľudia zo Západu všeobecne veriť akejkoľvek korupcii Derkachových tvrdení.

Vedia, že Zelenský nie je takzvaný „ruský agent“ a sami seba presvedčili, že je „bojovníkom za demokratickú slobodu“, takže by to veľmi poškodilo reputáciu úradujúcich demokratov, keby sa „obmedzene“ zapojil do zdieľania nejakých relevantných informácií. Samozrejme by nezmieňoval seba alebo svojich najvernejších spojencov, ale v takom prípade by mohol zložiť niekoľko menej politicky spoľahlivých úradníkov (možno v rámci čistky), pričom by možno odsúdil Bidenovo znovuzvolenie na neúspech a prevrátil Senát naruby.

Republikánska kontrola Bieleho domu a Kongresu spojená s tým, čo mnohí považujú za pravicovo orientovaný Najvyšší súd, by mohli viesť k najhoršej nočnej more demokratov v tom, že ich oponenti zvrátia väčšinu Bidenových politík. Medzitým je Zelenského najhoršou nočnou morou to, že Biden sa prikláňa k populárnemu sentimentu medzi Američanmi, aby obmedzil účasť ich krajiny v tejto zástupnej vojne a prinútil ho, aby obnovil mierové rozhovory s Ruskom, takže každý môže držať toho druhého na uzde prostredníctvom tohto vzájomného vydierania.

Legitimita Bidenovej administratívy aj Zelenského režimu teda závisí od toho, ako každý z nich bude mlčať o svojej korupčnej schéme, ale jeden alebo druhý by o tom mohol aspoň teoreticky prezradiť nejaké podrobnosti, ak začnú tomu druhému nedôverovať alebo budú chcieť zbaviť sa jeden druhého. Bidenova administratíva by napríklad mohla zverejniť niektoré informácie o Zelenského korupcii prodemokratickým médiám, aby ho prinútila obnoviť mierové rozhovory alebo vydláždiť cestu pre „vládu národnej jednoty“.

Tento návrh predložil člen vplyvného think-tanku Atlantic Council minulý mesiac v článku pre Politico a možno ho vierohodne interpretovať ako signál, že Bidenova administratíva začína mať Zelenského plné zuby. Pokiaľ ide o ukrajinského lídra, už bolo vysvetlené, že môže byť prvým, kto prezradí určité podrobnosti o tejto schéme, ak bude mať pocit, že podpora demokratov pre túto zástupnú vojnu ochabuje, čo by v tomto prípade mohla byť jedna z jeho „nukleárnych hraničných možností“ popri nejakej operácii pod falošnou vlajkou.

Keď sa vrátime k posledným Derkachovým obvineniam z korupcie, ich vplyv na ukrajinský konflikt je oveľa dôležitejší ako možnosť, že by pomohli republikánom v snahe odvolať Bidena v snemovni, pretože to momentálne nie je možné pre nedostatok hlasov v Senáte. Republikáni by mohli podmieniť podporu väčšej ukrajinskej pomoci spoločným vyšetrovaním týchto tvrdení a/alebo by Bidenova administratíva alebo Zelenského režim mohli vypustiť dôkazy, ak by ten druhý nesplnil ponuku opačnej strany.

O autorovi:

Andrew Korybko je politický analytik, novinár a pravidelný prispievateľ do niekoľkých online žurnálov a online platforiem, medzi inými aj nieprogresivne.com. Publikoval množstvo prác v oblasti konfliktov a hybridných vojen.