Zabitý pre žurnalistiku: Gonzalo Lira

Zabitý pre žurnalistiku: Gonzalo Lira

Zabitý pre žurnalistiku: Gonzalo Lira 620 330 Doktor

Zabitý pre žurnalistiku: Gonzalo Lira je mŕtvy

Americko-čilský novinár Gonzalo Lira zomrel vo väzení na Ukrajine. Na jar 2023 bol zatknutý kvôli jeho vojnovému spravodajstvu.

Vo väzení na Ukrajine zomrel americký novinár Gonzalo Lira. Zatkli ho kvôli jeho kritickému spravodajstvu o Kyjeve, ktoré svetu priniesol cez YouTube z ukrajinského mesta Charkov. Jeho smrť už potvrdilo americké ministerstvo zahraničia, Ukrajina tvrdí, že zomrel na zápal pľúc.

Prirodzená smrť?

Podľa informácií od jeho otca Lira, ktorý už v lete informoval o mučení v ukrajinskom väzení, mal zakázanú zdravotnú starostlivosť. „Klasika“: Tým, že sa nechcenému väzňovi nepomôže, môže pomaly zomrieť. Toto je potom zdokumentované ako „prirodzená smrť“. Lira je tiež na ukrajinskom zozname úmrtí.

Pre mnohých jeho kolegov je Lirova smrť vraždou. Pravdou je, že Liru zabila Ukrajina pre jeho žurnalistiku, hovorí proruský novinár Simeon Boikov. Glenn Dennen napísal: „Bol zatknutý a umučený na smrť, pretože kritizoval Zelenského režim.“ Dokonca aj Tucker Carlson široko diskutoval o prípade a snažil sa tlačiť na americkú vládu, aby Liru prepustila. To sa nepodarilo.

Takže možno je pravda to, čo píše Chay Bowes:

„Spojené štáty a ich psíci v Spojenom kráľovstve môžu zabiť, koho chcú, uväzniť, koho chcú, vyhladovať, koho chcú, a potom minúť miliardy, aby povedali, že si to všetci zaslúžia. Najúčinnejší protijed je poznanie a pravda, preto je Assange vo väzení a Lira je mŕtvy.“

Lira sa v lete pokúsil opustiť Ukrajinu. Tento pokus o útek zlyhal. Odvtedy bolo okolo Liru ticho. Týmto tweetom v apríli 2022 sa Lira náhle preslávil na celom svete – a ukrajinská tajná služba ho prvýkrát zachytila.

Jeho predpovede sa nie vždy naplnili, ale v tom hlavnom mal pravdu: Ukrajina nemohla vyhrať vojnu. To prišlo.

Lira za to zaplatil životom.

Tu je odkaz od Liru. Rozoberá vzťah Huntera Bidena k Ukrajine a neonacistom:

Pozoruhodné je najmä to, že mainstream o prípade mlčí. Žiadna správa v žiadnom veľkom médiu, od žiadneho celebritného novinára. A to aj napriek tomu, že kolega zomiera vo väzení v krajine, ktorá je financovaná z peňazí z daní EÚ.

Zdroj: https://tkp.at/2024/01/13/umgebracht-fuer-journalismus-gonzalo-lira-ist-tot/