Čo sa deje v Poľsku…

Čo sa deje v Poľsku…

Čo sa deje v Poľsku… 620 330 Doktor

To, čo sa deje v Poľsku, vytvára nebezpečný precedens pre celú Európu: Autokracia v mene liberalizmu čoskoro príde do parlamentu blízko vás.

Stretnutie myslí? Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a poľský premiér Donald Tusk sú v dobrej nálade EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Poľsko opakovane predbehlo dobu. Teraz Donald Tusk iniciuje trend ohlasujúci novú éru liberálnej autokracie v Európe.

Jar národov v roku 1848 vypukla v Poľsku desať rokov pred zvyškom Európy. Hnutie Solidarita ako prvé odštartovalo sériu farebných revolúcií proti sovietskemu totalitarizmu. Poľsko urobilo prvé trhové reformy a ukázalo postkomunistickej Európe cestu ku kapitalizmu. Jaroslaw Kaczynski vytvoril prvú nacionalistickú vládu EÚ. A teraz jeho zaprisahaný nepriateľ Donald Tusk ukazuje liberálnym elitám, ako potláčať hnutia proti establishmentu v Európe.

V najhorúcejších januárových dňoch búrlivej mocenskej zmeny v Poľsku líder ľavicovej liberálnej koalície Donald Tusk na tlačovej konferencii vyhlásil, že nič nezastaví jeho pochod za znovuzískanie demokracie – „Naša koalícia je ako päsť,“ vyhlásil. A jeho päsť najviac symbolizuje povahu nových poľských vlád.

Mesiac po prevzatí koalícia nepredložila žiadny originálny program a žiadne výrazné ekonomické či daňové reformy. Podarilo sa však uväzniť dvoch opozičných poslancov a odobrať im mandát, ignorujúc ich prezidentskú milosť a rozhodnutie Ústavného súdu.

Proti verdiktu súdu obsadili aj kancelárie verejnoprávneho rozhlasu a televízie, zriadili niekoľko vyšetrovacích komisií s plánom odsúdiť ešte viac členov bývalej vlády, oznámili zrušenie významných investícií do infraštruktúry a vyhlásili jednu z tzv. senáty ústavného súdu neexistujú. A to všetko pod rúškom „resuscitujúcej“ demokracie.

Demokracia tiež poskytuje zámienku na obchádzanie vybraných zákonov a pozastavenie nepohodlných nariadení. Spurné vyhlásenia premiéra Tuska a slová ministra spravodlivosti – „Zabezpečíme demokraciu, ale musíme na to ešte nájsť právny základ“ – sa stali virálnymi na poľskom internete a symbolizujú túto vládu. Všetko a ešte viac z toho, z čoho liberáli posledných osem rokov obviňujú pravicovú vládu Jaroslawa Kaczynského, nová koalícia dokázala len za jeden mesiac.

Tentoraz chýba len hlas Európskej komisie a medzinárodných inštitúcií. Ursula von der Leyen, ktorá takmer každý mesiac kritizovala pravicovú vládu a vyhrážala sa jej novými sankciami, o Tuskovom zneužívaní moci nehovorila.

Ale ani ona, ani žiadna z inštitúcií EÚ teraz tak usilovne nemonitoruje princípy právneho štátu v Poľsku. Tentoraz medzinárodné organizácie, ktoré presadzujú slobodu tlače a novinárske práva, nenašli dôvod, aby sa ozvali. Helsinský výbor sa raz ozval, ale len na protest proti označeniu dvoch uväznených poslancov za politických väzňov. Táto zvláštna ľahostajnosť k zneužívaniu moci zo strany novej vlády sa vysvetľuje potrebou rozhodných krokov na obnovenie demokracie. Pripomína to skôr Karla Marxa, ktorý svoj Komunistický manifest zakončil slovami: „[naše] ciele možno dosiahnuť len násilným zvrhnutím všetkých existujúcich spoločenských pomerov“.

Oproti totálnej marxistickej revolúcii ponúka Tusk niečo ako selektívny výnimočný stav. Vyhlasuje vybrané inštitúcie za neschopné rozhodovať; vyhlasuje rozhodnutia volených sudcov za neplatné a pozastavuje ústavné práva. ruší osobitné prezidentské privilégiá, keď bez prezidentského súhlasu alebo súdneho príkazu vstúpi polícia do prezidentského paláca pri hľadaní odsúdených poslancov.

Donald Tusk otvára novú a ešte chaotickejšiu kapitolu v dejinách poľskej demokracie.

Napriek tomu vytvára nové precedensy pre liberálne vlády v celej Európe, čím je čoraz neistejší, pokiaľ ide o výsledok júnových volieb do europarlamentu. Ak žiadna európska inštitúcia nepríde na obranu ústavných práv v Poľsku, rovnaké nástroje môžu byť použité o šesť mesiacov v iných krajinách.

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/what-is-happening-in-poland-is-setting-a-dangerous-precedent-for-the-whole-of-europe-autocracy-in-the-name-of-liberalism-is-coming-to-a-parliament-near-you-soon/