Ruskom a Čínou vedené zoskupenie BRICS sa rozrástlo o päť krajín a pridať sa chcú ďalšie desiatky

Ruskom a Čínou vedené zoskupenie BRICS sa rozrástlo o päť krajín a pridať sa chcú ďalšie desiatky

Ruskom a Čínou vedené zoskupenie BRICS sa rozrástlo o päť krajín a pridať sa chcú ďalšie desiatky 620 330 Mr Hyde
Sila a vplyv zoskupenia rastie, dôsledky jeho rozširovania pocíti celý svet. BRICS by mohol poskytnúť silnú alternatívu k organizáciám, ktorým dominuje predovšetkým Západ a podporiť tak multipolárnejší svet.

Luiz Inácio Lula da Silva, Si Ťin-pching, Cyril Ramaphosa, Naréndra Módí, Sergej Viktorovič Lavrov na samite BRICS 2023 Zdroj: YouTube

Skupina rozvíjajúcich sa krajín BRICS sa s príchodom roku 2024 rozrastá o päť členských štátov z Afriky a Blízkeho východu. Počet členov skupiny sa tak zdvojnásobí na desať. Popri existujúcich členoch Indie, Číny, Juhoafrickej republiky, Ruska a Brazílie začínajú v BRICS pôsobiť aj Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Irán, Egypt a Etiópia. Pozvánku na vstup do skupiny dostala aj Argentína, ktorá ale po zmene hlavy štátu členstvo odmietla.

Sila BRICS ako vyzývateľa Západu rastie

Pätica nových členov dostala pozvánku do skupiny BRICS po augustovom summite. Podľa vyhlásenia vyslanca Juhoafrickej republiky pri BRICS Anila Sooklala z konca decembra sa zástupcovia všetkých piatich krajín už zapojili do diplomatických rokovaní skupiny. To podľa diplomata ukazuje, že s členstvom v BRICS skutočne počítajú, napísala agentúra Bloomberg.

Argentína, ktorá pozvánku do zoskupenia tiež po augustovom summite dostala, nakoniec vstup odmietla. Bolo to jedným z prvých rozhodnutí nového ekonomicky ultraliberálneho prezidenta Javiera Mileia, ktorý sa chce viac orientovať na Spojené štáty. Milei niektorých členov BRICS, napríklad Čínu či Rusko, kritizoval za to, že nerešpektujú práva jednotlivcov.

O vstup do skupiny BRICS má záujem ďalších až 30 krajín. Agentúre TASS to povedal na konci decembra ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Práve Rusko, ktoré sa po svojom útoku na Ukrajinu a následných západných sankciách snaží vo svete znižovať vplyv západných krajín, preberá predsedníctvo skupiny po Juhoafrickej republike a usporiada tento rok každoročný summit BRICS.

Rozšírením o päť štátov vplyv skupiny podľa nemeckej stanice Deutsche Welle vzrastie. Skupina vznikla v roku 2009 a niektorí analytici v nej videli združenie štátov takzvaného globálneho Juhu. Niektoré krajiny ju vnímajú ako alternatívu zavedeným medzinárodným inštitúciám, kde majú silné slovo západné štáty. Pred rozšírením skupina združovala štáty, v ktorých žije na 40 % svetového obyvateľstva. V krajinách, o ktoré sa združenie rozšírilo, žije zhruba 360 miliónov ľudí.

Multipolárnejší svet

Dôsledky rozširovania BRICS sú ďalekosiahle. Vďaka začleneniu významných krajín produkujúcich fosílne palivá by tento blok mohol predstavovať výzvu dominantnému postaveniu dolára v oblasti obchodu s ropou a zemným plynom. Prechodom týchto členských krajín na alternatívne meny by mohlo dôjsť k výraznej zmene západne orientovaného finančného prostredia. Hoci analytici považujú toto rozšírenie skôr za politicky motivované ako za ekonomicky motivované, väčšia aliancia nepochybne slúži ako impozantná protiváha národom G7.

Širšie dôsledky takejto aliancie majú významný vplyv na geopolitické a hospodárske prostredie na celom svete. BRICS by mohol poskytnúť zdanlivo silnú alternatívu k organizáciám, ktorým dominuje predovšetkým Západ, ako je OPEC, Šanghajská organizácia pre spoluprácu, Spoločný trh južných krajín a Africká únia, a podporiť tak multipolárnejší svet.

Od svojho vzniku zaznamenala skupina BRICS niekoľko významných finančných úspechov. Členské krajiny si uvedomili potrebu okamžitej likvidity počas hospodárskych kríz a dohodli sa na systéme združovania prostriedkov, v rámci ktorého každá krajina prispeje k vytvoreniu kumulatívnej rezervy vo výške 100 miliárd USD, ktorá bude členským krajinám k dispozícii v prípade finančnej tiesne. Táto likviditná facilita bola sprevádzkovaná v roku 2016.

Okrem toho v snahe financovať iniciatívy zamerané na udržateľnosť zriadil orgán BRICS Novú rozvojovú banku, organizáciu po vzore Svetovej banky, ktorá od svojho fungovania v roku 2015 schválila financovanie vo výške takmer 33 miliárd dolárov na infraštruktúrne projekty týkajúce sa sa vodných zdrojov a dopravy.

Zdroj: ereport.sk