Frustrovaný ukrajinský minister zahraničných vecí

Frustrovaný ukrajinský minister zahraničných vecí

Frustrovaný ukrajinský minister zahraničných vecí 620 330 Doktor

Ukrajinský minister zahraničných vecí hovorí, že EÚ „nevie, ako bojovať vo vojnách“.

Európska únia podľa ukrajinského ministra zahraničia „nevie, ako bojovať vo vojnách“. V rozhovore pre miestne médiá sa Dmytro Kuleba sťažoval na to, čo povedal, že EÚ nedokázala zvýšiť výrobu zbraní od ruskej invázie do jeho krajiny v roku 2022. Moskva má podľa expertov menej problémov so zvyšovaním svojej zbrojnej výroby tak, aby zodpovedala vojenským cieľom Kremľa.

Európska únia „nevie, ako bojovať vo vojnách“, povedal ukrajinský minister zahraničia. (Foto: Thierry Monasse/Getty Images)

Obranný priemysel v Rusku vlastní vláda. V podmienkach autoritatívnej vlády a vládnej kontroly priemyslu je to jednoduchšie,“ povedal Kuleba 27. decembra.

Postavil to do kontrastu so situáciou v EÚ a vyjadril sklamanie z toho, čo označil za neschopnosť riešiť nedostatky v zásobovaní.

„Bohužiaľ, naši priatelia [v Európe] strávili príliš veľa času úvahami o tom, ako a kedy zvýšiť výrobu zbraní a streliva.

„Európa nevie, ako bojovať vo vojnách. Výroba zbraní nie je najobľúbenejšou oblasťou podnikania,“ dodal.

Kuleba sa tiež sťažoval, že ruské rakety sú stále z veľkej časti navádzané pomocou západnej technológie.

Napriek tomu, že Brusel uvalil na Moskvu tucet samostatných sankčných balíčkov, veľká časť ruskej zbrojnej technológie je stále postavená na amerických a európskych technologických platformách.

Krajina sa dokonca pustila do kanibalizácie spotrebných produktov vyrobených v zahraničí a prerobila dosky plošných spojov na konštrukciu systémov navádzania rakiet.

„Rusko vybudovalo niekoľko veľmi sofistikovaných dodávateľských reťazcov so zapojením svojich spravodajských agentov, aby zabezpečili dodávky náhradných dielov,“ povedal Kuleba.

„To je dôvod, prečo neustále zdôrazňujeme potrebu odrezať Rusko od prístupu k týmto náhradným dielom. Nie je to však také jednoduché, pretože vo väčšine prípadov nájdu spôsob, ako kúpiť niečo komerčne dostupné na známych trhoch a dodať to do Ruska.“

Dodal, že ak chcú Európa a USA zaistiť bezpečnosť jeho krajiny z dlhodobého hľadiska, obe budú musieť zintenzívniť opatrenia zamerané na obranu Ukrajiny.

Tvrdil, že by to zahŕňalo lepšiu integráciu ich programov dodávok zbraní.

„Riešením je vytvoriť určitú úroveň zosúladenia všetkých obranných odvetví EÚ, Spojených štátov a podobne zmýšľajúcich krajín – aby fungovali ako jeden celok,“ povedal Kuleba.

„Ukrajina je dnes v stávke v tejto diskusii alebo v tomto úsilí o budovanie kapacít. Čo je však v stávke zajtra? Je to ich bezpečnosť – bezpečnosť európskych krajín,“ povedal.

„Pretože ak niekto verí, že Putin sa neodváži zaútočiť na krajinu NATO, ak vyhrá na Ukrajine, je buď naivný, alebo v tomto diskurze sleduje ruské záujmy.“

Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/01/eu-does-not-know-how-to-fight-wars-says-ukraines-foreign-minister/