Ako Húsíovia riadia lodnú dopravu v Červenom mori

Ako Húsíovia riadia lodnú dopravu v Červenom mori

Ako Húsíovia riadia lodnú dopravu v Červenom mori 620 330 Doktor

USA sa pokúsili zostaviť medzinárodnú vojnovú flotilu, ktorá by zabezpečila nerušenú lodnú dopravu v Červenom mori a cez približne 20 kilometrov úzky prieliv Bab al-Mandeb. Francúzsko, Španielsko a Taliansko, ktoré tam pôvodne mali byť, účasť odmietli. Tí teraz hľadia na svoje záujmy, USA s dvoma lietadlovými loďami a mnohými ďalšími vojnovými loďami v regióne zostáva bezzubé.

V mainstreamových médiách sa o tom väčšinou mlčí, o skutočnom priebehu udalostí a informáciách z pozadia sa nič nedozviete. Triezva analýza je to, čo momentálne chýba, ale zjavne to nie je také ťažké, ako to znova a znova dokazuje Aleks z Black Mountain Analysis . S jeho láskavým dovolením TKP zverejňuje aj podrobnú analýzu dôstojníka Mika Mihajlovica, ktorá bola práve publikovaná v Black Mountain Analysis pod názvom The Red Sea Show.

The Red Sea Show

Eskalácia

Keď Izraelčania začali svoju operáciu na zničenie Hamasu v pásme Gazy, čo spôsobilo obrovské civilné obete, vyvolalo to v arabskom svete pobúrenie, ale okrem tvrdej kritiky a rozsiahlych pouličných protestov ostatné vlády neurobili nič, aby zastavili izraelskú agresiu. Jemenskí Ansar Allah (Húsíovia) sú jediní, ktorí konali vojensky a odpaľovali riadené strely ponad Červené more smerom na Izrael a príležitostne aj na Saudskú Arábiu a Jordánsko. Posledné dva štáty pôsobia ako izraelská protivzdušná obrana. Americké námorníctvo sa zapojilo do ochrany a vyslalo lode vybavené systémami protivzdušnej obrany, aby zachytili rakety Húsíov.

Pozadie

Hnutie Ansar Allah zaviedlo od roku 2015 množstvo pokročilých zbraňových systémov s priamou podporou Iránu. Najjasnejším príkladom je balistická raketa stredného doletu Burkan 2-H, ktorú Húsíovia používajú na útoky na Rijád a Yanbu od mája 2017.

Rovnako ako v prípade strategických raketových systémov, Húsíovia prevzali kontrolu nad jemenskými pobrežnými raketovými batériami a potom ich začlenili do modernizačného programu podporovaného Iránom. Od roku 2015 Ansar Allah útočí na lodnú dopravu pomocou námorných mín a protilodných rakiet, ktoré sú už v arzenáli Jemenu, ako aj ATGM (protitankové riadené strely) na lodi. Húsíovia vyvinuli okolo 30 pobrežných pozorovacích staníc, starodávne vyzerajúce „špionážne plachetnice“, bezpilotné lietadlá a námorné radary z ukotvených lodí na zhromažďovanie informácií a vývoj cielených riešení útokov. Ansar Allah tiež uskutočnil výcvik bojových potápačov na ostrovoch Zuqur a Bawardi v Červenom mori. Najvýznamnejším technologickým vývojom pobrežnej obrany Húsíov bola premena (s podporou Iránu) motorových člnov pobrežnej stráže na automatický výbušný bezpilotný čln Shark-33, ktorý možno naprogramovať tak, aby sledoval kurz alebo sa zameral na cieľ pomocou elektro-optického diaľkového navádzania. Tento typ zariadenia bol použitý 30. januára 2017 pri úspešnom útoku na saudskoarabskú fregatu (s diaľkovým ovládaním) a 26. apríla 2017 pri neúspešnom útoku na saudský ropný tankovací terminál (s GPS ovládaním pri manévrovacej rýchlosti 35-45 uzlov). Shark 33 bol nasadený Húsími v trojuholníkovej formácii, s útočným člnom vpredu, vedúcim člnom v blízkosti a mediálnym člnom ďalej (na zachytenie bojových záberov). V jednom prípade bol Shark 33 naložený rybami za účelom maskovania.

Keďže arzenál Húsíov je veľmi úzko spätý s Iránom, nasledujúca grafika ukazuje schopnosti pôvodných iránskych protilodných rakiet. Je zrejmé, že strategická hodnota týchto zbraní je obrovská: Hormuzský prieliv, Perzský záliv a Ománske more sú účinne pokryté. Akýkoľvek pokus preniknúť do nich v prípade vojny by nebol ničím iným ako mimoriadne riskantným pokusom. Dokonca aj mocná skupina amerických nosičov bola nútená vypariť sa mimo dosahu.

To sa teraz premieta do ďalšej oblasti okolo Bab al-Mandeb, ktorá môže účinne uzavrieť Červené more pre všetku dopravu.

Americké lode v dosahu iránskych protilodných balistických rakiet

Ako napätie eskalovalo, Húsíovia sa prvýkrát začali zameriavať na lode vlastnené alebo spojené s Izraelom, čo predstavovalo vážnu záťaž a viedlo k blokáde pohybu tovaru do Izraela. USA a ich „spojenci“ sa snažia chrániť Izrael pod zámienkou zabezpečenia voľnej námornej dopravy. Spoločná alebo spojenecká operácia sa nazývala „Operácia Strážca prosperity“. USA pôvodne hovorili o koalícii 20 krajín, no zdá sa, že koalícia sa začala rozpadať ešte skôr, ako bola oficiálne vytvorená a lode boli odoslané do akcie. „Niečo“ bráni takzvaným spojencom vo vytváraní námorného štítu okolo Jemenu a to „niečo“ je niečo, čo môže skutočne bolieť, ak sa to uvoľní. Tento odstrašujúci prostriedok námornej aliancie pozostáva z výkonných protilodných balistických rakiet.

„Mocná“ koalícia. Úloha štábnych dôstojníkov je veľmi „efektívna“.

Lode okolo Jemenu: Mimoriadne zaujímavé sú čínske lode v Adenskom zálive a iránska dozorná, veliteľská a spojovacia loď v Červenom mori. Keď poskytujú informácie potrebné na presné zameranie, spojenci (v tomto prípade len lode amerického námorníctva) sú veľmi exponovaní.

Keďže kríza eskalovala, Húsíovia v čase uverejnenia tohto článku niekoľkokrát vypálili balistické rakety na lode spojené s Izraelom, ktoré prechádzali cez prieliv Báb al-Mandeb.

Hrozba – pôvod protilodných balistických rakiet

Predchádzajúce konflikty po celom svete používali na boj s loďami špeciálne protilodné rakety vypúšťané zo vzduchu, zo zeme alebo z mora. Tieto strely sú však riadené strely, ktoré sú viac-menej vo forme riadených striel. Novým trendom v tejto hre sú protilodné balistické strely.

Myšlienka pôvodne prišla zo Sovietskeho zväzu v 70. rokoch minulého storočia, no ZSSR sa jej nevenoval. Čína sa chopila myšlienky a stala sa prvou krajinou, ktorá začala komplexný vývoj protilodných balistických rakiet. Dôvod bol jednoduchý: chceli čeliť mocným útočným skupinám amerických lietadlových lodí. Prvým zbraňovým systémom pre túto úlohu bol Dong-Feng 21 (DF-21D), s doletom 1500 kilometrov a 600-kilogramovou hlavicou. V médiách to bolo prezývané „vrah lietadlových lodí“.

Odvtedy Číňania vyvinuli DF-26, ktorý má dolet 4000 kilometrov a môže sa dostať na lode až na Guam. S týmito raketami je Čína schopná chrániť svoje územie, teda zabrániť skupinám lietadlových lodí USA zasahovať okolo Taiwanu.

Pre Irán je vývoj a použitie tohto typu rakiet ešte dôležitejšie – chce odstrašiť USA od Perzského zálivu a prístupov do neho. Presunom rakiet a technológií k jemenským Húsíom sa iránske územné obranné kapacity rozšíria ďaleko za jeho hranice do južného Červeného mora a najmä do úžiny Báb al-Mandeb, čím sa efektívne narušia kľúčové námorné trasy.

Záber z filmu na YouTube „Iránska nová protilodná balistická strela s dlhým doletom (1500 km) (analýza + technické podrobnosti)“

Podľa verejných informácií Húsíovia používajú najmenej dva typy tohto typu rakiet: najväčšie rakety v arzenáli Húsíov sú „Aasef“ a „Tankil“. Čo sa týka nosnosti, obe sú vybavené 300 kg hlavicami. Rozdiel je v rozsahu. Riadenie v záverečnej fáze prebieha cez optické a infračervené ‚EO-IR‘ senzory. Aasef je pravdepodobne založený na balistickej rakete „Fateh-313“ vyvinutej v Iráne (s dosahom 450 km), zatiaľ čo Tankil je založený na Raad-500 (s dosahom 500 km). Okrem týchto dvoch rakiet dlhého doletu majú Húsíovia aj rakety kratšieho doletu; niektoré z nich, ako napríklad Falaq, majú dosah 140 kilometrov a sú vybavené systémom navádzania na lode.

Raketa Aasef na prehliadke.

Podľa niektorých západných médií sú rakety Tankil prezentované na vojenskej prehliadke Húsíov atrapy.

„V roku 2022 Húsíovia tiež tvrdili, že majú protilodnú balistickú strelu Tankil s dosahom takmer 500 km, veľmi podobnú iránskej rakete Raad-500. Exempláre vystavené na vojenskej prehliadke v Saná 21. septembra 2023 však vyzerali ako atrapy. Nová balistická raketa Haatem (podobná iránskej Kheibar Shekan, údajne s dosahom 1 450 km) sa tiež ukázala ako atrapa, čo naznačuje, že Húsíovia sa pokúšajú predstierať oveľa väčší presný dostrel, než aký v skutočnosti majú. „

Zaujímavou domácou úpravou je prerobený úctyhodný model protilietadlovej rakety V-750 (SAM-2). Táto konverzia sa nazýva „Qaher-2M“. Ich protilodná verzia sa nazýva „Muhit“.

Domáca modifikovaná strela typu V-750 používaná v systémoch S-75 (SAM-2). Na kuželi je viditeľná IR hlavica.

Arzenál Houthiov zahŕňa aj „Al-Falaq 1“, protilodnú balistickú strelu, ktorá tiež pochádza z rodiny iránskych rakiet. Vyzerá to ako zmenšený Fatah-110. V Iráne sa nazýva „Fajr 4CL“ s hlavou hľadača EO.

Základné princípy fungovania

Ako tieto rakety fungujú? Aby sa dostali na dostrel, sú tieto rakety vybavené GPS navádzaním, ktoré nasmeruje raketu do oblasti, kde sa očakáva cieľová loď. Na určenie približnej polohy sú potrebné údaje o počiatočnej polohe, rýchlosti a smeru, ktoré možno získať spravodajskými prostriedkami (napr. sledovanie priateľskými silami a odovzdávanie informácií), radarovým dohľadom alebo bezpilotnými lietadlami. Keďže loď je takmer neustále v pohybe, keď je balistická strela v dosahu úderu, hlavnou výzvou je zameranie, to znamená identifikácia a zameranie cieľovej lode. Toto sa musí robiť pri nadzvukových rýchlostiach. Ako už bolo spomenuté, Čína ho začala vyvíjať a Iránci ho vyvíjajú už viac ako desať rokov. Počas tejto doby veľa problémov a neúspechov často predĺžilo proces vývoja.

Protilodné balistické strely útočia takmer výlučne štýlom z vysokého uhla. Ich balistická dráha sa líši od zvyčajných námorných a pobrežných rakiet, ktoré sú na cieľovú loď navádzané radarom a často letia veľmi nízko, v podstate kĺžu po hladine. Tento letový profil sťažuje detekciu. Väčšina protilodných riadených striel lieta vo vysokom podzvukovom dosahu, ale niektoré môžu dosiahnuť rýchlosť niekoľko Mach. Tieto rakety môžu útočiť buď takmer horizontálnimi trajektóriami, zameriavajúc sa na trup lode, alebo s vyskakovacím režimom, kde sa strela objaví v určitej vzdialenosti od cieľa, aby naň zaútočila pod väčším uhlom.

Na navádzanie protilodných balistických rakiet Ansar Allah sa používajú elektrooptické a infračervené navádzacie metódy. Presný dizajn vyhľadávača EO/ER nie je známy, ale vo všeobecnosti sa očakáva, že bude mať komponenty opísané v nasledujúcich častiach a bude fungovať podľa vyššie opísaných princípov.

Postavte sa hrozbe

Pre hlavného aktéra takzvanej medzinárodnej koalície je hrozba protilodných balistických rakiet z Jemenu veľmi vážna. Americké námorníctvo vyvinulo niektoré opatrenia počas operačného plánovania, ako napríklad: rušenie GPS, aktívne rušenie pozemných radarov a jemenských prieskumných bezpilotných lietadiel, ktoré pomáhajú pri zameraní rakety, saturácia radarov návnadami a vystreľovanie high-tech clony vo forme radarovo nepriepustných oblakov dymu alebo uhlíkových vlákien, ktoré predstavujú falošné návnady pre rakety.

Americké torpédoborce Ashely Burke sú vybavené antibalistickými raketami (RIM-161) integrovanými do systému riadenia paľby Aegis. Podľa amerického ministerstva obrany majú tieto rakety veľmi vysokú úspešnosť zachytenia, ale mnohí nezávislí analytici a technickí experti spochybňujú ich zverejnenú účinnosť. Americké ministerstvo obrany je známe nafukovaním výsledkov na podporu marketingu a predaja a akékoľvek informácie, ktoré odtiaľ prichádzajú, treba brať s rezervou. Niektorí predstavitelia amerického námorníctva anonymne uviedli, že výsledky boli zveličené a založené na zmanipulovaných údajoch a testovacích podmienkach.

Za posledné dva mesiace americké torpédoborce USS Carney a USS Thomas Hudner (pôsobiace ako predsunutá izraelská protivzdušná obrana) zachytili niekoľko bezpilotných lietadiel a riadených striel vypustených Húsími do Izraela. Dodnes nie sú správy o zachytených balistických raketách v oblasti.

Jediným americkým majetkom chráneným proti protilodným balistickým raketám sú ich jadrové ponorky. V každom okamihu je niekoľko z nich blízko skupíne lietadlových lodí.

Ako by teda vyzerala potenciálna vojna medzi koalíciou vyzbrojenou USA a Húsími?

Koaličné lode majú za úlohu chrániť izraelské lode pod zámienkou ochrany medzinárodnej námornej cesty. Silná americká skupina lietadlových lodí môže (podľa plánu) zaútočiť na pozície Húsíov – zistené raketové základne, letiská, pobrežné zariadenia a sieť protivzdušnej obrany – v snahe zasadiť prvý úder, aby zabránila štartu proti izraelským alebo pridruženým lodiam. Je tu však jeden faktor, ktorý už bol spomenutý, a tým sú protilodné balistické strely. Húsíovia ich nazhromaždili značné množstvo a sú pripravení ich spustiť. Americké nálety a útoky riadených striel môžu určite zničiť niektoré zariadenia a odpaľovacie zariadenia, ale Húsíovia majú pohotovostné plány na ochranu svojich raketových stanovíšť a pri prvom náznaku útoku USA budú desiatky týchto rakiet vypálené na koaličné lode.

Otázka znie: dokážu presne určiť pozície koaličných lodí? Majú drony, ktoré dokážu zatieniť lode, ale tieto drony sa dajú ľahko odstrániť. Okrem toho sú lode neustále v tieni spriatelených jednotiek z Iránu, Ruska a Číny. Tieto krajiny radi pošlú súradnice spolu s parametrami lode, aby Húsíovia mohli zadať konečné informácie do navádzacieho systému rakety a spustiť ju. Treba zdôrazniť, že všetky koaličné lode sú v okruhu 500 km a pravdepodobne aj 1 500 km od existujúcich rakiet. Aspoň jedna alebo dve z rakiet vypálených proti „tučnému“ cieľu, akým je lietadlová loď, môžu takmer určite preniknúť cez ochranný štít torpédoborca. Dokonca aj náraz na palubu lietadlovej lode môže poškodiť palubu do takej miery, že vzlet a pristátie lietadla by bolo nemožné. Lietadlová loď bude dlhé mesiace mimo prevádzky. To isté platí pre eskortné lode. Ak je zasiahnutý torpédoborec, účinné vzdušné krytie skupiny sa drasticky zníži. Napríklad zasiahnutie torpédoborca balistickými strelami namierenými proti elektromagnetickému zdroju, akým je napríklad antiradarová strela, môže zničiť radarový systém a urobiť celú loď nepoužiteľnou.

Takže pre koalíciu je každý zásah do vojnovej lode porážkou. Nehovoriac o tom, že čeliť rojom rakiet a bezpilotných lietadiel, ktoré by bolo možné proti nim použiť, dvoma protilietadlovými raketami na cieľ, ako je bežnou praxou, môže efektívne vyčerpať zásoby rakiet a zabezpečiť prezbrojenie iba vo vzdialených prístavoch. Najbližším prístavom by bolo Džibutsko, ale to je v dosahu Húsíov a je tam prítomné čínske námorníctvo, takže tento prístav nie je možnosťou na nahromadenie rakiet. Akýkoľvek zásah do neamerických lodí by pravdepodobne viedol k potopeniu a strate niektorých aktív NATO, čo je pre štáty, ktoré teraz posielajú lode, neprijateľné. Základom je, že koalícia má do činenia s odhodlaným nepriateľom, ktorý nemá čo stratiť a má dostatok zbraní na to, aby vážne poškodil rozmiestnené námorné sily koalície.

Podľa niektorých neoficiálnych správ sa americká zastrašovacia taktika, ktorá vyvrcholí náletmi, z vyššie uvedených dôvodov nenaplní. Koalícia už utrpela prvé straty, keďže niektorí členovia (napr. Španielsko, Francúzsko a Taliansko) ju už opustili. Francúzsko sa bude (podľa svojich predstaviteľov) snažiť chrániť iba lode plaviace sa pod francúzskou vlajkou. USA tiež uviedli, že nemajú dostatok lodí na nasadenie v pobrežnej oblasti, hoci majú 24 pobrežných bojových lodí (LCS) navrhnutých a vyrobených na pobrežné hliadkovanie. Vynára sa otázka, prečo najmocnejšie a najpočetnejšie námorníctvo na svete nedokázalo zostaviť samotnú pracovnú skupinu, ale pravdepodobná odpoveď je, že tentoraz má nepriateľ silné nástroje schopné poškodiť lode amerického námorníctva alebo sa môže potopiť. Jednoduchý model „diplomacie delového člna“ nefunguje, ak nepriateľ môže zasiahnuť. Roztržky v koalícii, neochota posielať značné prostriedky a všeobecná obava, že povesť námorníctva bude zničená a cenné lode vystavené novým prostriedkom útoku, túto operáciu zastavili ešte pred jej začiatkom.

Pravdepodobným scenárom v Červenom mori bude, že americké lode budú poskytovať sprievod priateľským lodiam. Tento sprievod má slúžiť predovšetkým ako protivzdušná obrana proti dronom Houthi. Ak Húsíovia zostrelia veľké množstvo bezpilotných lietadiel a/alebo riadených striel, existuje riziko, že situácia bude eskalovať, pretože bez ohľadu na to, aká sofistikovaná je protivzdušná obrana amerických eskortných lodí, na rušných vodných cestách môže dôjsť k priateľským požiarom. . Niekoľko zablúdených rakiet môže zasiahnuť náhodný cieľ a to môže byť vinené na jednej strane.

Späť k protiraketovej obrane lodí amerického námorníctva: Ak sú vyhlásenia ministerstva obrany o ich účinnosti správne, potom sa skupina nosičov nemusí báť rakiet Húsíov. Je však zrejmé, že veci nie sú také, ako ich zobrazuje ministerstvo obrany USA, a zdá sa, že silné skupiny nosičov (so všetkou svojou pompéznosťou obranných schopností) nie sú až také silné, keď čelia jednej z najchudobnejších krajín sveta sa musia stiahnuť.

Otázka je, čo dokáže Izrael. Vojensky je jeho námorníctvo bezvýznamné a veľa nezmôže. Druhou možnosťou je útok letectva, ktorý by ešte viac vyhrotil už aj tak vyhrotenú situáciu a spustil regionálnu vojnu. Navyše, Húsíovia majú vo svojej krajine nepriateľov, takže politika zadných vrátok je podobná americkým a izraelským „akciám“ v Sýrii proti legitímnej vláde (ktoré zahŕňajú úzku spoluprácu s ISIS a inými protivládnymi teroristickými skupinami). Bezpečnosť príde do hry. Predovšetkým ISIS nie je nepriateľom Izraela a „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“.

Húsíovia vyhrali toto kolo len preto, že majú arzenál protilodných balistických rakiet. Prvé kolo však neznamená koniec hry. Šou stále pokračuje.

Zdroj: https://tkp.at/2023/12/27/wie-die-houthis-den-schiffsverkehr-im-roten-meer-kontrollieren/