Expert OSN hovorí, že „Jediným cieľom Izraela je…“

Expert OSN hovorí, že „Jediným cieľom Izraela je…“

Expert OSN hovorí, že „Jediným cieľom Izraela je…“ 620 330 Doktor

Expert OSN hovorí, že „jediným logickým záverom“ je, že cieľom Izraela je vyhnať väčšinu ľudí z Gazy

„Mnohí iní to už povedali – ale musíme to opakovať – v Gaze nie je žiadne miesto bezpečné“ uviedol osobitný spravodajca.

Izraelská taktika pri útoku na Gazu naznačuje, že sa snaží prinútiť Palestínčanov, ktorí tam žijú, aby ju opustili, varoval v piatok expert Organizácie Spojených národov.

Paula Gaviria Betancur, osobitná spravodajkyňa pre ľudské práva vnútorne vysídlených osôb (IDP), poukázala na to, že Izrael pred dvoma mesiacmi nariadil civilistom utiecť do bezpečia na juh Gazy, len aby požadoval, aby noví utečenci aj obyvatelia južnej Gazy boli opäť evakuovaní. Obávala sa, že Izrael bol zapojený do núteného presunu obyvateľstva a kolektívnych trestov, oba sú vojnové zločiny.

„Kam budú musieť ľudia z Gazy zajtra ísť?“ pýta sa. „Keďže príkazy na evakuáciu a vojenské operácie sa neustále rozširujú a civilisti sú denne vystavení neúnavným útokom, jediným logickým záverom je, že cieľom izraelskej vojenskej operácie v Gaze je masová deportácia väčšiny civilného obyvateľstva.“

Betancurovejnpoznámky prišli v čase, keď ministerstvo zdravotníctva v Gaze zvýšilo oficiálny počet obetí izraelského útoku na 20 057, čo je takmer 1 % obyvateľov Gazy, uviedla agentúra Associated Press. Izrael začal s bombardovaním Gazy 7. októbra po vpáde Hamasu do južného Izraela, pri ktorom zahynulo viac ako 1100 ľudí a okolo 240 bolo zajatých ako rukojemníkov.

Izrael tiež vysídlil najmenej 1,9 milióna ľudí, čiže 85 % obyvateľov Gazy. Podľa izraelských príkazov na evakuáciu môžu teraz civilisti bezpečne bývať len v oblasti menšej ako tretina rozlohy celého pásma Gazy.

„Gaza je už dlho jedným z najhustejšie obývaných území na svete,“ povedala Betancurová. „Uzavretie všetkého civilného obyvateľstva do nepatrnej časti pásma Gazy vytvorilo neudržateľnú situáciu pre vnútorne vysídlené osoby, najmä ženy, deti vrátane maloletých bez sprievodu, starších ľudí a osoby s vážnymi zdravotnými problémami a postihnutím.“

„Bývanie a civilná infraštruktúra v Gaze boli zrovnané so zemou, čo zmarilo akékoľvek realistické vyhliadky pre vysídlených obyvateľov Gazy na návrat domov, čím sa opakuje dlhá história masového násilného vysídľovania Palestínčanov zo strany Izraela.“

Situáciu vysídlených osôb ešte zhoršila skutočnosť, že Izrael zablokoval pásmo v prijímaní základných zásob. Celých 90 % ľudí v Gaze jedáva menej ako jedno jedlo denne a tí, ktorí sú vysídlení na juhu, majú prístup len k jeden a pol až dvom litrom vody denne.

„Ilegálna blokáda Izraela a zovretie vstupu humanitárnej pomoci spôsobili, že vnútorne vysídlené osoby žijú v otrasných podmienkach,“ povedal Betancurová.

Samotné evakuačné príkazy zároveň neboli spoľahlivé. Izrael vydal protichodné rozkazy, bombardoval ľudí utekajúcich na juh alebo územia, ktoré majú byť bezpečné, a spoliehal sa na komunikačné technológie pri šírení rozkazov napriek skutočnosti, že tiež úmyselne spôsobuje nelegálne výpadky prúdu. Betancurová tiež poznamenala, že civilisti, ktorí sa neevakuujú z vojnovej zóny, nestrácajú právo na ochranu podľa medzinárodného práva.

„Civilisti v oblastiach s príkazom na evakuáciu, ako aj v takzvaných „bezpečnostných zónach“, ktoré izraelské sily jednostranne určili proti medzinárodnému humanitárnemu právu, sa stali terčom nevyberaných útokov, ktoré zabili takmer 19 000 Palestínčanov a viac ako 51 000 zranili,“ povedala Betancurová.

„Mnohí iní to už povedali – ale nedá sa to povedať dosť krát – v Gaze nie je žiadne bezpečné miesto,“ dodala.

Aj ak alebo keď sa bombardovanie skončí, rozsah ničenia znamená, že obyvatelia Gazy budú mať problém s obnovou.

„Bývanie a civilná infraštruktúra v Gaze boli zrovnané so zemou, čo zmarilo akékoľvek realistické vyhliadky pre vysídlených obyvateľov Gazy na návrat domov, čím sa opakuje dlhá história masového násilného vysídľovania Palestínčanov zo strany Izraela,“ povedal Betancurová.

Agentúra AP v piatok informovala , že Izrael zničil viac ako dve tretiny budov na severe Gazy a štvrtinu v okolí južného mesta Khan Younis.

„Gaza má pri pohľade z vesmíru inú farbu. Je to iná štruktúra,“ povedal pre AP Corey Scher z CUNY Graduate Center, ktorý vykonal analýzu ničenia pomocou satelitných údajov Copernicus Sentinel-1 .

Americký vojenský historik Robert Pape povedal, že spojenci zničili 10 % budov v Nemecku počas bombardovania počas druhej svetovej vojny v rokoch 1942 až 1945. Za menej ako tri mesiace Izrael zničil viac ako 33 % budov v Gaze.

„Gaza je jednou z najintenzívnejších kampaní trestania civilistov v histórii,“ povedal Pape pre AP . „Teraz pohodlne sedí v hornej kvartile najničivejších bombardovacích kampaní všetkých čias.“

Analýza naznačuje, že väčšina z týchto bômb bola vyrobená v USA

„Vyzývam Izrael, aby okamžite ukončil útoky na civilistov, ukončil svoju kampaň za zmenu zloženia obyvateľstva Gazy prostredníctvom hromadného násilného vysídľovania, zaviedol trvalé prímerie, umožnil neobmedzený prechod humanitárnej pomoci a uprednostnil dialóg na zaručenie bezpečia a prepustenie zostávajúcich rukojemníkov,“ povedal Betancurová.

Zdroj: https://www.commondreams.org/news/mass-deportation-israel-gaza