Ruská ekonomika je totálne podceňovaná

Ruská ekonomika je totálne podceňovaná

Ruská ekonomika je totálne podceňovaná 620 330 Doktor

Ekonomické sankcie voči Rusku, ktoré uvalili USA, Veľká Británia a EÚ – a absurdne aj Švajčiarsko – sú založené na katastrofálne nesprávnom hodnotení ekonomickej výkonnosti Ruska. Joe Biden osobne na Twitteri napísal, že sankcie môžu znížiť ruskú ekonomickú produkciu na polovicu a z „rubľa“ sa stanú „sutiny“ (stavebné sutiny). V Nemecku bol napríklad bývalý predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger jedným z tých, ktorí šírili úplne nesprávne hodnotenie. Sankcie proti Rusku boli už desaťkrát rozšírené a posilnené – bez akéhokoľvek efektu. – Kedy si zodpovední politici EÚ konečne uvedomia, že ich sankcie poškodzujú predovšetkým vlastné hospodárstvo EÚ? Toto je článok z amerického časopisu „The National Interest“.

Môžeme, prosím, prestať porovnávať ruskú ekonomiku s talianskou? Porovnanie je nielen nesprávne, ale odhaľuje aj slepotu západných politikov voči materiálnej realite.

V zahraničnopolitickom diskurze je len málo narativov tak rozšírených alebo zavádzajúcich ako často citované porovnanie ruskej ekonomiky s talianskou. Túto frázu, ktorú prvýkrát vytvoril senátor Lindsey Graham v roku 2014 , používajú západní politici a komentátori ako tupý nástroj . Znamená to, že ruská ekonomika je slabá a bezvýznamná v porovnaní s kolektívnou mocou Západu.

Americký prezident Joe Biden na Twitteri. Jeho úplne nesprávne hodnotenie ekonomickej výkonnosti Ruska a výmenného kurzu rubľa jasne ukazuje, aké nebezpečné je, keď sú takí zle informovaní ľudia takí politicky vplyvní.
Tento slogan (porovnanie Ruska s Talianskom, pozn. red.) formoval naše jednanie s Ruskom a je najvyšší čas, aby sme sa s týmto názorom rozlúčili. Veď ak by bola ruská ekonomika taká malá a nenápadná, ako naznačujú štatistiky, ako by mohla odolať sankciám, ktoré na ňu boli uvalené? Prečo sa neuskutočnilo vyhlásenie prezidenta Joea Bidena, že „ruská ekonomika sa zníži na polovicu“? Nepovedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire francúzskej rozhlasovej stanici, že cieľom Západu je „priniesť kolaps ruskej ekonomiky“ a zraziť Moskvu na kolená? Ako sa národu s ekonomikou údajne len takou veľkou ako Taliansko podarilo uplatniť taký globálny vplyv, že ministerka financií USA Janet Yellenová nedávno vyhlásila, že západné sankcie dokonca ohrozujú hegemóniu amerického dolára?

Na papieri sa zdá, že postreh senátora Grahama je správny. Rusko aj Taliansko sú si blízke z hľadiska nominálneho hrubého domáceho produktu (HDP), čo je od druhej svetovej vojny preferovaná metóda merania ekonomickej veľkosti a sily krajiny. Toto číslo je určené určením celkových nákladov na všetky tovary a služby vyrobené alebo predané v krajine v určitom časovom období. Podľa Svetovej banky bol nominálny HDP Ruska v roku 2013 2,29 bilióna dolárov a taliansky 2,14 bilióna dolárov. V roku 2021 bol nominálny HDP Ruska okolo 1,78 bilióna dolárov a taliansky 2,11 bilióna dolárov.

Chybou tohto porovnania je, že sa spolieha na samotné meranie nominálneho HDP, keďže nezohľadňuje výmenné kurzy a paritu kúpnej sily (PPP), ktoré určujú životnú úroveň a produktivitu (a teda aj bohatstvo na obyvateľa a čo nie (čo je dôležité, spotreba zdrojov) sa berie do úvahy. Renomovaný francúzsky ekonóm Jacques Sapir poukázal na nedostatočnosť tohto opatrenia a tvrdil, že ruský HDP meraný v PPP (3,74 bilióna dolárov v roku 2013, 4,81 bilióna dolárov v roku 2021) je bližšie k HDP Nemecka (3 63 bilióna dolárov v roku 2013, biliónov dolárov v roku 2021) ako v Taliansku (2,19 bilióna dolárov v roku 2013, 2,74 bilióna dolárov v roku 2021). Toto je zásadný rozdiel a je záhadné aj znepokojujúce, že mnohí naďalej papagájujú porovnanie medzi Ruskom a Talianskom.

Ale ani čísla PPP úplne neodrážajú dôležitosť ruskej ekonomickej sily. Sapir ďalej rozšíril svoju analýzu v eseji pre politický časopis American Affairs , pričom poznamenal, že meranie PPP „ešte nemusí odrážať skutočný význam ruskej ekonomiky, pokiaľ ide o strategické, geopolitické otázky“.

Sapir poznamenáva, že za posledných päťdesiat rokov v západných ekonomikách čoraz viac dominovali sektory služieb, ktoré síce prispievajú k výpočtu HDP, ale v časoch konfliktov sú menej dôležité. V takýchto situáciách je dôležitá produkcia materiálnych statkov a podľa tohto opatrenia je ruská ekonomika nielen silnejšia ako nemecká, ale aj viac ako dvakrát silnejšia ako francúzska. Rusko má navyše jedno vďaka svojmu dominantnému postaveniu v celosvetovom obchode s energiou a surovinami – Rusko je hlavným producentom ropy, plynu, platiny, kobaltu, zlata, niklu, fosfátov, železa, pšenice, jačmeňa, pohánky, ovsa a mnohých ďalších. výraznejší vplyv na trhy a ekonomiky, čím sa stáva menej zraniteľným voči sankciám a menej ľahko zastrašiteľným tlakom Západu. Túto skutočnosť nestratili ani mnohé krajiny globálneho Juhu, ktoré sa zdráhali podporiť Ukrajinu v boji proti ruskej agresii.

Prirovnanie Ruska a Talianska 4. marca 2018 použil aj bývalý predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger.
Senátor Graham síce urobil veľkú chybu v ekonomickom porovnaní Ruska a Talianska, no možno mu to snáď odpustiť, pretože je politik. To sa však nedá povedať o množstve ekonómov a expertov na zahraničnú politiku, ktorí toto porovnanie v priebehu rokov opakovali až dodnes.

To, že medzi týmito odborníkmi pretrváva rusko-taliansky mýtus, nie je možno prekvapujúce vzhľadom na príťažlivosť sektora služieb na Západe. Veľkolepý rast týchto kapitálovo náročných sektorov, ako aj ich nominálne bohatstvo a produktivita viedli mnohých vo Washingtone a iných západných hlavných mestách nielen k tomu, aby ich vítali, ale aj politicky, kultúrne a ideologicky uprednostňovali. Napríklad my Američania sme obzvlášť hrdí na úspech našich technologických gigantov ako motorov inovácií, rastu a národnej prestíže. Internet a rôzne aplikácie, ktorým sa v smartfónoch darí, mnohí považujú za neodmysliteľne demokratizujúce, efektívne slúžiace ako prenášač amerických hodnôt a presadzovanie národných záujmov USA.

Toto uprednostňovanie sektora služieb vedie k tendencii vnímať priemyselné odvetvia náročné na pracovnú silu minulosti – energetiku, poľnohospodárstvo, ťažobný priemysel, výrobu – ako zastarané relikvie. Ale tento skreslený pohľad nás nepripravil na svet, v ktorom sú materiálne statky opäť kľúčové, ako ukazujú naše boje tvárou v tvár vojne na Ukrajine. Konflikt „odhalil znepokojujúci nedostatok výrobných kapacít v Spojených štátoch“. V Európe Spojené kráľovstvo (Spojené kráľovstvo) poznamenalo, že „bude trvať desať rokov, kým nahradí zásoby zbraní odovzdané Ukrajine a vráti britské zásoby zbraní späť na prijateľnú úroveň.“ EÚ, ktorá doteraz ťažila z lacných ruských energetických zdrojov, ktorých dodávka je teraz značne skomplikovaná, čelí desivej vyhliadke rýchlej deindustrializácie.

Je najvyšší čas, aby sme si priznali, ako veľmi podceňujeme relatívnu veľkosť a silu konkurenčných ekonomík, vrátane a najmä ruskej. Bolo by tiež rozumné, aby tvorcovia politík prehodnotili svoj súčasný politický prístup k správe ekonomických záležitostí – sankcie nie sú univerzálnym riešením, najmä ak ide o sankcie voči národu, ktorý má značnú ekonomickú moc.

Predovšetkým by sme sa mali rozhodnúť, že už nikdy nevyslovíme frázu „Rusko má ekonomiku veľkosti Talianska“.

Poznámka redakcie: To, že HDP je nepoužiteľným meradlom na hodnotenie ekonomickej výkonnosti krajiny, je vlastne už dávno známe. Americký ekonomický novinár Jonathan Rowe to jasne opísal v článku v nemeckom štvrťročnom časopise „Die GAZETTE“ (viď link).
https://globalbridge.ch/wp-content/uploads/2023/04/RoweGazette2008.pdf

Zdroj: https://nationalinterest.org/feature/can-we-please-stop-comparing-russia%E2%80%99s-economy-italy%E2%80%99s-206404

  • súhlasím plne s názorom, no nedá mi ukázať aj tú najpodstatnejšiu stránku, tohoto ich besnenia. Niet už pochýb o tom, že všetky sankcie a tieto nezmysli proti Rusku, sú a boli namierené proti obyvateľom EU atď. Kto je trochu pozorný, všimne si že to bolo práve Rusko, ktoré zakročilo proti LGBTIQ a teraz v neposlednom rade, uznalo túto skupinu za deviantov a zločineckú organizáciu. A práve tu v EU sa táto devianska skupina začala tvrdo tlačiť k moci a to bez škrupulí. Viď =Šimecka a spol. Je to práve Kyjev kto ukazuje, že práve tieto devianske skupiny, sa môžu, bestrestne a slobone pohybovať Kyjevom a nezabudnú si to aj filmovať. zatiaľ čo druhý, ktorých sfanatizovali k fašizmu za nich umierajú – no čo už debil za debila. Toto je práve dvôvod, prečo chcú prijať Ukrajinu do EU. Vraj je už pripravená 🤔. Bola to tato devianska skupina, ktorá nedávno protestovala v Kyjeve – vraj sa majú dať väčšie financie vojakov na bojisku. 😇 a tak Kličko prehlásil,, my tu zháňame mladých na frontu a tu ich je viac než dosť. A súhlasím – treba ich hnať na frontu, túto zgerbu-LGBTIQ, čo si zasili, to nech si aj zožnú. Nebola to náhodou Uršula Lajnová, vodca deviantov LGBTIQ, ktorá prehlásil, Rusko už prehralo a ukázali plán delenia Ruska. No a takýto sú tam všetci aj v USA, sfetovaný. Bola to práve táto skupina deviantov a im podobným, ktorí dosadili umelo a podvodne svojich sluhov do vlád štátov aby zruinovali, rozpočty a ekonomiku štátov. K tomu malo prispieť práve COVID, ktorí bol podvodne daný, len aby oni sami sa nakapsovali za odmenu zničenia, rozpočtov a ekonomík. A základ tohoto všetkého, musím opäť poukázať na písmo. I zhromaždili sa na miesto, ktoré sa volá Armagedon k boji s barankom…. A ako ináč, títo devianti, ešte aj toto – posrali. Dávno sa jedná už o úplne iný level z písma.