Ešte niekto sushi?

Ešte niekto sushi?

Ešte niekto sushi? 620 330 Doktor

Morské ryby menia pohlavie

Vedcom sa pri pobreží Kalifornie podaril znepokojivý objav: Našli samce rýb, ktorým narástli ženské pohlavné orgány. Ako príčinu podozrievajú znečistenie životného prostredia.

Vedci z projektu Southern California Coastal Water Research Project skúmali dva druhy platesovitých rýb a v semenníkoch samcov našli ovariálne tkanivo. Z 82 skúmaných kambaly morskej a kambaly nadržanej 11 vykazovalo túto zmenu. Tieto druhy rýb žijú v blízkosti morského dna. Zvieratá boli odchytené v oblastiach, kde sa odpadová voda vypúšťa do mora.

Dlho sa obávalo, že estrogén vo vode môže spôsobiť takéto zmeny. Tento hormón je obsiahnutý v antikoncepčných tabletkách, vylučuje sa a vo veľkom množstve končí v odpadových vodách.

Iní hráči ako estrogén?

Dan Schlenk z Kalifornskej univerzity v Riverside však povedal, že v tomto prípade môžu za zmenu pohlavia zvierat čiastočne aj iné látky. V oblastiach, kde sa našli zvieratá so samičím tkanivom, boli účinky estrogénu pomerne malé. „Je možné, že v tejto hre hrajú svoju rolu aj iné faktory“ povedal Schlenk.

Podozrieva napríklad DDT. Hoci je pesticíd v Spojených štátoch zakázaný od roku 1972, stále ho možno nájsť v sedimentoch uložených v oceáne pri pobreží Kalifornie. Oblasť skúmaná v blízkosti okresu Los Angeles bola „pravdepodobne jedným z najviac DDT kontaminovaných miest v Severnej Amerike,“ povedal Schlenk. Podľa jeho názoru by príčinou transformácie mohlo byť DDT.

Dve ďalšie štúdie v oblasti Orange County v južnej Kalifornii tiež našli samca rýb s abnormálnou schopnosťou produkovať vajíčka. V tomto prípade boli zmenami zasiahnuté dve tretiny zvierat v oblasti pri veľkej kanalizácii. Vplyv sedimentov bol preukázaný aj v laboratórnom experimente: ryby, ktoré im boli vystavené v kontrolovaných podmienkach, zmenili aj svoje sexuálne vlastnosti.

Obavy z feminizácie morí

Čo vedci považujú za obzvlášť znepokojujúce, je, že morské ryby sú ovplyvnené zmenami. Steve Weisberg, vedúci výskumného projektu v Kalifornii, uviedol, že výsledky si vyžadujú ďalšiu štúdiu. Je potrebné skontrolovať, či sú v oceánoch už rozšírené ryby so zmeneným pohlavím.

Doteraz sa takéto účinky pozorovali najmä u sladkovodných rýb. Minulý rok sa napríklad v rieke Potomac v Marylande našli samce rýb produkujúce vajíčka.

Už v polovici 90. rokov zavesil britský endokrinológ John Sumpter klietky plné pstruhov v britských vodách blízko výpustov z čističiek odpadových vôd. Chcel preskúmať správy od hobby rybárov, ktorí ulovili nezvyčajne veľa hermafroditov – samcov, u ktorých sa však vyvinuli mnohé vonkajšie vlastnosti samíc.

Koncentrácia vitellogenínu, molekuly, ktorá sa tvorí len pod vplyvom estrogénov, sa v krvi samcov rýb vo vode čistiarne odpadových vôd rýchlo zvýšila o faktor 10 000. V odpadových vodách Sumpter vtedy dospel k záveru, že látky podobné estrogénu (pseudoestrogény) museli spustiť feminizáciu.

Mimochodom, existujú aj ryby, ktoré sú prirodzene samčie aj samičie, ktorých pohlavné žľazy obsahujú tkanivo vaječníkov aj semenníkov. Chovné páry konkrétneho kanica si pri každom novom párení dokonca vymenia úlohy.