Rúško pre kravy?

Rúško pre kravy?

Rúško pre kravy? 620 330 Doktor

Rúško pre kravy? Ďalšie rozhorčenie nad klimatickými plánmi von der Leyenovej

Európska komisia plánuje prinútiť farmy, aby znížili znečisťujúce látky. Hovorí sa dokonca o požiadavke, aby kravy nosili rúška. Myšlienky predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyenovej vyvolávajú pobúrenie medzi európskymi poľnohospodármi aj priemyslom.

Európska komisia plánuje sprísniť smernicu o priemyselných emisiách a teraz má v úmysle prinútiť spoločnosti, ako sú farmy, aby vypúšťali menej znečisťujúcich látok. Niektorí členovia Európskeho parlamentu sa dokonca domnievajú, že pre 76 miliónov kusov dobytka v Európe je možné používať metánové masky, ako uvádza „Welt“. Tieto masky sú navrhnuté tak, aby premieňali metán produkovaný, keď kravy grgajú, na CO2 a vodnú paru.

To však naráža na odpor farmárov: s hospodárskymi zvieratami sa nedá zaobchádzať ako s továrenskými komínmi, zdôrazňujú. Oficiálne sa hovorí – aspoň v súčasnosti –, že masky nebudú v blízkej budúcnosti povinné. Namiesto toho môžu farmári používať krmivo, ktoré znižuje produkciu metánu.

Kritika priemyslu

Priemysel ostro kritizuje aj plány predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Existuje obava, že to bude mať za následok výrazne väčšiu byrokraciu a vyššie náklady.

V budúcnosti by spoločnosti mali tiež vybaviť každé jednotlivé zariadenie systémom environmentálneho manažérstva, aby mohli dokumentovať emisie a spotrebu zdrojov. Doteraz postačoval jeden takýto systém na miesto. Kontroly by tiež mohli drasticky oddialiť schvaľovanie nových závodov.

„Ohrozuje konkurencieschopnosť Európy“

„Ak komisia presadí svoj plán, bude to pre mnohé spoločnosti dramatické,“ hovorí Benjamin Wiechmann, expert na ochranu emisií zo Zväzu chemického priemyslu. To môže byť fatálne najmä pre menšie spoločnosti. „To ohrozuje konkurencieschopnosť Európy,“ varuje ďalej.

Dôležitá environmentálna politika

Smernica o priemyselných emisiách sa považuje za dôležité nariadenie EÚ na ochranu životného prostredia. Podľa zákona musí viac ako 50 000 zariadení vrátane elektrární a rafinérií obmedziť emisie znečisťujúcich látok, ako je metán a čpavok. Prvá verzia bola schválená na jeseň 2010.

Po 13 rokoch od prvého prijatia tohto zákona sa teraz má sprísniť. To znamená, že spoločnosti ako bane, továrne na batérie a farmy budú dôkladnejšie monitorované.

Zdroj: https://exxpress.at/maskenpflicht-fuer-kuehe-erneute-empoerung-ueber-von-der-leyens-klima-plaene/