Štúdia: Absorpcia CO2 rastlinami sa zvyšuje, rovnako ako aj vegetáciou

Štúdia: Absorpcia CO2 rastlinami sa zvyšuje, rovnako ako aj vegetáciou

Štúdia: Absorpcia CO2 rastlinami sa zvyšuje, rovnako ako aj vegetáciou 620 330 Doktor

Nová štúdia naznačuje, že do konca storočia budú rastliny absorbovať o 20 % viac oxidu uhličitého, ako sa pôvodne predpokladalo, čo pripúšťajú aj niektoré mainstreamové médiá: „Klimatické modely preceňujú, ako rýchlo sa planéta oteplí.

Svetová vegetácia má pozoruhodnú schopnosť absorbovať oxid uhličitý (CO₂) zo vzduchu a ukladať ho ako biomasu. Rastliny tak spomaľujú vplyv stopového plynu oxidu uhličitého, pretože CO₂, ktoré absorbujú, neprispieva ku globálnemu otepľovaniu.

Vedci skúmali 3 otázky:

  • ako efektívne sa môže CO₂ pohybovať vo vnútri listu
  • ako sa rastliny prispôsobujú zmenám okolitej teploty
  • ako najhospodárnejšie distribuovať živiny.

Zistili, že klimatické modely, ktoré najlepšie zodpovedajú procesom udržiavajúcim život rastlín, konzistentne predpovedajú najväčšiu absorpciu CO₂. Najkomplexnejší model predpovedal až o 20 % viac ako najjednoduchšia verzia.

Trinity College Dublin uviedla, že jej štúdia „ Vyššia globálna hrubá primárna produktivita v budúcej klíme s pokročilejším znázornením fotosyntézy “, publikovaná v časopise Science Advances, bola „ atypickým“. „pozitívnym obrazom pre planétu “ po zistení, že klimatické modely neprijali brať do úvahy všetky prvky fotosyntézy.

Mainstreamová veda tvrdila, že „zmena klímy“ pravdepodobne oslabí tento proces, ale nový výskum ukazuje, že rastliny budú naďalej efektívne absorbovať oxid uhličitý, produkovať ďalšie živiny atď. Predchádzajúce štúdie ukázali, že rastliny rastú rýchlejšie a potrebujú menej vody pri vyšších hladinách CO2. Preto sa suché oblasti zelenajú a farmy zaplavujú svoje skleníky CO2, aby zvýšili úrodu.

Výskumníci odhalili medzeru v logike „globálneho varu“ a zistili, že množstvo uhlíka premeneného pri fotosyntéze by mohlo byť na celom svete do konca storočia až o 68 % vyššie v porovnaní so začiatkom storočia, čo je o 20 % viac. ako je stanovené v súčasných modeloch.

Mechanizmy rastu rastlín

Rastliny absorbujú CO₂ fotosyntézou. Tento proces využíva slnečnú energiu na premenu CO₂ zo vzduchu na cukor, ktorý rastliny potrebujú pre svoj rast a metabolizmus.

Rastliny uvoľňujú približne polovicu tohto CO₂ späť do atmosféry relatívne rýchlo prostredníctvom dýchania. Druhá polovica sa využíva na rast a zostáva v rastlinnej biomase dlhé časové obdobia – mesiace až stáročia.

Táto biomasa nakoniec zomrie a rozloží sa. Časť uhlíka sa uvoľní späť do atmosféry, no ďalšia časť skončí v pôde, kde môže zostať stovky rokov.

Ak teda rastliny absorbujú viac CO₂, pravdepodobne sa vo vegetácii a pôde uloží viac uhlíka. Tento „záchyt pôdy“ pre uhlík sa v posledných desaťročiach v skutočnosti zvýšil, ako ukázali každoročné hodnotenia globálneho uhlíkového rozpočtu.

Okrem toho, zvyšujúce sa zachytávanie uhlíka v pôde sa do značnej miery pripisuje pozitívnym účinkom zvyšovania atmosférických hladín CO₂ na fotosyntézu rastlín. Je to dôležité, pretože uhlík uložený v rastlinách a pôde spomaľuje nárast atmosférického CO₂ a tým aj ich (už aj tak malý) príspevok ku globálnemu otepľovaniu.

Viac vegetácie vedie k nižším teplotám pôdy. To je fakt. A hoci sa autori modelov pokúsili zahrnúť odhady pre túto „uhlíkovú výlevku“, výskumníci zistili, že väčšina modelov nie je dostatočne komplexná na to, aby pochopili skutočnú odolnosť rastlín.

Zdroj: https://tkp.at/2023/11/22/studie-co2-aufnahme-durch-pflanzen-nimmt-ebenso-zu-wie-die-vegetation/