Sankcie – Nesankcie – Severná Kórea vypustila špionážny satelit

Sankcie – Nesankcie – Severná Kórea vypustila špionážny satelit

Sankcie – Nesankcie – Severná Kórea vypustila špionážny satelit 620 330 Doktor

Japonsko a Južná Kórea uviedli, že Severná Kórea vypustila podozrivý vojenský špionážny satelit pomocou zakázanej technológie balistických rakiet.

Severná Kórea sa tento rok pokúsila o dva ďalšie štarty

Zbor náčelníkov štábov Južnej Kórey v utorok uviedol, že Severná Kórea vystrelila na obežnú dráhu „to, o čom tvrdí, že je to vojenský sledovací satelit južným smerom“. Severokórejská tlačová agentúra KCNA potvrdila štart a uviedla, že naň dohliadal Kim Čong-un a že raketa „presne umiestnila prieskumný satelit ‚Malligyong-1‘ na svoju obežnú dráhu.“

KCNA tiež uviedla, že krajina plánuje v blízkej budúcnosti vypustiť ďalšie satelity.

Biely dom v utorok ostro odsúdil Severnú Kóreu za jej vypustenie satelitu do vesmíru a označil to za „drzé porušenie“ sankcií OSN, ktoré by mohlo destabilizovať región.

USA štart do vesmíru odsúdili a označili ho za „drzé porušenie“ sankcií OSN, ktoré by mohlo destabilizovať región.

Severná Kórea skôr v utorok oznámila Japonsku , že plánuje vypustiť raketu nesúcu vojenský satelit v smere Žltého mora a Východočínskeho mora niekedy medzi 22. novembrom a 1. decembrom.

K odpáleniu však došlo skôr, pričom kancelária japonského premiéra Fumia Kishidu v utorok na platforme sociálnych médií X, predtým Twitter, zverejnila: „Severná Kórea vypustila podozrivú balistickú strelu.“

Predchádzajúce snahy Pchjongjangu dostať na obežnú dráhu špionážny satelit v máji a auguste zlyhali a Soul, Tokio a Washington opakovane varovali Pchjongjang, aby nepokračoval v ďalšom štarte, čo by porušilo následné kolá rezolúcií OSN.

Kozmické štarty a balistické rakety sa podľa expertov značne prekrývajú a Pchjongjang je podľa rezolúcií OSN zakázaný vykonávať akékoľvek testy zahŕňajúce balistickú technológiu .

Aké sú satelitné plány Severnej Kórey?

Severná Kórea tento rok uskutočnila rekordný počet testov zbraní .

Úspešné umiestnenie špionážneho satelitu na obežnú dráhu by zlepšilo jeho schopnosti zhromažďovať spravodajské informácie, najmä v Južnej Kórei, a poskytlo by kľúčové údaje v akomkoľvek vojenskom konflikte, hovoria odborníci.

Už skôr sa pokúsila vypustiť „pozorovacie“ satelity, z ktorých sa dva zdalo, že úspešne dosiahli obežnú dráhu vrátane jedného v roku 2016. Juhokórejskí predstavitelia však vyjadrili pochybnosti, či vysielajú nejaké signály.

Ani Soul, ani Tokio nemohli overiť, či utorňajšie odpálenie rakety viedlo k tomu, že satelit bol skutočne umiestnený na obežnú dráhu alebo nie.

Južná Kórea a Japonsko majú osobitný záujem o možnosti balistických rakiet Severnej Kórey

Ako reagovali susedia Severnej Kórey?

Japonská vláda okamžite vyzvala obyvateľov južného regiónu Okinawa, aby sa uchýlili.

„Odpálenie rakety. Odpálenie rakety. Zdá sa, že raketa bola odpálená zo Severnej Kórey. Prosím, evakuujte sa v budove alebo v podzemí,“ uviedli kancelárie premiéra Kishida cez X.

Správy z médií uviedli, že miestnych obyvateľov hlasné verejné vyhlásenie neskoro v noci zaskočilo. Ale varovanie bolo čoskoro zrušené po tom, čo úrady oznámili, že projektil „preletel do Pacifiku“.

Severná Kórea oznámila Japonsku ako koordinačnému orgánu Medzinárodnej námornej organizácie pre tieto vody svoje plány ešte pred odpálením všetkých troch rakiet v tomto roku. Kishida však odpálenie rakety odsúdil s tým, že ide o porušenie rezolúcií OSN.

„Už sme ostro protestovali proti Severnej Kórei a čo najdôraznejšie sme to odsúdili,“ povedal Kishida novinárom vo svojej kancelárii.

„Aj keď to nazývajú satelitom, vypustenie predmetu, ktorý využíva technológiu balistických rakiet, je jednoznačne porušením príslušných rezolúcií OSN.“

Kishida tiež uviedol, že Japonsko sa bude touto otázkou zaoberať spolu s USA, Južnou Kóreou a ďalšími relevantnými krajinami.

„Ide o významnú situáciu, ktorá ovplyvňuje bezpečnosť Japoncov. Budeme pokračovať v zhromažďovaní informácií a budeme ostražití,“ povedal Kishida s tým, že zatiaľ nedostal správy o prípadných škodách.

Ako reagovala Južná Kórea?

Južná Kórea už niekoľko týždňov tvrdí, že Pchjongjang je v „finálnej fáze“ príprav na štart ďalšieho špionážneho satelitu.

Jej spravodajská agentúra začiatkom tohto mesiaca varovala, že ďalšie odpálenie Pchjongjangu bude pravdepodobne úspešnejšie ako prvé dva pokusy, keďže Sever zrejme dostal od Ruska technické rady výmenou za odoslanie najmenej 10 zásielok zbraní pre vojnu do Moskvy v r. Ukrajina.

Spustenie v skutočnosti nasleduje po zriedkavej ceste severokórejského vodcu Kim Čong-una do Ruska v septembri. Navštívil moderné vesmírne štartovacie stredisko, kde ruský prezident Vladimir Putin povedal, že pomôže Pchjongjangu pri stavbe satelitov.

Kang Ho-pil, hlavný riaditeľ operácií zboru náčelníkov štábov, v pondelok povedal, že armáda Soulu prijme „nevyhnutné opatrenia na zaručenie životov a bezpečnosti ľudí“, ak sa štart uskutoční.

Kancelária juhokórejského prezidenta Yoon Suk Yeola už v utorok naznačila, že v reakcii na to zváži pozastavenie vojenskej dohody zameranej na deeskaláciu napätia na polostrove.

Podľa Choi Gi-ila, profesora vojenských štúdií na univerzite Sangji vo Wonju, juhozápadne od Soulu, skutočnosť, že utorňajší štart prišiel niekoľko hodín pred stanoveným časovým oknom Severnej Kórey, zdôraznila dve veci:

„Dôvera Pchjongjangu v úspech a [jeho] zámer maximalizovať [faktor prekvapenia] pre vonkajší svet.“

USS Carl Vinson s jadrovým pohonom môže niesť viac ako 60 bojových stíhačiek, helikoptér a iných lietadiel.

Ako reagovali Spojené štáty americké?

Štart sa zhoduje s príletom americkej lietadlovej lode Carl Vinson do juhokórejského prístavu Pusan. Plavidlo bolo vyslané na zvýšenie pripravenosti na raketové hrozby z Pchjongjangu.

Washington tiež kritizoval vzťah Severnej Kórey s Ruskom, pričom minister zahraničných vecí Antony Blinken začiatkom tohto mesiaca varoval, že vojenské väzby medzi oboma krajinami „narastajú a sú nebezpečné“.

Zdroj: https://www.dw.com/en/north-korea-launches-spy-satellite/a-67504060