Ruský nechceme!

Ruský nechceme!

Ruský nechceme! 620 330 Doktor

Dovážaný LNG je vraj pre klímu oveľa škodlivejší ako uhlie.

Do Nemecka prichádza čoraz viac tankerov s LNG

Do Nemecka prichádza čoraz viac tankerov s LNG

Nemecko sa pri preklenutí energetickej krízy spolieha na skvapalnený zemný plyn (LNG). Štúdia teraz ukázala, že LNG je pre klímu oveľa škodlivejší ako spaľovanie uhlia. „V najhoršom prípade sú emisie skleníkových plynov z LNG o 274 percent vyššie ako z uhlia,“ uvádza sa.

Podľa novej americkej štúdie je pre klímu oveľa škodlivejšie vyrábať energiu z dovážaného skvapalneného zemného plynu (LNG) ako spaľovať klasické uhlie. „Absolútny najhorší prípad emisií skleníkových plynov z LNG je o 274 percent vyšší ako z uhlia,“ hovorí zatiaľ neuverejnená analýza výskumníka metánu Roberta W. Howartha z Cornell University. Ako prvý informoval denník „Neue Osnabrücker Zeitung“.

Howarth ako príčinu označil úniky metánu v dodávateľskom reťazci. To zahŕňa rôzne štádiá od frakovania cez čistenie, skvapalňovanie a nakoniec transport cez svetové oceány. Metán je obzvlášť agresívny skleníkový plyn. Dokonca aj pri použití najmodernejších lodí a najkratších trás sú podľa výsledkov výpočtov profesora biológie životného prostredia emisie „aspoň o 24 percent vyššie“ ako pri použití čierneho uhlia. Aspoň keď sa pozriete na celú cestu od frakovacej diery až po spaľovanie na výrobu elektriny alebo tepla.

Howarthova štúdia ešte nebola krížovo skontrolovaná. Americký časopis „The Newyorker“ už vidí vedcove čísla ako dôkaz („dymiaca pištoľ“) zavádzajúcej klimatickej politiky amerického prezidenta Joea Bidena. V USA sa výrazne rozširujú exportné kapacity LNG aj kvôli vysokému dopytu z Nemecka, čo je v rozpore s cieľmi americkej vlády v oblasti ochrany klímy.

German Environmental Aid (DUH) chce použiť výsledky výskumu na zvýšenie tlaku na spolkovú vládu a Európsku úniu, aby konali. Už o pár dní sa v Bruseli bude hlasovať o prísnejších pravidlách pre emisie metánu z ropného a plynárenského priemyslu.

Zdroj: https://www.welt.de/wirtschaft/article248492536/Gas-Importiertes-LNG-soll-klimaschaedlicher-als-Kohle-sein.html