Problémy u susedov

Problémy u susedov

Problémy u susedov 620 330 Doktor

Sódovka Neger pobúrila Rakúšanov. Je to moje meno, obhajuje sa výrobca

Značné pobúrenie vyvolal na nedávnej kultúrnej akcii v Dolnom Rakúsku predaj lokálnej sódovky menom Neger-Soda. „Je to v dnešnej dobe ešte v poriadku?“ pýtali sa ľudia. Na fľašiach sa totiž nachádza nielen sporné slovo, ale aj v logu výrobcu je obrázok maura v sukni. Výrobca sa bráni. Neger je totiž jeho meno a logo sa mu páči.

Sporné fľaše si podľa rakúskeho regionálneho denníka Heute ako prvá všimla čitateľka Sylvia B. Logo aj meno výrobcu jej pripadá nevhodné. Čoskoro po nej sa ozvali aj ďalší ľudia. Do redakcie nakoniec prišli stovky rozhorčených reakcií tých, ktorým meno a logo výrobcu sódovky vadí.

„Je také logo v dnešnej dobe ešte vhodné?“ pýta sa 55-ročný Rakúšan, ktorý poukazoval na nedávnu kauzu z USA, keď slávny výrobca ryže Uncle Ben’s musel nahradiť muža tmavej pleti vo svojom logu. Podobne argumentovali aj ďalší Rakúšania.

Pre majiteľov sodovkárne Horsta a Stefana Negerovej z Mauternu v Dolnom Rakúsku tak nastali krušné chvíle. Musí opakovane svojim zákazníkom vysvetľovať, že meno Neger nie je marketingový trik, ale rodinné meno.

„Naše logo zdobia fľaše so sódovkou už viac ako päťdesiat rokov,“ hovorí osemdesiatročný majiteľ firmy Horst Neger. Rodinný podnik niekoľkoročnej generácie vyrába vlastnú značku Neger-Soda, ale aj vlastný kracherl, teda ovocnú limonádu. Obľúbené sú aj ďalšie lokálne známe nápoje, ako je Frucade alebo originálna limonáda Schmex.

Povyku okolo loga je pre majiteľa nepochopiteľný: „Začína to byť naozaj otravné,“ dodáva podnikateľ. Podľa podnikateľa je maur milá postava. Napríklad kôň ako logo firmy sa k nám jednoducho nehodí. Čo mám urobiť? Je to len moje meno!“ argumentuje sodovkár.

Knorr čelí obvineniam z rasizmu, premenuje svoju cigánsku omáčku

Nemecký výrobca potravín a nápojov Knorr premenuje svoj produkt Zigeunersauce, čo v doslovnom preklade znamená „cigánska omáčka“. Čelí totiž sťažnostiam, že terajší názov je urážlivý. Pripojí sa tak k radu ďalších značiek, ktoré vo svetle amerických protestov proti rasovej nerovnosti menia svoju stratégiu.

Nadnárodná spoločnosť Unilever, ktorej nemecká značka Knorr patrí, chce zmeniť názov omáčky v najbližších týždňoch. Namiesto cigánskej sa bude novo v preklade volať „papriková omáčka na maďarský spôsob“. „Keďže môže byť termín Zigeunersauce interpretovaný negatívne, rozhodli sme sa dať našej omáčke od Knorru nový názov,“ cituje z vyhlásenia Unileveru server Deutsche Welle.

Tradičná omáčka, ktorá má podobný názov aj vo francúzštine („À la zingara“, čo znamená „v cigánskom štýle“), je v Európe známa už od 19. storočia. Medzi jej ingrediencie patrí paradajková šťava, paprika a cibuľa. V Nemecku a Rakúsku je potom populárny aj „Zigeunerschnitzel“, čiže „cigánsky rezeň“, čo je teľacia kotleta obalená v tejto omáčke.

„Je dobre, že Knorr reaguje na sťažnosti mnohých ľudí,” reagoval pre bulvárny denník Bild am Sonntag Romani Rose, šéf nemeckej organizácie Zentralrat Deutscher Sinti und Roma (Ústredná rada nemeckých Sintov a Rómov), ktorá obhajuje práva Rómov. „Ale ‚cigánska omáčka‘ či ‚cigánsky rezeň‘ nie sú tie najdôležitejšie veci,” dodal.

Knorr sa stane ďalšou značkou, ktorá reaguje na nedávnu vlnu demonštrácií proti rasizmu, všíma si agentúra Reuters. Tie odštartovala májová smrť afroameričana Georgea Floyda spôsobená zásahom policajta v americkom Minneapolise. Zo Spojených štátov sa protesty proti rasovej nerovnosti preliali do celého sveta.

Zareagovalo na ne aj množstvo firiem, z ktorých mnohé upravili niektoré nevhodné názvy či obaly svojich výrobkov. Premenovala sa napríklad zmrzlina Eskimo, z obalu ryže značky Uncle Ben’s zase zmizol černošský farmár.

Zdroje: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/knorr-unilever-omacka-nazev-rasismus.A200817_154205_eko-zahranicni_mato
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rakousko-dolni-rakousko-sodovky-neger-kontroverze-zakaznici.A231115_095445_eko-zahranicni_jadv