KEĎ TÁ, KTORÁ CHCELA ZATVÁRAŤ NEPOHODLNÉ WEBY, VOLÁ PO REŠPEKTOVANÍ MÉDIÍ…

KEĎ TÁ, KTORÁ CHCELA ZATVÁRAŤ NEPOHODLNÉ WEBY, VOLÁ PO REŠPEKTOVANÍ MÉDIÍ…

KEĎ TÁ, KTORÁ CHCELA ZATVÁRAŤ NEPOHODLNÉ WEBY, VOLÁ PO REŠPEKTOVANÍ MÉDIÍ… 620 330 Mr Hyde

Prezidentka Zuzana Caputová si na sociálnej sieti zamoralizovala, že význam médií je pre demokraciu nenahraditelný, že odmieta ich delenie na ušlachtilé a nepriatelské a že všetky médiá, ktoré pôsobia na našom trhu v medziach zákona, sú legitímne… Prepácte, ale z tohto slizkého pokrytectva mi je doslova na vracanie.

Ktože nám to káže o legitimite kritických médií? Tá istá osoba, ktorá je až taká posadnutá ich reguláciou, že o tom rozpráva úplne všade doma i v zahranicí a doslova prosí Európsku komisiu a majitelov sociálnych sietí, aby jej pomohli cenzurovat internet? Tá istá osoba, ktorá pateticky ochká, že liberálne médiá predstavujú „krvný obeh demokracie“, kým tie alternatívne sa usiluje zakázat? Tá istá osoba, ktorá po svete zbiera ceny za „ochranu demokracie“ (tak sa v najnovšom centristickom newspeaku volá jej oklieštovanie) a doma obmedzuje komentovanie ešte aj toho statusu, v ktorom píše o slobode prejavu?

Zuzana Caputová a jej podobní politici sa radi nechávajú pocut, že všetci potrebujeme liberálne médiá. Nie, potrebuje ich len ona, aby nadalej pestovali jej kult. Kto potrebuje Petra Schutza z denníka Sme, ktorý si dovolí napísat, že neockovaní ludia by mali kvicat ako svine na bitúnku? Kto potrebuje šéfredaktora Denníka N, ktorý napíše, že musíme porazit Fica a Smer? Kto potrebuje šéfredaktora Aktualít.sk Petra Bárdyho, zbabelého propagandistu, ktorý trcí Prezidentskému palácu zo zadku iba jednou nosnou dierkou, aby mal cím dýchat?

Toto predsa nie je a nikdy nebola žurnalistika. Takíto pisálkovia nehladajú pravdu, neanalyzujú realitu z nadhladu, nepracujú vo verejnom záujme, sú to iba žoldnieri istých politických síl. Viete, že nemám rád silné slová a namietam proti zbytocnému ponižovaniu mimovládok a médií vyhlasujúc ich za „zahranicných agentov“ alebo „nepriatelské“. Ale oni sa naozaj správajú nepriatelsky. Nijako sa netaja tým, že nechcú seriózne informovat verejnost, chcú vás porazit a znicit. Im absolútne nezáleží na tom, že vám už ani neprinášajú komplexné spravodajstvo, iba to, co im vyhovuje, že si neplnia svoje informacné povinnosti, že to už ani nie sú noviny, ale reklamné letáky urcitých politických síl. A s týmto stavom mediálneho prostredia jednoducho je nevyhnutné nieco robit, lebo až pluralita médií a všestranná informovanost obyvatelstva sú demokratické disciplíny, ktoré sú v najvyššom verejnom záujme – nie ochrana špinavých praktík spriaznených novinárov.

Keby to Zuzana Caputová s tým „rešpektujúcim spolužitím“ myslela vážne, tak by napomenula v prvom rade médiá, aby sa správali profesionálne a nezvyšovali napätie v spolocnosti. Ohradila by sa voci ich hrubému slovníku a dehonestujúcicm metódam. Lenže ona to nikdy nemyslela vážne. Ona si len (ako vždy) farizejsky prihrieva polievocku u tých, ktorí by jej ešte mohli ako tak držat upadajúcu popularitu. A s takýmito úmyslami sa, milá pani prezidentka, rácte dat vypchat.

Zdroj: FB profil Eduard Chmelár