Oficiálne dôvody amerických vyhlásení vojny

Oficiálne dôvody amerických vyhlásení vojny

Oficiálne dôvody amerických vyhlásení vojny 620 330 Doktor

Vojna je všeobecne definovaná ako násilný konflikt medzi štátmi alebo národmi. Vojny formovali dejiny ľudstva, jeho sociálne a politické inštitúcie, jeho hodnoty a myšlienky. V roku 1800 Amerika bojovala za svoju nezávislosť a zaplietla sa do vojny, ktorá definovala národ a vyústila do podpísania Deklarácie nezávislosti v roku 1776. Odvtedy sa Spojené štáty zaplietli do niektorých z najničivejších a najspornejších konfliktov na svete. A hoci dôvody vojny často spočívajú v priamom a nevyprovokovanom útoku nepriateľského národa, v histórii existujú aj prípady, v ktorých sa ukázalo, že branie zbraní proti vnímanému nepriateľovi je nerozumné a viedlo k zbytočnému a dlhotrvajúcemu utrpeniu.

Aké sú teda niektoré z dôvodov, prečo Amerika išla do vojny?

Americká vojna za nezávislosť (1775 – 1783)

Americká vojna za nezávislosť bola povstaním vlastencov v 13 kolóniách proti britskej nadvláde.

Vojna nasledovala po viac ako desaťročí rastúceho odcudzenia medzi britskou korunou a veľkou a vplyvnou časťou jej severoamerických kolónií. Problémy ako zdaňovanie bez zastúpenia a celý rad obchodných obmedzení ďalej podnecovali nevôľu voči Britom.

Nakoniec, daňové zákony, Bostonský masaker, Boston Tea Party a Netolerovateľné zákony boli štyri hlavné príčiny, ktoré viedli k americkej revolúcii. Americké kolónie sa snažili o nezávislosť od britskej nadvlády a boje sa začali 19. apríla 1775 v bitkách pri Lexingtone a Concorde.

Vojna 1812 (1812 – 1815)

O dvadsaťdeväť rokov neskôr boli Briti a Američania opäť v spore, najmä kvôli britskému porušovaniu amerických námorných práv.

Aby toho nebolo málo, Američania chceli rozširovať osídlenie indických, britských a španielskych oblastí. Britská podpora indiánskych kmeňov pri ich útokoch na amerických občanov na hraniciach ešte viac prehĺbila zlú náladu medzi oboma národmi.

Nakoniec Kongres po prvýkrát v americkej histórii vyhlásil vojnu cudzej mocnosti. Prvé výstrely zazneli 18. júna 1812. Konflikt sa nakoniec skončil remízou na bojisku.

Mexicko-americká vojna (1846 – 1848)

Mexicko-americká vojna začala v dôsledku anexie Texasu Spojenými štátmi v roku 1845 a odmietnutia Mexika uznať nezávislosť Texasu.

Ďalším dôvodom konfliktu medzi oboma krajinami bol spor o hranicu medzi USA a Texasom na Nueces Strip, pásme zeme medzi riekou Nueces a Rio Grande. Mexické obavy z expanzie Ameriky na západ ešte viac priživili oheň.

13. mája 1846 Kongres Spojených štátov amerických vyhlásil vojnu Mexiku. Konflikt viedol k tomu, že Spojené štáty americké získali viac ako 1 300 000 km² mexického územia, ktoré sa rozprestieralo na západ od Rio Grande k Tichému oceánu.

Americká občianska vojna (1861 – 1865)

Hlavným dôvodom americkej občianskej vojny bolo napätie medzi severnými a južnými štátmi, ktoré už desaťročia vrie v otázke otroctva.

Nekompromisné rozdiely medzi slobodnými a otrokárskymi štátmi a prísľub Abraháma Lincolna udržať otroctvo mimo územia viedli k tomu, že 11 štátov opustilo Úniu a vytvorilo Konfederáciu štátov Ameriky.

Občianska vojna vypukla 12. apríla 1861. Pôvodným cieľom Severu bolo zachovanie Únie, nie emancipácia. Proklamácia o emancipácii a trinásty dodatok, ktoré vyvolal konflikt, však boli dôležitými míľnikmi na dlhej ceste k zrušeniu legálneho otroctva v Spojených štátoch.

Španielsko-americká vojna (1898)

Španielsko-americká vojna sa začala 25. apríla 1898, keď Spojené štáty vyhlásili vojnu Španielsku po tom, čo bola vo februári v havanskom prístave potopená bitevná loď Maine, z čoho obviňujú španielske sily.

Amerika mala na Kube finančné aj obchodné záujmy. Vojna so Španielskom mala chrániť amerických občanov a podniky na Kube.

Krátky, ale rozhodujúci konflikt vyústil do toho, že Spojené štáty získali nadvládu v Karibiku a zmocnili sa Portorika, Guamu a Filipín.

Prvá svetová vojna (1914 – 1918)

Potopenie RMS Lusitania 7. mája 1915 nemeckou ponorkou bolo dôležitým faktorom pri podpore Američanov vo vojne. Ale bolo to obnovenie útokov nemeckých ponoriek na osobné a obchodné lode v roku 1917, ktoré viedlo prezidenta Woodrowa Wilsona k rozhodnutiu vtiahnuť Spojené štáty do prvej svetovej vojny.

Veľká vojna znamenala prvý prípad v americkej histórii, kedy Spojené štáty vyslali vojakov do zahraničia, aby bránili cudziu pôdu. Prvé americké jednotky dorazili do Európy v júni 1917.

Spojené štáty utrpeli počas 1. svetovej vojny viac ako 320 000 obetí, vrátane viac ako 53 000 zabitých v boji, viac ako 63 000 mŕtvych v boji a 204 000 zranených.

Druhá svetová vojna (1939 – 1945)

7. decembra 1941 japonské cisárske námorníctvo spustilo nevyprovokovaný útok na americkú námornú základňu Pearl Harbor v Honolulu na Havaji. Spojené štáty americké boli v tomto bode neutrálnou krajinou.

Nasledujúci deň prezident Franklin Roosevelt predniesol svoj „Deň hanebnej reči“. Bezprostredne potom Kongres vyhlásil vojnu Japonsku a Spojené štáty americké vstúpili do druhej svetovej vojny.

Spojené štáty ukončili vojnu v Pacifiku v auguste 1945 zhodením atómových bômb na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, čím ukončili najničivejší vojenský konflikt v dejinách ľudstva.

Kórejská vojna (1950 – 1953)

Kórejská vojna bola vedená medzi Severnou Kóreou a Južnou Kóreou v rokoch 1950 až 1953. Začalo sa to 25. júna 1950, keď približne 75 000 vojakov Severokórejskej ľudovej armády prekročilo 38. rovnobežku.

Krátko nato zasiahli Spojené štáty americké, ktoré využili príležitosť na ochranu nekomunistickej vlády pred inváziou komunistických vojsk.

V roku 1953 Severná Kórea, Čína a Spojené štáty americké podpísali dohodu o prímerí. Južná Kórea to odmietla urobiť a tiež odmietla potvrdiť formálnu mierovú zmluvu. Takže dve Kórey sú technicky stále vo vojne.

Vietnamská vojna (1955 – 1975)

Hoci vojna vo Vietname začala o 10 rokov skôr v roku 1955, až v roku 1965 boli Spojené štáty plne zapojené do vojny 8. marca toho istého roku sa americkí mariňáci vylodili v Da Nang ako prvá vlna amerických bojových jednotiek v Južnom Vietname, čím sa pridalo k 25 000 americkým vojenským poradcom, ktorí už boli na mieste.

Spojené štáty napadli Vietnam predovšetkým s cieľom zabrániť komunistickému prevzatiu moci v regióne.

Úsilie Washingtonu zabrániť komunistickému ovládnutiu Južného Vietnamu nakoniec zlyhalo: v júli 1976 sa oba Vietnamy zjednotili pod komunistickými zástavami. Komunistom pripadli aj susedné krajiny Laos a Kambodža. V tomto konflikte zomrelo viac ako 58 000 amerických vojakov.

Vojna v Perzskom zálive (1990 – 1991)

Vojnu v Perzskom zálive rozpútala iracká invázia do Kuvajtu 2. augusta 1990. Nezákonný a neopodstatnený krok Saddáma Husajna podnietil okamžitú multilaterálnu reakciu.

Spojené štáty viedli medzinárodnú koalíciu 42 krajín bojujúcich v regióne proti Iraku.

Iracké sily boli v bojoch zdecimované a Kuvajt bol 28. februára 1991 vyhlásený za úplne oslobodený od okupačných síl.

Vojna v Iraku (2003 – 2011)

Nestabilita v regióne a podvodné argumenty predložené Američanmi, že Saddám Husajn hromadí zbrane hromadného ničenia a presúva ich v mobilných laboratóriách po púšti, viedli USA a ich spojencov k invázii do Iraku v marci 2003. Podľa hesla, účel svätí prostriedky. Verejnosti predkladané fakty sa po čase ukázali ako lži, ktorým vlády spojencov USA tak ochotne radi uverili.

Cieľom Ameriky bolo údajne úplné zničenie zbraní hromadného ničenia a koniec diktatúry Saddáma Husajna.

Dlhotrvajúci konflikt trval osem rokov a hoci bol brutálny režim Saddáma Husajna zvrhnutý, nenašli sa žiadne zbrane hromadného ničenia. Odhaduje sa, že v rokoch 2003 až 2011 zomrelo v Iraku v dôsledku vojny medzi 461 000, podľa pesimistickejších odhadov až 1 milión ľudí, z toho 46% bolo detí, t.j takmer pol milióna detských obetí.

Celá táto vojna stála Ameriku 3 bilióny dolárov. Ako však mäsiarka Albrightová raz v interview na otázku o detských obetiach bezcitne odpovedala, že to za túto obeť stálo.

Zdroje: https://www.starsinsider.com/lifestyle/586903/official-reasons-why-the-us-has-gone-to-war

Casualties of the Iraq War – Wikipedia