Krajiny, ktoré boli zapojené do najviac konfliktov

Krajiny, ktoré boli zapojené do najviac konfliktov

Krajiny, ktoré boli zapojené do najviac konfliktov 620 330 Doktor

Sýria
Odkedy Sýria prvýkrát získala nezávislosť v roku 1920, krajina bola zapojená do série vojen. Počas tohto obdobia sa Sýria vyvinula zo Sýrskeho arabského kráľovstva na Sýrsku republiku, ktorá je od roku 2011 vo vojne v rámci ďalšieho pokusu o zmenu režimu.

Izrael
Od vyhlásenia nezávislosti v máji 1948 viedol Izrael rôzne vojny so susednými arabskými krajinami. Konflikt s Palestínou je jedným z najdlhších na svete.

Čína
Čína, oficiálne známa ako Čínska ľudová republika, má históriu občianskych konfliktov, ktoré sa skončili až vtedy, keď komunistická strana vyhrala čínsku občiansku vojnu v roku 1949.

Turecko
Po páde Osmanskej ríše si Turecko urobilo meno po úspešnej vojne za nezávislosť v roku 1919. Turecko bolo porazené iba raz, pričom zvyšok jeho konfliktov vyústil do víťazstva, patovej situácie alebo prímeria. .

Irak
Kým vládla Osmanská ríša, Irak bol vždy zapojený do nejakého typu vojny. Akonáhle bolo oslobodené od osmanského vplyvu, dostalo sa pod britskú nadvládu a stalo sa povinným Irakom. Až v roku 1932 získal Irak nezávislosť, no netrvalo dlho a krajina sa zapojila do prvej z mnohých nových vojen.

Kanada
Kanada, ktorá sa datuje od koloniálnych konfliktov v 11. storočí, má za sebou dlhú históriu vojen, až kým sa z nej stala krajina, ktorou je dnes. Od Kanadskej konfederácie v roku 1867 sa národ väčšinou podieľal na konfliktoch a vojenských intervenciách v zahraničí.

Bulharsko
Bulharsko má jeden z najrozsiahlejších bojových frontov v histórii, vojny siahajú až do roku 680, keď bola krajina ešte prvou bulharskou ríšou. Odvtedy je Bulharsko pod sériou správ vrátane Bulharského kráľovstva a Bulharského kniežatstva. Až v roku 1990 sa z krajiny stala Bulharská republika, ktorú poznáme dnes.

Severná Kórea
Po japonskej anexii Kórey a páde Kórejskej ríše v roku 1910 bola krajina zapojená do takmer 20 ozbrojených konfliktov. Až v roku 1948 získala Severná Kórea nezávislosť a odvtedy bola zapletená do niekoľkých vojen vrátane kórejskej.

Mexiko
Mexiko je zapletené do jednej z doteraz najničivejších vojen, mexickej protidrogovej vojny. Okrem toho je Mexiko vážne zapojené do vojny už od mexickej vojny za nezávislosť v roku 1810. Ich najdlhšou zaznamenanou vojnou sú vojny medzi Apačmi a Mexikom, od roku 1600 do roku 1915.

Taliansko
Pred vznikom Talianskej republiky bolo Talianske kráľovstvo účastníkom takmer 30 ozbrojených konfliktov. Po talianskej občianskej vojne, ktorá priviedla republiku k životu po druhej svetovej vojne, sa krajina zúčastnila mnohých vojenských operácií.

Egypt
Až v roku 1953 sa Egypt stal nezávislou republikou, ale jeho zapletenie do vojny začalo dávno predtým. V skutočnosti Egypt prešiel v priebehu storočí radom administratív a každý z nich bol rovnako zapojený do zahraničných a domácich vojen, vrátane šesťdňovej vojny a líbyjsko-egyptskej vojny.

Nemecko
Od nájazdov Vikingov v 9. storočí až po sedemročnú vojnu má Nemecko za sebou dlhú históriu vojen, vrátane jeho katastrofálnych činov počas druhej svetovej vojny. Po porážke nacistického Nemecka vznikla Spolková republika Nemecko.

Afganistan
Afganistan sa stal nezávislou krajinou až v roku 1919. Už v roku 1539 bol však zapletený do množstva vojen. Vojny po jeho nezávislosti pokračovali, pričom poslednou bola vojna v Afganistane, ktorá trvala od roku 2001. do roku 2021.

Švédsko
Švédsko, známe svojou neutralitou, má v skutočnosti dlhodobú históriu konfliktov. Najpozoruhodnejšie z nich sú dánsko-švédske vojny, ktoré sa týkajú mnohých vojen medzi Dánskom a Švédskom v období od roku 1563 do roku 1720. Od krátkej vojny proti Nórsku v roku 1814 nebolo Švédsko zapojené do žiadnej vojny, okrem vojenských operácií. .

Dánsko
Okrem mnohých vojen so Švédskom bolo Dánsko zapojené aj do nespočetných konfliktov, vrátane konfliktov s nacistickým Nemeckom, ktoré krajinu okupovalo v roku 1940. Dánsko sa ako člen Organizácie Spojených národov a NATO zúčastňuje od roku 1992 vojenských operácií v Bosne. , Afganistan, Irak, Líbya.

Nigéria
Nigéria, jedna z najviac vojnou zasiahnutých krajín sveta, je známa svojou históriou občianskych konfliktov. Počas nigérijskej občianskej vojny sa v rokoch 1967 až 1970 odohralo viac ako 15 bitiek.

Rusko
Od 9. storočia sa v Rusku a počas éry Sovietskeho zväzu odohralo nespočetné množstvo vojen a konfliktov. Niektoré slávne vojny zahŕňajú ruskú občiansku vojnu, zimu proti Fínsku, druhú svetovú vojnu a súčasnú rusko-ukrajinskú vojnu.

Brazília
Počas svojej histórie bola Brazília pod vládou mnohých rôznych vlád, z ktorých každá bola do určitej miery zapojená do vojny. Prvý záznam o konflikte bol v roku 1534, keď sa koloniálna Brazília zúčastnila vojny na Iguape. Pod touto správou sa odohralo ďalších viac ako 40 bitiek.

Argentína
Ešte pred získaním nezávislosti Argentíny v roku 1861 bola krajina zapojená do dlhej histórie vojen. Prvý záznam o vojne bol v roku 1536, keď sa Španielska ríša prvýkrát pokúsila kolonizovať Buenos Aires. Ale aj po získaní nezávislosti sa Argentína zúčastnila takmer 50 veľkých konfliktov vrátane vojny o Falklandy proti Veľkej Británii.

Spojené štáty
Počnúc americkou vojnou za nezávislosť boli USA zapojené do 107 vojen, odkedy získali nezávislosť. Je to tiež jedna z krajín, ktoré sa najviac zapájajú do konfliktov 21. storočia.

Irán
Hoci prvá zaznamenaná vojna Iránu v 7. storočí pred Kristom skončila porážkou, nasledovala séria víťazstiev, ktoré časom vyústili do ešte väčšieho konfliktu. Iránskou islamskou republikou sa krajina stala až v roku 1979 a odvtedy je súčasťou niekoľkých prebiehajúcich konfliktov.

Filipíny
Od filipínskej revolúcie v roku 1896 sú Filipíny jednou z krajín s najväčším počtom vojen. Ďalší veľký konflikt v krajine, filipínsko-americká vojna, nasledoval čoskoro v roku 1899 s viac ako 35 bitkami. Krajina bola zapojená aj do druhej svetovej vojny a studenej vojny.

Poľsko
Počiatky siahajú do stredoveku, Poľsko bolo v nespočetných konfliktoch a je ľahko jedným z najviac vojnou zasiahnutých národov. V skutočnosti bolo Poľsko zapojené do viac konfliktov ako ktorákoľvek iná krajina pred získaním nezávislosti v roku 1919. Odvtedy bolo Poľsko súčasťou rôznych bitiek a rôznych veľkých vojen, najmä 2. svetovej vojny.

Rakúsko
Kedysi malé územie sa Rakúsko rýchlo zväčšilo vďaka neustálemu zapojeniu sa do bitiek, križiackych výprav a iných vojnových aktivít. V roku 1453 sa krajina rozšírila na rakúske arcivojvodstvo a po takmer 70 rokoch sa vyvinula do Rakúskeho cisárstva. V čase 2. svetovej vojny ostalo z Rakúska na obranu len veľmi málo, a tak akonáhle získalo titul ako nezávislá Rakúska republika, krajina vytvorila zákon neutrality.

India
India je jednou z najviac vojnou zasiahnutých krajín na svete. Bitka desiatich kráľov v 14. storočí pred Kristom bola prvou zaznamenanou vojnou v Indii. India, ktorá padla pod rôzne správy, konečne získala svoju nezávislosť a neskôr sa v roku 1950 stala republikou. Odvtedy sa národ zúčastnil takmer 30 bitiek a veľkých vojen.

Spojene kráľovstvo
Počas svojej histórie bola Veľká Británia a jeho predchodcovské štáty zapojené do veľkého množstva konfliktov, z ktorých mnohé viedlo Kráľovské námorníctvo. Ich sily napadli 171 zo 193 krajín sveta, vrátane súčasných členských štátov OSN, mali nad nimi určitú kontrolu alebo bojovali proti konfliktom.

Maďarsko
Uhorsko sa pôvodne vyvinulo z kmeňového štátu, kým sa v stredoveku stalo vojvodstvom a počas prvých sto rokov v bitkách nebolo porazené. Až v 20. storočí však Maďarsko oficiálne získalo svoju nezávislosť a už vtedy čelilo sérii vojen a konfliktov.

Francúzsko
Počas svojej histórie prešlo Francúzsko mnohými fázami moci a spolu s nimi bojovalo v nespočetnom množstve vojen. Od roku 1495 sa Francúzsko zúčastnilo 50 zo 125 veľkých európskych vojen.

Španielsko
Španielsko je jednou z krajín s najdlhšou históriou vojen. Len počas stredoveku sa zúčastnili viac ako 100 bitiek a 60 konfliktov počas habsburskej éry. Potom bola zničujúca španielska občianska vojna v rokoch 1936 až 1939.

Zdroj: Countries that were in the most wars (starsinsider.com)