Nepodcenuj ľudský faktor

Nepodcenuj ľudský faktor

Nepodcenuj ľudský faktor 620 330 Doktor

Najväčšie úniky spravodajských informácií v histórii USA

Únik informácií z apríla 2023, ktorý otriasol svetom amerických spravodajských služieb, nie je prvým prípadom, keď sa utajované dokumenty dostali do očí verejnosti.

V apríli 2023 americká vláda obvinila Jacka Teixeiru , 21-ročného zamestnanca spravodajského oddelenia leteckej národnej gardy v Massachusetts, z údajného úniku veľmi citlivých dokumentov na internet.

Súdny náčrt vystúpenia Jacka Teixeiru v piatok na federálnom súde

Hlavné spravodajské organizácie Bellingcat, New York Times a Washington Post informovali, že Teixeira zverejnil veľmi citlivé dokumenty súkromnej skupine na platforme sociálnych médií Discord. Dokumenty nakoniec unikli na široký internet.

Poskytujú podrobnosti o nedávnych podmienkach na Ukrajine, ako aj spravodajské informácie o spojencoch USA, ako sú Južná Kórea a Izrael. Úniky informácií prichádzajú v citlivom momente ukrajinskej vojny proti Rusku, keď konflikt vstupuje do svojho druhého roku.

Tento únik je posledným z dlhého radu neočakávaných odhalení utajovaných amerických dokumentov. Niektorí z nich zmenili chod dejín USA a boli oslavovaní ako hrdinskí – zatiaľ čo iných uväznili na dlhé roky.

Pentagon Papers

Daniel Ellsberg v 70. rokoch 20. storočia

Daniel Ellsberg v 70. rokoch 20. storočia

Zverejnenie Pentagon Papers je možno najznámejším a najvplyvnejším únikom utajovaných dokumentov v histórii USA.

V roku 1971 Daniel Ellsberg, analytik spoločnosti RAND Corporation, zverejnil správu, ktorú si objednala americká armáda o vojne vo Vietname. Konflikt bol široko kritizovaný doma aj v zahraničí a správa odhalila, do akej miery americká vláda tajila podrobnosti pred verejnosťou.

The New York Times použil tieto dokumenty na zverejnenie trháku o rozsahu amerických akcií vo Vietname.

Pán Ellsberg bol pôvodne obvinený zo špionáže, ale sudca v roku 1973 obvinenia zamietol. Teraz má 92 rokov, je považovaný za jedného z najdôležitejších   whistleblowerov  v histórii USA a je známym zástancom transparentnosti vlády.

NSA uniká Edward Snowden

Edward Snowden v roku 2019

V roku 2013 Edward Snowden unikol do denníka Guardian a Washington Post množstvo spravodajských dokumentov, ktoré dokazujú, že vláda USA nezákonne zbierala telefónne údaje občanov.

Dokumenty odhalili vnútorné fungovaniej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA),  jednej z hlavných spravodajských agentúr USA. Tiež vrhli významné svetlo na tajné zhromažďovanie údajov, ktoré prijali vlády na celom svete vrátane spojencov USA, ako je Spojené kráľovstvo, Austrália a Nový Zéland.

Množstvo dokumentov poskytnutých novinárom je jedným z najväčších únikov v histórii USA. Americká vláda obvinila Snowdena zo špionáže a krádeže vládneho majetku a Snowden nakoniec získal azyl v Rusku, kde teraz žije v exile.

Stal sa zástancom ochrany novinárov pred sledovaním.

Chelsea Manning a Wikileaks

Chelsea Manning

V roku 2010 začala Chelsea Manningová, vtedy vojak Bradley  a analytik americkej armády, zdieľať tisíce tajných dokumentov s Wikileaks. Organizácia, ktorú vtedy viedol Julian Assange, sa venovala zverejňovaniu tajných dokumentov poskytovaných médiám.

Zásoba dokumentov, ktoré poskytol Manning, obsahovala podrobnosti o vojnách v Iraku a Afganistane, ako aj množstvo diplomatických depeší. Wikileaks potom mnohé z nich zverejnil a dokumenty boli pokryté veľkými mediálnymi organizáciami.

Jedným z najpozoruhodnejších odhalení bolo grafické video amerického vrtuľníka Apache, ktorý v roku 2007 v Bagdade zabil 12 civilistov vrátane dvoch novinárov agentúry Reuters.

Manning bol nakoniec odsúdený na 35 rokov väzenia. Trest jej zmiernil prezident Barack Obama v roku 2017 po tom, čo si odsedela sedem rokov.

Manning neúspešne kandidoval do Senátu USA v roku 2018.

Prípad Reality Winner

Prípad Reality Winner

V roku 2017 bola bývalá príslušníčka vzdušných síl a prekladateľka NSA, Reality Winner, zatknutá a obvinená z poskytovania utajovaných správ spravodajskému webu The Intercept.
Dokument podrobne opisuje jednu z ruských snáh zasahovať do prezidentských volieb v USA v roku 2016 pomocou phishingového plánu proti miestnym volebným úradníkom.

Winner zverejnila dokument anonymne, ale federálnym vyšetrovateľom sa podarilo odvodiť jeho pôvod, keď ho The Intercept poskytol NSA na overenie.

Po svojom zatknutí povedala Winner pre americký televízny program 60 minutes, že sa cítila nútená povedať Američanom pravdu o ruských pokusoch zasahovať do volieb v roku 2016, vzhľadom na opakované popierania vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa.

Verila, že „niekto musí vykročiť vpred a dať to do poriadku,“ povedala pre 60 Minutes.

Winner bola uznaná vinnou z úniku dokumentov mediálnej organizácii. Vo väzení strávila štyri roky a v roku 2021 bola podmienečne prepustená.

*Pozn redakcie
Podľa americkej spravodajskej komunity bola operácia s kódovým názvom Projekt Lakhta nariadená priamo ruským prezidentom Vladimirom Putinom .  448-stranová Muellerova správa, zverejnená v apríli 2019, skúmala viac ako 200 kontaktov medzi Trumpovou kampaňou a ruskými predstaviteľmi, ale dospela k záveru, že neexistujú dostatočné dôkazy na vznesenie akýchkoľvek sprisahaní alebo koordinačných obvinení proti Trumpovi alebo jeho spolupracovníkom.