Peter Tóth: HAMRAN, GAŠPAR, BLANÁR

Peter Tóth: HAMRAN, GAŠPAR, BLANÁR

Peter Tóth: HAMRAN, GAŠPAR, BLANÁR 620 330 Mr Hyde

Už niekoľko dní chodí vrchný žandár po redakciách a vykladá o tom, ako odíde do civilu, pretože si nevie predstaviť pôsobenie v polícii pod vládou Roberta Fica. Treba zvýrazniť, že sa porúča nielen z funkcie, ale aj zo služobného pomeru.

Samozrejme, vrchný žandár to prezentuje ako ušľachtilé morálne gesto, ale to je úplná facina. Podáva si žiadosť do civilu a Ódor Lajos mu ju urýchlene podpíše, aby neprišiel o výsluhový dôchodok. Odchádzajúci vrchný žandár má toho toľko za ušami, že ak by ostal v služobnom pomere, nové vedenie polície by ho mohlo vyraziť na takzvané éčko (to je písmeno príslušného paragrafu zákona o služobnom pomere), čo by znamenalo stratu nároku na sociálne nároky v podobe výsluhového dôchodku.

Takže žiadne morálne gesto, ale strach o živobytie.

V súvislosti s oznámením vytvorenia koalície Smer – Hlas – SNS sa v médiách pertraktujú mená ašpirantov na nových ministrov. Popri tom sa objavila informácia o tom, že Tibor Gašpar by sa mal stať riaditeľom SIS.

Myslím si, že napriek niektorým oprávneným výhradám k činnosti polície počas vlád Smeru, Tibor Gašpar bol manažérsky aj odborne najlepším prezidentom Policajného zboru v dejinách Slovenskej republiky.

Tibor Gašpar sa však rozhodol vstúpiť do politiky. V strom politickom zápase patril k ľuďom s chladnou hlavou a jeho vyjadrenia nikdy neprekročili hranice primeranosti. Napriek tomu sa stal účastníkom politického zápasu. Inak sa to v politike ani nedá.

Jedným z problémov SIS je okolnosť, že politici všetkých prúdov ju zaťahovali a zaťahujú do politického zápasu. Ak má byť deklarované (a objektívne nevyhnutné) odstraňovanie deformácií z rokov 2020 – 2023 aj dôveryhodné, nemal by na čelo spravodajskej služby mieriť politik. Dokonca zvolený poslanec.

Tibor Gašpar by bol dobrým ministrom vnútra. Bol by cenným členom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť a mohol by významnou mierou prispieť k prijímaniu nových legislatívnych úprav súvisiacich s reformou trestnej politiky štátu. Na čele SIS však bude vyvolávať podozrenie, že politické zneužívanie spravodajskej služby pokračuje len v inom ideologickom nátere. Aj preto dúfam, že informácia o nominácii Tibora Gašpara na riaditeľa SIS je len mediálny hoax.

Mimochodom, SIS by po rokoch politického drancovania, ale aj v dôsledku zásadnej zmeny strategického operačného prostredia potrebovala výrazné zmeny. Ak chceme, reformy. Pri všetkej úcte k Tiborovi Gašparovi, jeho profesionálna kompetentnosť je na trestnoprávnom, nie spravodajskom a strategickom úseku.

Napokon je tu ďalšia mediálna informácia a takisto dúfam, že ide o hoax: Juraj Blanár je vraj čakateľom na funkciu ministra zahraničných vecí.

Ak to hoax nie je, ostáva len dúfať, že Juraj Blanár sa dokáže rýchlo učiť a ešte rýchlejšie adaptovať. Jeho doterajšia politická kariéra totiž veľmi nenaznačuje, že by bol najvhodnejšou osobou na vedenie rezortu zahraničných vecí v čase vojny na Ukrajine, v čase tlaku veľkých európskych mocností na zmeny v EÚ, v čase tlaku viacerých členských štátov na prijatie Ukrajiny do NATO či v čase hroziacej roztržky Bratislavy s Bruselom v štýle Maďarsko verzus únia. Juraj Blanár by akiste obstál na poste ministra regionálneho rozvoja, no slovenský Szijjátró Péter z neho zrejme nebude.

Doplnenie:

HAMRAN A VÝSLUHOVÝ DÔCHODOK
V predchádzajúcom statuse som sa dopustil relatívne vážnej nepresnosti. Preto som povinný vykonať nápravu:
Ak je prepustený do civilu príslušník polície, SIS atď. na takzvané éčko, stráca nárok na odstupné v plnom rozsahu a výsluhový dôchodok sa mu kráti na polovicu. Také je presné znenie zákona o sociálnom zabezpečení príslušníkov polície, SIS atď.

Pôvodne som skratkovito, a preto nepresne uviedol, že by prišiel o výsluhový dôchodok celý, čo je, pochopiteľne, nezmysel. Za tento omyl sa úprimne ospravedlňujem.
Napriek nepresnosti si myslím, že stále obstojí tvrdenie, že vrchný žandár sa ponáhľa do civilu preto, aby ho nové vedenie nevylialo na éčko a aby si zachránil stopercentný výsluhový dôchodok. Dôvodov na jeho prepustenie do civilu postupom podľa citovaného ustanovenia je neúrekom, avšak Ódor Lajos mu žiadosť o odchod do civilu za zásluhy (o krytie svinstiev odchádzajúceho režimu) podpíše v zrýchlenom režime. Vrchný žandár bude aspoň z pohľadu sociálneho zabezpečenia v suchu, ostatné sa uvidí o niekoľko mesiacov.

Rovnako obstojí tvrdenie, že Hamran odchodom do civilu nerobí žiadne morálne gesto ani nikomu nenastavuje zrkadlo. Iba ak sám sebe, no v skutočnosti ohlupuje verejnosť (z pochopiteľných dôvodov) neznalú pomerov.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk