Peter Tóth: ČO SA DEJE V IZRAELI?

Peter Tóth: ČO SA DEJE V IZRAELI?

Peter Tóth: ČO SA DEJE V IZRAELI? 620 330 Mr Hyde

Izrael a Saudská Arábia sú uprostred zložitých rokovaní o normalizácii vzťahov a vzájomnom diplomatickom uznaní. Saudská Arábia len pred nedávnom obnovila diplomatické styky s Iránom.

Saudská Arábia si nie je istá spojenectvom s USA, a preto potrebuje aspoň predstierať normálne vzťahy s hlavným geopolitickým rivalom Iránom. Rijád si zároveň uvedomuje, že Washingtonu sa úplne nemôže otočiť chrbtom, a preto rokuje s Jeruzalemom, za čo očakáva od Spojených štátov viac vojenskej pomoci aj spoluprácu v oblasti jadrového programu.

Irán si nepraje normalizáciu vzťahov Izraela so Saudskou Arábiou. Obe krajiny sú jeho protivníkmi a ich spojenectvo by predstavovalo ďalšiu veľkú prekážku v úsilí Teheránu získať dominanciu v oblasti od Perzského zálivu po východné Stredomorie.

Irán je najväčším zahraničným sponzorom palestínskeho Hamasu. Koordinovaný viacdoménový útok Hamasu proti Izraelu preto nie je izolovaou udalosťou, ale má široké a komplexné geopolitické súvislosti, vychádzajúce z vyššie popísaných skutočností.

Zjednodušene sa dá povedať, že masívna a brutálna odveta Izraela na útok Hamasu ak nie zastaví, tak aspoň vykoľají zbližovanie sa Saudskej Arábie s Izraelom. Kým budú trvať boje, padať domy v Gaze a strieľať sa na Západnom brehu Jordánu, Rijád bude v kontaktoch s Izraelom mimoriadne opatrný, aby ešte viac nepodráždil domácu sunitnskú verejnosť.

Hamas nepochybne sleduje vlastnú agendu, ale bez podpory Iránu by nebol schopný uskutočniť takú komplexnú operáciu, akej sme boli svedkami v priebehu uplynulého víkendu. Z tohto pohľadu je Hamas nástrojom v rukách Teheránu. Ide nielen o finančnú pomoc a dodávky zbraní, ale aj o zhromažďovanie a poskytvanie vojensky významných spravodajských informácií. To všetko vie a je ochotný Irán poskytnúť Hamasu, ktorý síce bojuje za svoje ciele, no zároveň tým pomáha napĺňať iránsku stratégiu.

Nie je bez významu, že uprostred najintenzívnejších bojov na juhu Izraela ostreľoval sever krajiny libanonský Hizballáh. Tieto šiítske milície sú ďalším klientom Iránu na Strednom východe. Inými slovami, to čo sa práve odohráva v Izraeli, nie je len interným židovsko-palestínskym konfliktom, ale má vážne externé geopolitické súvislosti, ktoré nie je možné ignorovať.

Viaceré povrchné analýzy prirovnávajú prebiehajúci konflikt k jomkipurskej vojne. Isteže je možné predpokladať, že Izrael nebol na útok Hamasu dostatočne pripravený, avšak tým sa všetky paralely končia. Geopolitický a strategický kontext je úplne odlišný, ako bol v roku 1973.

Boje v Izraeli majú, pochopiteľne, aj mnohé interné súvislosti. Tie sú však na rozdiel od geopolitického kontextu pomerne jasné a dobre známe. Preto im na tomto mieste nevenujem pozornosť.

Zdroj: https://www.facebook.com/datel.sk