Za Matovičovou volebnou bombou cítiť intrigy. A nadprácu NAKA

Za Matovičovou volebnou bombou cítiť intrigy. A nadprácu NAKA

Za Matovičovou volebnou bombou cítiť intrigy. A nadprácu NAKA 620 330 Doktor

Daga Daniša Vám nemusíme predstavovať. V jeho novom komentári sa vyjadril k nášmu šašovi Matovičovi. Komentár prinášame v plnom znení.

Po nedeľnom ostreľovaní SaS by mal mať problém nielen Sulík, ale aj Matovič. Vyzerá to tak, že pôvodným zdrojom informácií, ktoré použil Matovič, nebol Sulíkov mobil, ale Haščákov. Ten, ktorý po zadržaní Haščáka v decembri 2020 získala NAKA.

Na úvod dve zásadné poznámky. Hrabať sa niekomu v súkromí a súkromnej komunikácii je nízke. Zverejňovať jej obsah týždeň pred voľbami je zákerné. A človek, ktorý rád a opakovane používa tieto nechutné praktiky, je buď špinavec, alebo psychiatrický pacient. Prípadne oboje.

Toľko k Matovičovi a k jeho tradičnej záľube vo výrobe fekálnych projektilov.

Pokiaľ ide o Sulíka, je zarážajúce, ako vytrvalo dokáže opakovať tie isté chyby. Či už ide o likvidáciu vlády, alebo o komunikáciu s lobistami typu Kočner a Haščák.

Ak majú zverejnené správy medzi Haščákom a Sulíkom reálny základ, SaS vlastne nemá čo vysvetľovať. Nepôjde to. Písať si s Haščákom počas rokovania vlády, zastaviť na jeho žiadosť predložené návrhy ministra, bojovať za peniaze pre poisťovňu Penty, žiadať Haščáka, aby dodal strane argumenty, ktorými to celé treba vysvetliť a očakávať za to mediálnu podporu Cigánikovej… To sa obhájiť nedá. Je to ukážkový klientelizmus.

Za to sa dá už iba zaplatiť. Otázne ostáva hlavne to, aká vysoká bude cena.

Problémom SaS nie sú len zlozvyky a opakované chyby Sulíka. Dnes je hlavným problémom SaS to, že vyschla a nemá rezervy. Zálohy. Strana s podporou päť percent nedokáže nahradiť ani drobné straty po malých (bežných) útokoch.

Sulíkovi veľmi vážne hrozí, že sa potopí. Spoliehať sa môže len na šťastie. Presnejšie: na veľkú dávku šťastia.

Tento komentár by však nemal ostať len pri starých hriechoch Sulíka. Jednak preto, že po nedeli sú jasné a Sulík za ne bude platiť. A potom preto, že nedeľná tlačovka Matoviča otvára aj jeden oveľa vážnejší problém: politickú nadprácu NAKA.

Matovič tvrdí, že správy medzi Hačšákom a Sulíkom z októbra 2020 si odpísal nedávno z údajnej dátovej zálohy zo Sulíkovho mobilu. Tá vraj vznikla už 15. októbra 2020 a dva roky „spala“.

V decembri 2022, v čase pádu vlády po útoku Sulíkovej SaS, sa vraj minister financií Matovič dostal k informácii o Sulíkových správach. A k možnosti kúpiť si za milión eur celý dátový balík (čo vraj odmietol). V piatok 22. septembra, dva dni pred tlačovkou, si vraj správy medzi Hačšákom a Sulíkom spoznámkoval. V nedeľu to odpálil.

Matovič nezverejnil nijakú kópiu dát. Nijaký dokument. Nič, čo by slúžilo ako stopa. Ukázal iba svoje osobné poznámky (prepisy) toho, čo mu údajne ukázal jeho nejaký zdroj.

Matovičov príbeh o dátach zo Sulíkovho mobilu však pôsobí dosť nedôveryhodne. Časová os ukazuje na inú stopu.

Je možné – a dokonca pravdepodobné – že pôvodným zdrojom Matovičových informácií nebol Sulíkov, ale Haščákov mobil.

V čase, keď si Sulík písal so šéfom Penty (október 2020), pracovala na Haščákovi NAKA a Lipšicova špeciálna prokuratúra. Začiatkom decembra nasledovala razia NAKA v Pente a zadržanie Haščáka. S väzobným stíhaním.

Haščák odovzdal vyšetrovateľom NAKA aj svoje mobily. Majú ich dodnes.

Teda: je celkom isté, že o októbrovej komunikácii Haščáka (so Sulíkom alebo s kýmkoľvek iným) vedeli vyšetrovatelia NAKA. Minimálne od začiatku roka 2021. Dekódovať mobilný telefón a zrekonštruovať dáta (vrátane tých lokálne vymazaných) dnes pre bezpečnostné služby nie je väčší problém.

Polícia v pondelok potvrdila, že v spolupráci so zahraničnými partnermi prelomila zabezpečenie Haščákových telefónov a s ich obsahom potom pracovali operatívci a analytitici NAKA.

Na základe ich zistení začala NAKA trestné stíhanie pre podozrenie z podvodu vo výške 460 miliónov eur. Presne tento Haščákov prípad a túto sumu spomínal Matovič v nedeľu, keď útočil na Sulíka. Dokumenty k stíhaniu v tejto veci však podľa polície nepochádzajú z telefónu Sulíka, ale Haščáka.

Spolu s vyšetrovateľmi zrejme o správach medzi Haščákom a Sulíkom vedeli aj ľudia z Lipšicovej špeciálnej prokuratúry a ľudia ministra vnútra Mikulca. Tak to chodí pri vyšetrovaní oligarchov. Úniky informácií z NAKA smerom k vybraným prominentom a vybraným médiám sú bežnou praxou. S bohatou tradíciou.

Tvrdiť, že premiér Matovič, blízky spojenec Mikulca aj Lipšica, medzi informovanými nebol, by bolo pochabé. Je takmer isté, že o dátach z Haščákovho telefónu vedel aj Matovič. Od začiatku.

Môžeme predpokladať, že práve zistenia NAKA z Haščákovho telefónu boli pôvodným zdrojom informácií Igora Matoviča. Legenda o Sulíkovom archíve a údajnej zálohe, s ktorou sa obchoduje, mohla vzniknúť dodatočne. Ako krycí príbeh.

A dnes, po troch rokoch od zaistenia Haščákovho mobilu ako prvého, pôvodného zdroja informácií, môže mať dokonca legenda o „Sulíkovej stope“ reálnu kostru. Obchodníci s informáciami mohli dodatočne získať aj časť dát zo Sulíkovej osobnej komunikácie. Prečo nie…

Stopy predsa treba zakrývať. Hlavne ak pochádzajú z NAKA. A neskôr sa používajú v politickom boji.

Verziu o NAKA ako Matovičovom „zdroji“ nepodopiera len časová os so zadržaním Haščáka a zaistením jeho telefónu, ale aj ďalšia, politická os príbehu.

Kým bol Matovič odkázaný na spojenectvo so Sulíkom ako koaličným partnerom, kauzu neriešil. Len občasne vykrikoval, ako vraj vie, že Cigániková a SaS pracujú pre Pentu.

Keď na konci roka 2022 po útoku SaS padla Hegerova vláda, Matovič zrazu začal rozprávať o zisteniach, že Sulík je skorumpovaný. Opakovane avizoval, že zverejní dôkazy o korupcii SaS a Sulíka.

V piatok 22. septembra sa vraj konečne dostal k „zdroju“ a mohol si odpísať správy medzi Haščákom a Sulíkom. Dva dni nato, v nedeľu 24. septembra ich zverejnil.

Zvláštne. Lebo už v pondelok 18. septembra Matovič v rozhovore pre Postoj informoval, že „zverejní dôkazy o korupcii SaS“. Aké? Veď podľa vlastných slov ich získal až o štyri dni neskôr…

Je zrejmé, že Matovič nehovorí celú pravdu. Lebo nemôže. Musel by asi priznať, že jeho pôvodným zdrojom bola NAKA (ktorá analyzovala dáta z Haščákovho telefónu). Alebo niekto medzi Mikulcom a Lipšicom.

A to by bol ešte väčší hriech než to, čo Matovič vyčíta Sulíkovi.

Ak by sa Matovič ako predseda vlády dostal k utajeným informáciám NAKA zo súkromnej komunikácie (kohokoľvek s kýmkoľvek) a následne by ich použil v politickom boji pred voľbami, bol by to trestný čin. Zneužívanie právomoci.

Za niečo podobné chceli Obyčajní hnať do väzby Fica, ktorý sa kedysi zaujímal o kauzy Kisku a zistenia zverejnil…

Keď už Matovič v tejto kauze volá Sulíka na detektor lži, mohli by sme ho vyzvať, aby išiel príkladom. A aby na detektore odpovedal na otázky zamerané na to, kedy sa prvýkrát dozvedel o správach medzi Haščákom a Sulíkom. A či zistenia NAKA o Haščákovi a jeho kontaktoch niekedy riešil aj s Romanom Mikulcom alebo Danielom Lipšicom.

Samozrejme, niečo také Matovič nikdy nepodstúpi. Celú pravdu nepovie. Jeho atentát na Sulíka by bol potom z kategórie samovraždených.

Zdroj: https://standard.sk/448930/za-matovicovou-volebnou-bombou-citit-intrigy-a-nadpracu-naka